Ázijské historky, časť dvadsiatadruhá: Bali už dávno nie je rajom na zemi

Čo by to bolo za návštevu Indonézie, ak by sme si aspoň na týždeň neodskočili vyváľať si šunky na pláž.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť dvadsiataprvá: V indonézskom národnom parku Komodo nájdete aj draky Čítajte 

Voľba padne na Gili Air, ktorý je kompromisom medzi extrémne turistickým Gili Trawangan a naopak minimalistickým Gili Meno.

Potom nás čaká Bali, posledná zastávka v Indonézii, od ktorého máme vysoké očakávania. Nič ale nie je také ideálne, ako sa zdá.

Ostrovy Gili sa nachádzajú asi dve hodiny plavby trajektom z ostrova Bali a len na skok od ostrova Lombok.

Veľkosťou sú približne rovnaké, no turisticky najobľúbenejší je jednoznačne Gili Trawangan. Aj v Thajsku sme sa rozhodli pre zlatú strednú cestu a zvolili sme si Koh Phangan z trojice ostrovov v Thajskom zálive. Aj v prípade Gili sa to ukáže ako dobrý postup.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhý deň ráno pri prílete na Bali sa teda nalodíme na trajekt spoločnosti Gili Getaways, ktorá ako jediná prešla našou internetovou skúškou bezpečnosti. Stačí si otvoriť ľubovoľné fórum na tému indonézske trajekty a môžete stráviť niekoľko hodín čítaním o prevrátených či horiacich lodiach.

Vody v okolí ostrovov Bali a Lombok sú zradné, a preto treba naozaj dbať na bezpečnosť, čo väčšina indonézskych spoločností evidentne nerobí. Na niektorých miestach sú také vysoké vlny, že aj ja čakám na moment, keď sa vykotíme do mora. Niekoľko pasažierov strávi plavbu dvojhodinovým vracaním na palube.

Takmer so slzami v očiach vítam moment, keď sa moje nohy dotknú piesku na pevnine. Dorazili sme na Gili Air, kde neexistujú asfaltové cesty a nestretnete tu žiadne autá. Celý ostrov viete pešo obísť za asi za deväťdesiat minút (vyskúšané) a jediné dopravné prostriedky sú bicykle a kone.

SkryťVypnúť reklamu

Keď však vidíme tie drobné podvyživené koníky, ktoré musia v horúčavách rozvážať tučné turistické zadky, rozhodneme sa, že radšej pôjdeme po vlastných.

Na ostrove sa toho príliš veľa robiť nedá, čo nám v podstate vôbec neprekáža.

Takmer celý deň strávime na pláži a občas šnorchlujeme. Podarí sa nám uvidieť aj korytnačky, ktoré sa v oblasti vyskytujú hojne. Voda je priezračná a občas sa nám z nej ani nechce ísť von. Na obed chodíme do miestnych reštaurácii, ktoré síce nie sú najlacnejšie, ale vždy sa dobre najeme.

Bývame v malom, ale čistom bungalove izolovanom od civilizácie. Ostatných hostí nevidíme, prichádzame do styku iba s chalanom, ktorý tam pracuje. Intenzívne sa snaží predať nám nejaký zájazd a pri praní sa nám vráti asi o tretinu menej vecí bez akéhokoľvek vysvetlenia, ale takéto záležitosti už berieme viac-menej stoicky.

SkryťVypnúť reklamu

Okolo obeda sa všetci miestni muži hromadne poberú do mešity na modlitbu, zatiaľ čo turisti si vychutnávajú chladené pivo na terase. Na pláži sú priamo vo vode postavené hojdačky, ktoré si ľudia začínajú všímať až pri západe slnka, a ak chcete fotku, musíte si doslova vystáť rad. Na každom kroku nájdete plážové kluby, bary s živou hudbou, reštaurácie či rezorty s bungalovmi. Turistov je veľa, ale ostrov nie je preplnený a nemusíte hľadať polhodinu voľné miesto na pláži.

Cesta trajektom späť na Bali je ešte o niečo horšia ako tá prvá, keďže sú vlny naozaj divoké. Nejakým nedopatrením si spoločnosť zle vyrátala počet pasažierov a nie všetci majú v podpalubí miesto. Tí, čo ostali sedieť vonku, sa určite netešia, keď sa im cez hlavu každú chvíľu preleje obrovská vlna.

