Obete sériových vrahov, upálení kacíri či odsúdení vrahovia. Mnohí tvrdia, že ich duše nevedia nájsť pokoj a preto ostávajú medzi nami. Takéto príbehy sa viažu k mnohým európskym mestám. Pozrite si výber ôsmich miest, ktoré sú vyhľadávané lovcami duchov aj odborníkmi na nadprirodzené javy.
Londýn (Anglicko)
Nočné prechádzky zahmleným Londýnom naháňajú mnohým hrôzu. S mestom sa spája veľké množstvo strašidelných príbehov. Hovorí sa napríklad, že tu môžete stretnúť ducha brutálne zavraždenej Annie Chapmanovej, ktorá bola obeťou Jacka Rozparovača. V Coutts Bank sa údajne objavovali tiene, pripomínajúce ľudské siluety, a svetlá sa tu bezdôvodne zažínali a zhasínali.
Jedno zo strašidelných miest v Londýne je aj Cane Hill Asylum. V tomto nemocničnom komplexe zomrelo množstvo pacientov. Okoloidúci videli v oknách opustenej budovy postavy a miestu sa vyhýbajú aj psy. Psy vraj vedia vycítiť prítomnosť duchov a preto sa opustenej nemocnice tak boja.

Edinburgh (Škótsko)
Jedna z legiend hovorí, že popravený muž menom William Brodie sa objavuje v uliciach Edinburghu. Ďalší príbeh tvrdí, že na cintoríne Greyfriars Krikyard stráži hrob svojho zosnulého pána duch psa. Na tomto cintoríne však ľuďom najviac naháňa hrôzu mauzóleum, v ktorom je pochovaný advokát George McKenzie. Bol zodpovedný za smrť tisícov ľudí a podľa návštevníkov cintorína tu ostal jeho duch. K mauzóleu sa viaže aj historka o bezdomovcovi, ktorý chcel vykradnúť McKenzieho hrob. Údajne sa pod ním prepadla podlaha a spadol medzi kosti pochovaných.
Väčšina strašidelných príbehov z Edinburghu je však spojená s chodbami, ktoré sú pod mestom. V minulosti tu boli podzemné podniky a byty najchudobnejších obyvateľov mesta. Ľuďom sa pri nich vybavia mená sériových vrahov - Burke a Hare, ktorí tu vraj skrývali telá svojich obetí.
V podzemných chodbách dodnes zaznamenávajú paranormálne javy. V jednej z miestností sa nedá svietiť, pretože každá žiarovka, ktorú tu nainštalovali, okamžite explodovala. Odborníci dodnes neprišli na logické vysvetlenie.

Bukurešť (Rumunsko)
Rumunské hlavné mesto Bukurešť, ako mnohé veľké európske mestá, je tiež spojené s mnohými strašidelnými legendami. Známy je „Dom čiernej krvi“, ktorý je od roku 1946 opustený. Býval tu spisovateľ Mircea Eliade, ktorého duch podľa susedov v dome stále žije. Dom si túto prezývku vyslúžil preto, že ľudia vraj občas vidia na dverách zvláštne čierne škvrny.
Ďalší príbeh sa spája s hotelom Cismigiu, ktorý istú dobu slúžil ako ubytovanie pre študentov. Jedna študentka tu zomrela, keď spadla do výťahovej šachty, pretože nikto nepočul jej krik. Nájdu sa ľudia, ktorí tvrdia, že jej hlas stále počuť v budove.
Praha (Česko)
Za jednu z najzaujímavejších strašidelných bytostí v Európe mnohí považujú pražského bezhlavého Templára. Tento rytier vraj jazdí po Pražských uličkách na koni a v ruke nosí svoju hlavu.
Hovorí sa, že človek ho môže vyslobodiť z tohto prekliatia, ak zastaví jeho koňa, vezme mu meč a prebodne mu srdce. Ak tomu veríte, presvedčiť sa môžete medzi polnocou a jednou hodinou ráno. V tom čase ho podľa legendy môžete vidieť na Liliové ulici.

Dublin (Írsko)
Za jedno z najstrašidelnejších miest považujú Dublinčania okolie Wicklow Mountains. Viaže sa k nemu príbeh o skupine mladých aristokratov, ktorí zhodili z kopca horiacu ženu, zatvorenú v sude. Stále vraj počuť jej bolestivý krik.
Povery o duchovi sa spájajú s barom The Brazen Head. Údajne ho stále navštevuje zákazník, ktorý bol obesený ešte v roku 1803. Zvláštne veci sa dejú aj vo väzení Kilmainham Gaol. Svetlá sa tu často zhasnú a zasvietia.

Rím (Taliansko)
Rím je známy krásnymi pamiatkami a množstvom sôch. Väčšina turistov sa zaujíma o tie náboženské, no napríklad o sochu astrológa Giordana Bruna taký záujem nie je. Talian bol inkvizíciou odsúdený ako kacír pre svoje v tej dobe pokrokové myšlienky. Mnohí, ktorí prejavia záujem o túto sochu a zapamätali si tvár Giordana Bruna, tvrdia, že ho v noci videli prechádzať sa po námestí.
Miestni obyvatelia veria aj v to, že ak navštívite most Ponte Sisto pri východe slnka, môžete vidieť ducha pápeža Joana.
Madrid (Španielsko)
K Madridu sa viaže veľké množstvo strašidelných príbehov. Napríklad budova ministerstva financií na ulici Alcata má v suteréne väzenské bunky a masový hrob zo španielskej občianskej vojny. Mnohí strážnici sa sťažovali na zvláštne javy, ako je búchanie dverí, a dokonca počuli aj hlasy. Nie je preto prekvapivé, že sa vyhýbajú nočným zmenám.
Väčšina Španielov označuje za strašidelný Lineares Palace na námestí Cibeles. Tiež sa tu dejú nevysvetliteľné veci, ktoré ľudia pripisujú duchom. Markýz z Lineares sa nevedomky oženil so svojou nevlastnou sestrou a splodil s ňou dieťa. Keď však zistil pravdu o ich vzťahu, zhrozený ich dieťa zabil. Hovorí sa, že duch dieťaťa stále ostal v paláci.

Bruggy (Belgicko)
V Belgicku sa nachádzajú známe opustené miesta, ktoré priťahujú záujemcov o duchov a nadprirodzené veci z celého sveta. Jedno z nich je opustená budova Château Miranda, s ktorou sa však nespája žiadny špecifický strašidelný príbeh.
Príbeh však má hrad La-Roche-en-Ardenne. Tajomný rytier vyhral zápas o ruku krásnej dámy, tak, ako to býva v starých príbehoch. Koniec však nie je romantický, práve naopak. Telá rytiera a mladej Berthe našli na skalách pod jej komnatami. Ako vysvetlenie sa traduje, že rytier bol zapletený s diablom, a práve preto je toto miesto prekliate.

Zdroje: The Guardian, UrbanGhostsMedia, The Culture trip, Tripedia.info, Tourist in Romania, LovinDublin, Prague-Stay, HauntedRooms