To je známe ako párty mesto, mekka sex turizmu a mesto plné áut, ľudí a mrakodrapov.

Vďaka fotografovi Pavlovi však zistíte, že Bangkok vie byť aj mesto pekných fotiek.

Jeho tvorbu slovenský internet spoznal vďaka skvelým fotografiám z Oravy, ktoré sme priniesli ako prví.

Do ázijskej krajiny sa Pavol vydal úplne sám - pôvodne mal v pláne cestovať s kamarátom, ten však tesne pred odletom dostal vysoké horúčky. "Skončil som sám v letiskovej hale s miernou nervozitou a čakal na svoj najdlhší let v živote. Rodičia išli zošalieť, keď som sa im priznal, že letím nakoniec do 'nebezpečného' Bangkoku úplne sám," hovorí Pavol.
Aký bol jeho prvotný dojem z mesta plného chaosu, hluku, špiny a trúbiacich áut?
"Trochu stresujúci a zmätočný, no toto moje vnímanie bolo značne ovplyvnené aj dlhým letom a únavou. Absolútne som netušil, aký kultúrny šok ma bude čakať. Predsa len, je to úplne iná kultúra, absolútne iný svet, aký žijeme my tu v Európe," hodnotí mladý fotograf.

Najviac ho šokoval kontrast medzi bohatými a chudobnými.
"V jednom momente sa prechádzate v špinavých uličkách plných zápachu a chudobných ľudí a o chvíľu sa už pozeráte na obrovské mrakodrapy, v ktorých sedia uhladení džentlmeni v kravatách a značkových oblekoch. Dlhé dni som premýšľal, prečo to takto je a kde sa stala chyba, že je život takto nespravodlivo nastavený."



Fotograf hovorí, že Bangkok dýcha úplne všetkým - nájdete tu miesta na zábavu a bujarý nočný život, no tiež nádherné budhistické chrámy a bohatú kultúru.



Najviac ho však fascinovali ľudia v uliciach.
"Čím dlhšie som trávil v uliciach čas, tým viac mi všetko prišlo akési prirodzené, a už aj ten chaos, ktorý som vnímal predtým, sa pre mňa stával fascinujúcim a mesto si ma stále viac získavalo," hovorí. Pri fotení hľadal miesta, kam zvyčajne turisti nechodia, aby mohol zachytiť autentickosť a skutočný život miestnych.
"Na moje počudovanie ľudom absolútne nevadilo, že ich fotím, práve naopak! Všetci sa milo usmievali a dávali sa so mnou do reči a to bez toho, aby si odo mňa pýtali peniaze," spomína.







A nevadilo mu ani stravovanie sa v uliciach.
Thajčania podľa neho varia famózne a ich kuchyňa je nezabudnuteľným gastronomickým zážitkom.
"Pohľad na pojazdnú kuchyňu, ktorej šofér vám je ochotný zastaviť hoci aj v strede križovatky a s úsmevom na tvári navariť vždy čerstvé a chutné jedlo, ma tiež zaskočil a presvedčil ma opäť o tom, že táto krajina vie neustále človeka prekvapovať," spomína.



Napriek prvotnému kultúrnemu šoku si mesto zamiloval.
"Aj na prvý pohlaď negatívne veci ako smrad, špina a chaos môžu byť neskôr tým, kvôli čomu si krajinu absolútne zamilujete, a čo ju robí jedinečnou a nezabudnuteľnou," hovorí Pavol a dodáva, že Bangkok bol preňho doposiaľ najsilnejším emotívnym momentom, aký pri cestovaní zažil.





Krásne fotky však zachytil aj v meste Phatthajá.
Známe letovisko, ktoré je od Bangkoku vzdialené približne 150 kilometrov, je podľa neho o niečom úplne inom ako hlavné mesto Thajska. Zaujali ho najmä pláže plné ľudí vyprážajúcich sa na slnku, túlavých psov či predajcov čerstvého ovocia a akéhokoľvek (ne)potrebného sortimentu.



Chýbať podľa neho nesmeli ani preplnené trhy, kde si človek mohol kúpiť naozaj čokoľvek, ulice plné ľudí, tuk-tukov a známych „ladyboys“, ktorí podľa Pavla svojim spôsobom robia Thajsko jedinečným a zaujímavým.





Okrem Thajska Pavol navštívil a nafotil napríklad aj Škótsko.
