Kedy ste naposledy niekomu zaklamali, že ste nepočuli telefón, aby ste nemuseli zdvihnúť? Alebo že mu jeho nový účes naozaj sekne, aj keď to nebola pravda? Takéto malé klamstvá, v angličtine označované ako "white lies", používa väčšina z nás bežne, pričom často je to len otázka slušnosti. Veľké lži však ľahko môžu človeka stáť dôveru ostatných.
Podľa psychológa Dr. Paula Ekmana sa lži dajú rozdeliť do dvoch kategórií, ktoré by sa do slovenčiny dali preložiť ako nízkovkladové a vysokovkladové. Nízkovkladové sú spomínané malé lži (nemôžem prísť, mám žalúdočné ťažkosti), pri ktorých nemáte veľmi čo stratiť.
Vysokovkladové vás naopak môžu stáť veľmi veľa. Ide o závažné lži (tú ženu som nikdy v živote nevidel), kvôli ktorým môžete prísť o dôveru ostatných, partnera či dokonca prácu. Takéto lži sú našťastie menej časté než tie z prvej kategórie.

Ako zistíte, či sa vás niekto snaží oklamať?
Je viacero spôsobov, ako to zistiť. Psychologička Dr. Ellen Hendriksen hovorí, že k odhaleniu klamára vám pomôže, keď budete sledovať týchto 7 vecí:
1. Potešenie z klamstva
Hovorí sa, že klamstvo viete rozoznať podľa mikroexpresií. Sú to veľmi rýchle výrazy, ktoré netrvajú ani sekundu a často ukazujú potlačené emócie. Tieto výrazy však nemusia skrývať klamstvo - môžu potláčať aj šok, úzkosť či hnev. Navyše sa z mikroexpresií nedá zistiť, či ide o úmyselné alebo nevedomé skrývanie pocitov.
Pri skutočnom klamstve však niektorí pociťujú vzrušenie a radosť z toho, že im lož prešla, preto môžete spozorovať krátky úsmev, ktorý sa klamár snaží potlačiť. Tento výraz sa nazýva potešenie z klamstva.
2. Prerušovanie očného kontaktu
Keďže väčšina klamárov vie, že klamať je zlé, vyhýbajú sa očnému kontaktu alebo ho prerušujú. Klamanie a pozeranie sa do očí naraz totiž vyžaduje veľa mentálnej aj emocionálnej energie, čo môže klamára vyčerpať, a preto občas odvráti pohľad. Okrem toho nepozeranie sa do očí zmierňuje pocit viny z priameho klamstva.
3. Nekonzistentné gestá
Aj keď slová sú klamstvom, jazyk tela niekedy dokáže odhaliť pravdu. Keď vám napríklad kamarát s istotou povie, že vám tie peniaze už poslal a pokrčí pri tom mierne plecami, je jasné, že si na ne budete musieť počkať. Ďalším príklad je kladné tvrdenie (samozrejme, že zostaneme kamarátmi) s potrasením hlavy do boku.

4. Dokonale chronologický príbeh
Keď sa chystajú povedať komplikovanú lož, klamári si svoj príbeh často nacivčia, či už ho idú hovoriť len rodičom, alebo polícii. Presne vedia, čo nasledovalo po čom, a nemajú o tom žiadne pochybnosti.
Ak niekoho podozrievate zo lži, skúste otočiť poradie a spýtajte sa ho, čo sa stalo pred nejakou udalosťou. Uvidíte, ako zareaguje.
5. Príliš kvetnatý jazyk
Keď niekto na vetu, ktorú by inak povedal desiatimi slovami, zrazu použije sto slov alebo prehnane formálny jazyk, je to rozhodne podozrivé.
6. Dištancovanie sa
Keď ľudia o niekom rozprávajú, bežne používajú mená. Keď klamú, často siahnu po neosobných osloveniach alebo zámenách (slečna Lewinská vs. tá žena) a vyhýbajú sa používaniu slova "ja". Namiesto "Nezjedol som ti obed z chladničky" povedia "Nikto z nás by ti nezjedol obed z chladničky".
7. Štýl predavača áut z druhej ruky
Klamári sa často veľmi snažia, aby pôsobili dôveryhodne. Stačí sa pozrieť na streotypného predavača ojazdených áut, ktorý sa celý čas usmieva a hovorí vždy tie správne veci. Napriek tomu však výsledok vyznie falošne a človek má pocit, že sa mu snažia predať mačku vo vreci. Čo často nie je ďaleko od pravdy.