SkryťVypnúť reklamu

Keď priplávame na Bali, je už neskoro poobede a nás ešte čaká dlhá cesta na sever ostrova.

Žiaden taxikár nás nechce tak neskoro odviezť, ale na poslednú chvíľu nám Uber ponúkne riešenie. Rezort, kde máme stráviť najbližšie tri dni, sa nachádza v oblasti, ktorá nie je ani zďaleka taká turistická, ako napríklad Kuta alebo Ubud.

Pláže sú pokryté čiernym sopečným prachom, ale počas nášho pobytu sa nám kvôli silným vlnám okúpať nepodarí.

Čoraz viac si však všímame, že ostrov je vyslovene preplnený. Na cestách sú stovky áut a aj na relatívne krátky úsek cesty budete potrebovať hodiny. Pokojne sa vám môže stať, že presedíte dve hodiny v zápche na desaťkilometrovom úseku.

Architektúra je však skutočne krásna. Bali je hinduistický ostrov, no chrámy a svätyne sa odlišujú od tých, čo sme videli napríklad v Nepále. Aj tradičné kostýmy pravdepodobne nikde inde nenájdete.

SkryťVypnúť reklamu

Domy sú postavené v štýle, ktorý sme doteraz nikde v Indonézii nespozorovali. Je vidno, že estetika a ornamenty sú veľmi dôležité, ich zmysel pre detail si všimnete napríklad na bránach.

Ešte predtým, ako prídeme do mestečka Ubud, sa zastavíme obzrieť si chrám Ulun Danu. Tento skvost postavený na brehu jazera ešte viac dotvárajú okolité hory a všade naokolo zasadené kvety.

Z Ubudu sme tak trochu v šoku. Doslova sa to tam hemží turistami a hlavná ulica vyzerá ako rušné centrum nejakého veľkomesta.

Má však špecifický charakter. Nájdete tu drahé obchody ako Ralph Lauren, nespočetne veľa joga centier či hipsterských kaviarní. Väčšina ľudí sem príde relaxovať, čo mi príde v takom chaose a dave turistov trochu zvláštne.

V každom prípade, Ubudu a okolie sú naozaj bohaté na zaujímavé miesta. Za návštevu určite stojí posvätné miesto Gunung Kawi, ležiace uprostred záplavy zelene. Sloní chrám Goa Gajah sa nachádza len niekoľko kilometrov od Ubudu.

SkryťVypnúť reklamu

V Istana Tampak sa zase môžete ponoriť do posvätného prameňa. No a určite netreba vynechať prechádzku uprostred terasovitých ryžových polí, v ktorých strávite celé hodiny.

Juh Bali je rajom surfistov. Vlny sú rozmarné a máte pocit, že počas prílivu a odlivu sa pozeráte na dve úplne odlišné pláže. Na jednu z nich sa nám nepodarí ani len vstúpiť, keďže je práve príliv a pláž celá zmizne pod vodou.

Pri hľadaní alternatívy skončíme na pláži, ktorá by mohla byť nádherná, keby nebola zastavaná gigantickými rezortmi s bazénmi, v ktorých by sa pokojne vykúpala jedna celá stredná škola. Zaujímalo by ma, ako to tu vyzeralo pred desiatimi rokmi, predtým, ako sa aj Bali stalo obeťou nenažraných developerov. Krásny ostrov s bohatým kultúrnym dedičstvom, tradíciami a miestami, ktoré nenájdete nikde inde, je dnes preplnený a zastavaný so šokujúco hustou cestnou premávkou.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste v Indonézii prvýkrát, ostrov Bali treba určite navštíviť, keďže je unikátny. Nie je to ani zďaleka raj na zemi, stalo sa z neho miesto tvrdého biznisu. Napriek tomu sme si pobyt vychutnali a sme zvedaví, čo nám ponúkne ďalšia krajina na našej ceste: Malajzia.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť deviata: V Mjanmarsku sú ešte stále ľudia, ktorí nevideli muža s bradou Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu