Aj keď nie ste športovým fanúšikom, treba uznať, že šport často so sebou prináša neuveriteľné príbehy hodné sfilmovania - stačí si spomenúť napríklad na Kokosy na snehu. Či už sa chcete naladiť na februárovú zimnú olympiádu alebo si len po sviatkoch chcete pozrieť príbeh, ktorý sa na rozdiel od rozprávok naozaj stal, skúste tieto športové filmy podľa na skutočných udalostí.
Zúriaci býk (1980)
Jake LaMotta bol americký boxer, šampión v strednej váhe, ktorý sa preslávil agresívnym štýlom boja. Viedol búrlivý život v ringu, ako aj mimo neho. V roku 1970 vydal autobiografickú knihu, na základe ktorej o 10 rokov neskôr vznikol hollywoodsky film s Robertom DeNirom v hlavne úlohe.
Film najprv nemal veľký úspech, po pozitívnych reakciách kritikov si však postupne získal fanúšikov a mnohí ho doteraz považujú za Scorseseho najlepší film. Bol nominovaný na 8 Oscarov, z ktorých 2 vyhral.
Rivali (2013)
Ak máte radi preteky Formuly 1 a meno Niki Lauda je vám dobre známe, film o rivalite medzi Nikim a slávnym pretekárom Jamesom Huntom si určite užijete. Nikiho si zahral Daniel Brühl, Jamesa zase Chris Hemsworth, ktorého určite poznáte ako marvelovského superhrdinu Thora.
Film vám ukáže, ako vyzerali preteky F1 v 70. rokoch, a objavia sa v ňom aj Olivia Wilde či Natalie Dormer.
Ja, Tonya (2017)
Táto čierna komédia je založená na škandále, ktorý v roku 1994 otriasol svetom krasokorčuľovania a vyústil v doživotný dištanc pre americkú krasokorčuliarku Tonyu Hardingovú. V úlohe Tonye, jednej z najnenávidenejších Američaniek 90. rokov, sa objaví Margot Robbie, ktorú môžete poznať z filmov Vlk z Wall Street či Jednotka samovrahov.
Tonya bola dievčaťom z chudobného prostredia, ktorému sa podarilo dostať na vrchol. V januári 1994 však neznámy útočník napadol jej najväčšiu súperku Nancy Kerriganovú a čoskoro sa ukázalo, že ho najali Tonyin manžel s jej osobným strážcom. Bola však do toho naozaj zapletená aj Tonya?
Moneyball (2011)
Aj keď nejde priamo o film o športe, Moneyball stojí za pozretie. Má šesť nominácií na Oscara, Brada Pitta a zaujímavý príbeh zo sveta športového manažmentu. Neúspešný hráč bejzbalu Billy Beane sa rozhodne, že sa bude sústrediť radšej na administratívnu stránku tohto športu. S pomocou ekonóma Petera Branda vymyslia metódu, ako postaviť tím Oakland Athletics na nohy aj napriek nedostatku financií.
Orol Eddie (2016)
Snom Michaela ''Eddieho'' Edwardsa bolo reprezentovať svoju rodnú Veľkú Britániu na olympiáde a bolo mu jedno, v akom športe. Rozhodol sa pre skoky na lyžiach, v ktorých Veľká Británia nemala žiadneho reprezentanta už 60 rokov. Eddie bol neskúsený, príliš ťažký pre tento šport, nosil okuliare a nemal žiadneho sponzora.
Na zimných olympijských hrách v roku 1988 skončil ako posledný v oboch disciplínach, v ktorých súťažil, napriek tomu sa však stal miláčikom publika. V roku 1990 zaviedol olympijský výbor nové pravidlo, ktoré je známe ako "pravidlo orla Eddieho" a zabraňuje amatérom, aby sa mohli dostať na olympiádu.

Seabiscuit (2003)
Veľká hospodárska kríza v 30. rokoch minulého storočia finančne zruinovala množstvo rodín. Stalo sa to aj rodine Reda Pollarda, ktorého rodičia pošlú žiť k trénerovi koní. Red sa stane džokejom, popri tom si však zarába aj boxovaním v nelegálnych zápasoch.
Keď sa k trénerovi Tomovi Smithovi dostane temperamentný kôň Seabicsuit, najme si Reda, lebo je podľa neho jediným džokejom, ktorý by ho mohol zvládnuť. Seabiscuit, ktorý bol na dostihového koňa primalý, a Red, ktorý bol zase priveľký na džokeja, sa stali nečakanými šampiónmi a symbolmi nádeje pre mnohých Američanov počas ťažkého obdobia Veľkej depresie.
Ohnivé vozy (1981)
Titulnú skladbu tohto filmu od známeho gréckeho skladateľa Vangelisa pozná asi každý, za pozornosť však stojí aj samotný film, ktorý vyhral štyroch Oscarov vrátane toho za hudbu.
Film je založený na príbehu dvoch britských bežcov, ktorí reprezentovali svoju krajinu na olympiáde v roku 1924. Jeden z nich bol zbožný kresťan, druhý žid, ktorý chcel prekonať predsudky. Podarilo sa im poraziť favorizovaných amerických bežcov?
Borg McEnroe (2017)
Chladný Švéd Björn Borg, ktorý mal svoje emócie vždy pod kontrolou, a výbušný Američan John McEnroe sa v roku 1980 prvýkrát stretli vo finále Wimbledonu. Borg bol miláčikom publika, na horkokrvného McEnroea pritom diváci večne pískali.
Vo skvelom športovom filme o tomto zápase si hlavné úlohy zahrali Shia LaBeouf a u nás nie veľmi známy Sverrir Gudnason. Vo filme uvidíte svet tenisu aj zo zákulisia a pri napínavom zápase nebudete vedieť, komu fandiť. Film si ešte stíhate pozrieť aj v kine.

Everest (2015)
Počas tragédie na Mount Evereste v roku 1996 zomrelo 8 ľudí. Na najvyššiu horu sveta sa vtedy vybrali tri rôzne skupiny horolezcov a séria tragických udalostí vyústila v máji 1996 v smrť ôsmich ľudí.
Film sa sústredí na snahu horolezcov prežiť a je adaptáciou úspešnej knihy Jona Krakauera, ktorý sa výpravy zúčastnil. Objavili sa v ňom Jake Gyllenhaal, Josh Brolin či Keira Knightley.
Surfistka (2011)
Americká surfistka Bethany Hamilton prežila v októbri roku 2003 ako 13-ročná útok žraloka, ktorý ju pripravil o ľavú ruku. Bethany sa však nevzdala svojej vášne a k surfovaniu sa onedlho po útoku vrátila - naučila sa surfovať s jednou rukou a v januári 2004 už znova súťažila.
V roku 2004 vydala autobiografiu, na motívy ktorej vznikol film Surfistka. Hlavnú úlohu si v ňom zahrala AnnaSophia Robb, ktorú si môžete pamätať napríklad z filmu Most do krajiny Terabithia.
