Odkedy Netflix oživil pôvodne britský seriál Black Mirror, stal sa z neho fenomén. Pred pár dňami vyšla piata séria a rovnako ako predchádzajúce, aj tieto epizódy sú plné futuristických technológií a nečakaných dejových zvratov.
Pri mnohých technických vychytávkach zobrazených v seriáli by vám asi ani nenapadlo, že niečo podobné môže existovať. Veľa z epizód však (zvyčajne v preexponovanej podobe) poukazuje na problémy už existujúcej techniky a jej potenciálne zásahy do života ľudstva. A sú aj také skutočné vynálezy, pri ktorých máte pocit, že ich existencia by bola možná len obľúbenom seriáli.
1. Smart zrkadlo Mango Mirror
Ráno prídete k zrkadlu, ktoré vám napíše, aké bude počasie, čo dnes máte naplánované či zobrazí prehľad správ. Ukáže vám aj údaje o vašom zdraví z Fitbitu či Apple hodiniek, a keď odídete, zrkadlo sa vypne. Treba vám na to len 500 dolárov.
Za toľko totiž predávajú Mango Mirror, ktoré to dokáže. Dokonca vie rozoznať aj viacerých používateľov. Výhodou oproti seriálu je, že to zvládne aj bez toho, aby uväznilo kúsok vášho vedomia v externom zariadení.
2. Súťažná aplikácia HQ
Predstavte si aplikáciu, ktorá funguje každý deň o tretej a o deviatej na približne 13 minút. Moderátor v obleku má pripravených 12 vedomostných otázok z rôznych oblastí, ide sa naživo a na odpoveď máte iba 10 sekúnd. Len čo sa pomýlite, vypadávate z hry. Tí, ktorí správne odpovedia na všetky, si rozdelia asi 500 dolárov, ktoré sú dennou odmenou.
Nie, toto nie je vystrihnuté zo seriálu, ale skutočná aplikácia HQ, o ktorú sa postarali tvorcovia už zaniknutej služby Vine. Hra pohltila tisíce ľudí, ktorí denne skúšajú svoje vedomosti a šťastie. Zapojiť sa totiž môžete zadarmo.
3. Pizza auto e-Palette
Ak ste videli poslednú sériu Black Mirror, koncept autonómneho auta na rozvoz pizze vám už je známy. Ale bez srandy, niečo také vyvíja Toyota v spolupráci s Pizza Hutom, ale aj firmami ako Amazon či Uber. Koncept predstavili na Consumer Electronics Show a použiteľné by to malo byť najskôr v roku 2020.
Loading
...
4. Magic Leap
Okuliare Magic Leap sú o krok ďalej za virtuálnou realitou - ide o takzvanú zmiešanú realitu. Magic Leap sa snaží pridať digitálne prvky do skutočného života. Vysoko výkonná grafika ich zobrazuje tak, aby zapadli do reálneho prostredia a používateľ tak mal akúsi nadstavbu reality. Napríklad si do priestoru môžete preniesť svoju počítačovú obrazovku, virtuálne sedieť s priateľmi - za svojím skutočným stolom, alebo preniesť herný svet do vášho bytu.
Sú síce dosť škaredé a zatiaľ sa nepredávajú, ale tohto roku by ich vraj mali začať distribuovať.
5. Spectacles od Snapchatu
Zachytávanie spomienok vašimi očami nie je až taká neskutočná záležitosť, ako by sa mohlo zdať. Okuliare Spectacles majú zabudovanú malú kameru, ktorá vám umožňuje snímať videá tak, ako ich vidíte vy - a vyzerajú takmer ako bežné okuliare. Dokážete nimi nahrávať 10 až 30 sekundové videá a zdieľať ich na Snapchate. Aby ostatní vedeli, že nahrávate, prstenec okolo objektívu sa rozsvieti. A cena? Ako lepšie slnečné okuliare - 130 dolárov.
6. Smart šošovky
Šošovka, ktorá by vám do mobilu fotila zábery tak, ako ich vidíte očami? Samsung si to už dal patentovať v Južnej Kórei. Ich šošovky by mali byť pripojené na internet, aby ste si ich mohli spojiť so smatfónom. Ovládanie - klipkaním očí. Ešte sa nevie, kedy sa skutočne zhmotnia, ale zrejme to už nie je ďaleko, lebo o patenty na smart šošovky požiadali aj Google a Sony.

7. EYE - umelé oči
Toto síce je len koncept, ale dostatočne šialený. Talianske dizajnové štúdio MHOX sa zaoberá navrhovaním nositeľných "nadstavieb tela", napríklad protéz či ortéz, na ktoré využíva 3-D tlačiareň. Pohrávajú sa však aj s myšlienkou, že v neďalekej budúcnosti by sa dali "tlačiť" aj náhrady ľudských orgánov pomocou spájania buniek.
Ako napríklad ich vízia umelého oka EYE, ktoré by vám dokázalo zostriť videnie, ale aj nahrávať, čo vidíte, a pomocou wi-fi to ukladať do externej pamäte. Dokonca si vedia predstaviť aj filtrovanie obrazu v reálnom čase pomocou tabletiek.
Na inštaláciu oka by bola potrebná operácia a inštalácia softvéru, ktorý by oko pripojil k mozgu, inak si to už používateľ zvládne nastavovať sám. Táto idea je skutočne hodná Black Mirror - a dosť desivá.

8. Sledovací plyšový psík
Pri tomto produkte veľa napovedá to, že ho predáva obchod so špiónskymi potrebami. Prehnane starostliví rodičia však možno obetujú 300 dolárov za to, aby mohli nebadane pozorovať svoje dieťa - alebo jeho opatrovateľku. Môže vkuse nahrávať viac ako 20 hodín záznamu a popri tom vyzerať ako nevinná hovoriaca hračka, lebo má zachované aj tieto funkcie. Aspoň sa v ňom nedá uväzniť ľudská duša.

9. Robotický hmyz
Zatiaľ síce nedokážu opeľovať rastliny, ale vedci z Harvardu už vyvinuli RoboBees - miniatúrne drony, ktoré vedia lietať aj plávať. Využiteľné by mali byť na enviromentálne prieskumy či záchranné misie, ale určite si aj bez seriálu viete predstaviť veľmi veľa spôsobov, ako by to mohlo dopadnúť zle.
10. Pes od Boston Dynamics
Pripadá vám tento robotický psík milý? Asi ste ešte nevideli epizódu Metalhead. Nebudeme spoilovať, len povieme, že presne tento robot od Boston Dynamics inšpiroval aj tvorcu seriálu. Ak ste práve stratili životný komfort, nemáte za čo.
