Čata, Lovec jeleňov či Apocalypse Now sú len malá časť filmografie s vietnamskou tematikou. Takmer všetky sa zaoberajú vojnou vo Vietname, z ktorej sa obe krajiny spamätávali naozaj dlho.


Dnes sa z Vietnamu pomaly ale isto stáva obľúbená turistická destinácia. Je to totiž krajina, ktorá ponúka naozaj slušný balík all inclusive: fascinujúce prírodné výtvory, dlhú a zaujímavú históriu, bohatú kultúru a tradície a v neposlednom rade neskutočné kuchárske umenie domácich.
Prvá vec, ktorú si všimneme počas cesty z letiska, je, že mnohé domy sú vysoké aj niekoľko poschodí, ale veľmi úzke.
Dôvodom je, že vietnamská populácia, hlavne vo veľkých mestách, prudko rastie, a spolu s ňou aj ceny pozemkov. Vietnamskí architekti našli riešenie: domy stavajú do výšky, ale nie do šírky, a teda zaberajú radikálne menšiu plochu. V jednom takom dome bežne bývajú tri či štyri generácie.

Ďalšia celkom šokujúca záležitosť je cestná premávka. Stojíme na prechode a zasvieti zelená. Chceme prejsť, ale autá a motorky si to rúbu ďalej, akoby bola zelená stále na ich strane. Bezradne stojíme a nevieme, ako sa dostať na druhú stranu. Vtom sa objaví skupinka vietnamských tínedžerov a bez váhania si to namieria rovno do chaosu dopravných prostriedkov. Nikto nezastaví, ale všetci ich bez problémov obchádzajú. Pochopíme, že v tom spočíva tajomstvo: ísť, neváhať a nezastaviť.
A netreba zabúdať ani na nekonečnú lásku k motorkám, skútrom a iným dvojkolesovým, ťažko identifikovateľným vozidlám. K tejto láske sa viaže záľuba prenášať na nich doslova hocičo. To, že bežne vidíte na motorke troch či štyroch ľudí je ešte ok, ale vidíme aj naozaj bizarný náklad: trojmetrový strom, obrovskú chladničku či prasiatko. Ak sa potrebujete presťahovať, nepotrebujete žiadnych sťahovákov. Nábytok si jednoducho poprenášate na skútri.
Niekoľkokrát zablúdime v úzkych a rušných uličkách starého mesta Hanoj, kým sa začneme aspoň trochu orientovať.
Nie je tu veľa turistov a domáci o nás nejavia najmenší záujem. Ich život plynie v každodennej rutine. Skoro ráno to už žije a Vietnamci sa pred odchodom do práce alebo k akejkoľvek inej aktivite zastavia pri pouličných kuchároch. Na miniatúrnych stoličkách priamo pri ceste chlípu vriacu polievku.
A Hanoj si na street foode naozaj fičí. Prvý večer sa najeme v slušnej reštaurácii, keďže sa chystáme na bábkové predstavenie na vode. Lístky si musíte objednať vopred a aj keď nebudete nič rozumieť, je to niečo naozaj unikátne a celkom zábavné.

Druhý večer však namierime do horúcich ulíc. Navečeriame sa priamo na ulici na mieste, kde nikto nevie ani slovo po anglicky, a my len jednoducho ukážeme prstom na to, čo chceme. Dostaneme jednoznačne najlepšiu večeru počas nášho pobytu vo Vietname a možno v Ázii vôbec.
Je horúco, my sa potíme, pijeme vychladené vietnamské pivo Bia Ha Noi a jeme grilované ryby a morské plody. Život sa v Hanoji nezastaví ani na chvíľu, práve naopak. V noci do ulíc vyjde ešte viac ľudí a premávka sa stáva ešte šialenejšou.

Pokojne by sme vydržali v Hanoji celé dni stráviť len prechádzaním sa a pozorovaním domácich. Vietnamské mesto má však čo ponúknuť aj milovníkom histórie a pamiatok.
Len kúsok od Starého mesta leží jazero Hoan Kiem alebo Turtle Lake. Na malom ostrovčeku na jazere sa nachádza pagoda Ngoc Son. S pevninou ju spája most, ktorý je pôsobivý najmä v noci. Uprostred jazera sa nachádza ďalší miniatúrny ostrovček s pagodou.


Ďalej si môžete ísť pozrieť cisársku citadelu Thang Long, nádherný komplex budhistických chrámov Perfume Pagoda alebo Chrám literatúry.
Kúsok odtiaľ objavíme kurióznu kaviareň, kde sú po stenách rozvešané fotky scén z filmov Federica Felliniho a vyhráva talianska hudba 70. rokov. Dáme si obľúbený vietnamský nápoj: horúcu kávu s kondenzovaným mliekom namiesto cukru. Postupom času sa na sladkastej vietnamskej káve staneme závislými.

Po Hanoji nás čaká Halong Bay, ktorý je zapísaný aj na zozname svetového dedičstva Unesco.
