Mladí ľudia sú pod väčším tlakom perfekcionizmu ako staršie generácie. Neprospieva to ich psychike

Tlak cítia z viacerých strán.

(Zdroj: unsplash.com)

Veľa mladých ľudí sa cíti pod tlakom, aby niečo v živote dosiahli a boli úspešní. Nová štúdia, publikovaná v žurnáli Psychological Bulletin, ukázala, že u terajšej generácie mladých ľudí je to rozšírenejšie a závažnejšie, ako to bolo napríklad u našich rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výskumníci získali dáta od viac ako 40-tisíc študentov z USA, Kanady a Veľkej Británie od roku 1989 do roku 2016. Zapojení študenti vyplnili test - Multidimenzionálnu stupnicu perfekcionizmu - ktorý meral všeobecné zmeny v perfekcionizme. Zameriaval sa na tri typy perfekcionizmu:

SkryťVypnúť reklamu
  • perfekcionizmus zameraný na seba, teda iracionálna túžba byť dokonalý
  • spoločensky predpísaný perfekcionizmus, teda vnímanie náročných požiadaviek zo svojho okolia
  • perfekcionizmus zameraný na iných, teda nerealistické štandardy očakávané od iných ľudí

Zo štúdie vyplynulo, že čím bola generácia študentov mladšia, tým vyššie skóre zaznamenala vo všetkých troch druhoch perfekcionizmu. Medzi rokmi 1989 a 2016 tak perfekcionizmus zameraný na seba narástol o 10 %, perfekcionizmus zameraný na iných o 16 % a spoločensky predpísaný perfekcionizmus vyletel dokonca až o 33 %.

Čo to spôsobilo?

Veľký podiel na zvyšovaní tlaku a vysokých očakávaní od seba samých majú sociálne média, ktoré naši rodičia v ich mladosti nepoznali. "Vďaka" nim máme široké možnosti porovnávania sa s našimi rovesníkmi a často máme pocit, že všetci okolo nás majú úspešnejší a viac naplnený život.

SkryťVypnúť reklamu

Málokto si dostatočne uvedomuje, že profily sú len výkladnou skriňou životov ľudí, do ktorej umiestňujeme len to najlepšie z našich životov, a neúspechy či ťažkosti, s ktorými sa stretáva každý, sa tam zvyčajne nedostanú.

Podľa autorov štúdie na tom môže mať podiel aj to, že sa západná kultúra stala viac individualistickou a materialistickou a že mladí ľudia musia čeliť súťaživejšiemu prostrediu, či už v škole alebo v práci, a nerealistickým očakávaniam.

Podiel na tom však majú aj rodičia. Tí sa stávajú čoraz úzkostlivejšími a svoje deti kontrolujú viac ako minulé generácie.

Prečo to je problém?

Na jednej strane nás snaha o perfekcionizmus motivuje posúvať sa ďalej v našich životoch, na druhej strane môže súvisieť s psychickými problémami, akými sú depresie, úzkosť či dokonca samovražedné myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu

Toto prepojenie naznačila už štúdia z roku 2004 na 177 študentoch, ktorá používala rovnakú stupnicu perfekcionizmu ako prvá spomínaná štúdia. Podľa nej sa s rastúcim perfekcionizmom zvyšovali aj sklony k úzkosti.

Prečítajte si tiež: Majú dnešní mladí viac stresu ako ich rodičia? Nemusíme tak veľa pracovať, radí psychologička Čítajte 

Zdroje: refinery29.com, apa.org, citeseerx.ist.psu.edu

Stres

Súvisiace témy: Duševné zdravie, Zaujímavé
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu