Ak sledujete zimnú olympiádu, určite ste si všimli, že víťazi hneď po súťaži namiesto medailí dostávajú plyšové zvieratká, konkrétne malé biele tigre.
Biely tiger menom Suhorang je maskotom olympiády v Pjongčangu. V kórejskej kultúre je symbolom sily a ochrany a je považovaný za ochrancu kórejského polostrova a jeho obyvateľov.

Ak sa čudujete, prečo športovci nedostali za svoj výkon medaily, nemusíte - dostanú ich totiž neskôr.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) hovorí, že olympionici dostanú plyšové tigre hneď po súťaži, pričom medaily sa odovzdávajú počas medailovej ceremónie. Tá sa koná každý večer na mieste, ktoré sa príznačne nazýva Medailové námestie.
Pre zimné olympiády je takýto spôsob oceňovania športovcov bežný. Na letných olympiádach je však toľko disciplín, že by sa to realizovalo len ťažko, preto si nič podobné z Ria nemôžete pamätať.

Ak sa vám plyšáci výnimočne zapáčili, môžete ich zohnať na internete.
Ich cena záleží od veľkosti či od oblečenia, keďže sa dajú zohnať aj tigre v tradičných kórejských odevoch, pohybujú sa však medzi 30 - 160 dolármi.
Plyšáci, ktorých olympionici dostávajú, sú však výnimoční aj tým, že majú čiapky zdobené papierovými kvetmi, ktoré v časoch dynastie Joseon (1392-1910) dostávali v Kórei tí, ktorí zložili skúšky na to, aby sa stali štátnymi úradníkmi.
Budú to jediné kvety, ktoré víťazi dostanú.
Na zimnej olympiáde v Soči športovci ešte dostávali namiesto plyšákov kytice, od letnej olympiády v Riu sa už kvety športovcom nedávajú. Toto rozhodnutie je súčasťou snahy menej zaťažovať životné prostredie.
Vzhľadom na spúšť a opustené športoviská, ktoré po sebe olympijské hry nechávajú, si však nie sme istí, či sú kvety naozaj tou najväčšou hrozbou pre prírodu.

Organizátori olympiády v Pjongčangu v roku 2015 vyrúbali časť lesa na hore Gariwang, ktorého súčasťou boli aj vzácne a staré stromy, aby vytvorili miesto pre olympijské zjazdovky.
Výrub 500-ročného lesa nahneval ochranárov prírody, keďže tento les je v krajine považovaný za posvätný. Tvrdia tiež, že odstránenie stromov spôsobí nenapraviteľnú škodu krehkému ekosystému tohto miesta. Proti výrubu dokonca odporcovia zorganizovali neúspešnú petíciu.
Organizátori olympiády tvrdia, že po skončení olympiády zničenú časť lesa obnovia a vrátia územie do pôvodného stavu, odborníci však tvrdia, že to nie je možné. Chemikálie, ktoré sa používajú na ošetrenie pôdy a vytvorenie umelého snehu, vraj územie závažne poškodia.

Okrem toho sa odporcovia výrubu obávajú aj toho, že vysoké náklady na organizáciu hier spôsobia, že na opätovné zalesnenie hory nezostane dosť peňazí.
Horu Gariwang, ktorá bola v minulosti chránenou oblasťou, vybrali na tento účel preto, že bola jediným z 10 kandidujúcich miest, ktoré spĺňalo požiadavky Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Zjazdovky na alpské lyžovanie musia spĺňať množstvo rôznych požiadaviek, medzi inými napríklad musia byť aspoň 800 metrov nad morom.
