Populárny názov hovorí, že kruhy pod očami nás neminú, keď dlho ponocujeme pri práci (napríklad pri písaní tohto článku), alebo si z iných príčin nedoprajeme toľko spánku, koľko nám treba. Sčasti to je pravda, no aj gény takisto hrajú dôležitú úlohu.
Modré kruhy
Jednoducho povedané, periorbitálne (= v okolí očnice) kruhy pod očami sú výsledkom tenkej vrstvy kože pod očami, cez ktoré presvitajú cievy (a prirodzene aj krv v nich) viditeľnejšie, než inde na tele.
Koža v okolí našich viečok je hrubá zhruba pol milimetra, zatiaľ čo inde na tele je hrubá okolo dvoch milimetrov. Modré sfarbenie žíl na našom tele nie je logicky spôsobené modrou farbou krvi, je to preto, že kožné (resp. podkožné) tkanivo prepúšťa iba modré (resp. fialové) vlnové dĺžky svetla. Iba modré svetlo sa odráža späť a žily preto vyzerajú modro.
Podobne je to aj s kožou pod očami. Tie tmavomodré kruhy sú spôsobené odrážaním modrého svetla z ciev, ktoré sú pod povrchom tej tenkej kože. Preto sú aj modriny pod očami (monokle) výraznejšie ako inde na tele.

Pokiaľ sa chcete modrých kruhov pod očami zbaviť, zvážte použitie krémov so stimulačnými zložkami, ako napríklad kofeín, ktorý môže cievy zovrieť a tým krv dočasne rozprúdiť. Kyselina hyalurónová či iné hydrátory by mohli byť takisto dobrou voľbou, keďže oblasť pod očami naplavia vodou, čím kožu vytlačia vyššie, ďalej od nahromadenej krvi.
Hnedé kruhy
Hnedé vačky pod očami sú väčšinou následkom hyperpigmentácie. Ide o stav, kedy vzniká nadmerné množstvo kožného farbiva a melanínu na rôznych miestach na tele.
Najčastejšie idú ruka v ruke s nadmerných škriabaním očí, vystavením na slnku či genetikou.
Najlepšou voľbou, ako takýmto kruhom predísť, je použitie krému, ktorý má zosvetľujúce zložky, ako napríklad sóju či citrusy. Vyhnite sa hydrochinónu, ktorý by mohol mať v oblasti očí zlé účinky.
