Určite ste si všimli, že rána po prehýrenej noci sú pre vás čím ďalej, tým horšie. Zatiaľ čo na výške ste mohli prepiť aj každý večer, keď vám ťahá na tridsiatku, trvá niekedy aj celý deň, kým sa z ťažkej noci spamätáte. Navyše sa k bolesti hlavy pridávajú aj ďalšie veci, ako je nevoľnosť či bolesti kĺbov.
Obviňovať za to starnutie môže znieť ako výhovorka, ale v skutočnosti je to dobrý dôvod.
"Jedna z hypotéz je, že za to môžu pečeňové enzýmy, ktorých je vekom čím ďalej, tým menej, a navyše nefungujú tak efektívne, ako keď sme boli mladší," hovorí George Koob z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) pre magazín Vice. Enzýmy sú totiž zodpovedné za odbúravanie alkoholu a čím horšie fungujú, tým dlhšie alkohol zostáva v našom tele. Takto sa predlžuje aj opica.
Pečeň však nie je jediným vinníkom. Ako pribúdajú roky, naše telo sa mení a s tým aj spôsob, akým spracováva alkohol. "Ako ľudia starnú, majú čoraz menší podiel vody v tele, a tým sa zmenšuje objem tekutiny, v ktorom môže alkohol prúdiť. To môže viesť k vyššiemu obsahu alkoholu v krvi," hovorí Stephanie Yarnell z Yale School of Medicine.
Navyše s pribúdajúcimi rokmi ubúdajú noci strávené pitím a telo si tak od alkoholu odvykne. Pečeň už nie je zvyknutá na to, že si musí poradiť s veľkým množstvom alkoholu, a príznaky opice sú o to horšie.

Starnutie ovplyvňuje aj náš mozog.
"Opica je ako taký malý abstinenčný príznak," hovorí Koob. Mladší ľudia majú väčšiu plasticitu mozgu, vďaka ktorej sa rýchlejšie zotavuje, čo znamená, že "abstinenčné príznaky" trvajú kratšie. Vekom sa však plasticita mozgu zhoršuje a trvá to dlhšie.
Ako ľudia starnú, mení sa aj ich podiel svalov a tuku. Tuku je čím ďalej, tým viac, a zatiaľ čo 75 percent svalovej hmoty tvorí voda, pri tuku je to len okolo 10 percent. Alkohol preto lepšie spracovávajú telá, ktoré majú viac svalov. Čím viac má telo tuku, tým dlhšie zostane v jeho systéme alkohol. Menší podiel vody v tele tiež znamená väčšie riziko dehydratácie počas pitia.
Okrem toho všetkého berú ľudia tým viac liekov, čím sú starší, a miešanie liekov s alkoholom nemusí skončiť dobre. "Napríklad antacidá môžu zvýšiť koncentráciu alkoholu v krvi a alkohol môže zhoršiť vedľajšie účinky sedatív," hovorí Koob.

Aj napriek tomu pitie alkoholu nie je niečo, s čím ľudia v dospelosti len tak prestanú. Podľa posledného prieskumu agentúry Gallup pije alkohol 67 % Američanov vo veku 18 až 34 rokov a 72 % vo veku 35 až 54 rokov.
Čo robiť, ak vás nepríjemné opice od pitia neodradili a radšej sa ich rozhodnete pretrpieť?
Podľa Moniky Jakubkovičovej, praktickej lekárky pre dospelých, pri zažehnaní opice je dôležitý najmä oddych a tekutiny. Pite čistú vodu alebo minerálku, dobre sa vyspite a vyjdite na vzduch, keďže kyslík pomáha urýchliť metabolizmus.
Čo sa týka jedla, lekárka odporúča skôr tie diétne. Keďže ľudia majú po alkohole pokazený žalúdok, vhodné sú jedlá ako zemiaky či ryža.
Bolesť hlavy vám zase pomôže zlepšiť káva. Kofeín v nej blokuje účinky adenozínu, ktorý rozširuje a uvoľňuje cievy a hrá významnú úlohu pri bolestiach hlavy a migrénach. Ak kávu nepijete často, môže pri bolesti hlavy účinkovať ako analgetikum.
