Na konci nájdete aj celý playlist na Spotify.
1. Bad Karma Boy - Na dne rieky
Bratislavská indie kapela Bad Karma Boy vydala už svoj tretí album. Volá sa Prekrásny nový svet. Od predchádzajúcej nahrávky Údolia a kopce trvalo skupine tri roky, kým novinka uzrela svetlo sveta.
Čakanie však stálo za to a fanúšikovia dostali to, čo chceli - skladby s melancholickým nádychom a metaforickými textami. Kapela však tentoraz pridala na elektronickejšom zvuku a prospelo im to.
2. Diego - A Time For Everything
Skupina Diego sa s novým albumom neponáhľala, a tak ich novinka Et In Arcadia Diego vyšla až 8 rokov po albume Peripheries. Spomedzi desiatich skladieb vybrali pesničku A Time for Everything, aby ju s pomocou animátora Igora Derevenca a Anny Gekrepten rozhýbali do podoby videosingla.
3. Longital - Spokojná a sýta
Skladba Spokojná a sýta síce pochádza z už minuloročného albumu Divoko, ktorý kritici nominovali na cenu Radio Head Awards, no len nedávno sa dočkala zaujímavého animovaného videoklipu. Vytvorila ho režisérka a animátorka Michaela Mašánová. Dominantný rockový zvuk elektrickej gitary ladí s temnou atmosférou videa.
4. Tolstoys - Nice Song
Dreampopová kapela Tolstoys je na scéne len krátko, ale už si stihli zahrať na Pohode aj na Grape, predskakovali Lole Marsh na slovenských koncertoch a chystajú sa na festivaly do Holandska a Slovinska.
Medzitým na jeseň vydali svoj debutový album Botanika. Atmosféru nahrávky by mal vystihovať klip k piesni Nice Song, ktorí natočili mladí filmári v Londýne.

5. The Ills - Hamsterdrum
Ostrov hudby je kompilácia slovenskej hudby, ktorá má pomôcť jej propagácii doma i v zahraničí. Po úspechu prvého dielu sa za rok podarilo nazbierať ďalších 18 skladieb, z ktorých väčšina je nová a doteraz nevydaná. Na albume sa stretli napríklad Bulp, Petijee, Katarína Máliková, The Ills, Tolstoys, Sisa Fehér či Stroon a ďalší.
Prvý Ostrov hudby vyšiel len online, druhý by sa mal objaviť aj ako CD vďaka úspešnej kampani na Startlabe. Celú kompiláciu sú môžete vypočuť tu.
6. Fallgrapp - Ouagadougou
Kapele Fallgrapp sa tohto roku darí. V marci vydali skvelý druhý album V hmle, ktorý odprezentovali na úspešnom turné, a získali Cenu Nadácie Tatra banky za umenie.
K albumu zverejnili už druhý videoklip, zaslúžila si ho otváracia skladba albumu, inštrumentálna Ougadougou. Názov skladby inšpirovanej Afrikou je požičaný od hlavného mesta štátu Burkina Faso. Od albumovej nahrávky sa pesnička v klipe líši na konci, kde sa priblížila svojej koncertnej verzii.
7. Bulp - Yours
Bulpov album Yrsa vyšiel už na jar, videoklip k skladbe Yours však až na jeseň. Video získalo cenu Asociácia Slovenských Kameramanov Kamera 2017.
Bulp, vlastným menom Samo Štefanec, pôsobí vo dvojici so svojou sestrou Janou, v tejto pesničke však použil svoj vlastný vokál. Mladý producent má so svojimi vydarenými inštrumentálmi potenciál byť slovenskou verziou Austrálčana Flumea, len by mu v skladbách prospela väčšia vokálna rozmanitosť a kvalitné featuringy.
8. Purist - Us
Bratislavská kapela Purist prišla tri roky po svojom debutovom albume Colorful Noise s novou nahrávkou. EP Lingers má len päť skladieb, ale to mu neuberá na kvalite. Jednou z nich je aj singel Us, ktorý už v lete dostal aj videoklip.
Purist trošku obmenili aj zloženie skupiny, keď bývalého bubeníka Liama Whybrowa vystriedal Maxim Ramacsay. Posilou je tiež Martin Zaujec, ktorý prišiel z kapely Fresh Out Of The Bus.
9. Modré hory - Luxus Clan
Keby ste veľmi chceli zaškatuľkovať projekt Modré Hory, pod ktorými sú podpísaní Lyrik a Bene, dalo by sa to nazvať poetickým, až intelektuálnym rapom. Keď sa vykašlete na škatuľky, vidíte dvoch tridsiatnikov, ktorí rap robia už dlho a robia ho dobre - aj pre náročnejších poslucháčov.
Svojich X rokov pôsobenia (to X nie je chýbajúci údaj) teraz oslavujú novým albumom Luxus clan. Nahrávka obsahuje 12 luxusných skladieb, na ktoré si dvojica pozvala viacerých zahraničných hostí. Napríklad v eponymnej skladbe, ktorá dostala podarené video so známymi tvárami slovenskej hiphopovej scény, hosťuje americký rapper Sims.
10. Elections in the Deaftown - Lines
Synthpopová kapela Elections in the Deaftown sa poskladala v dedinkách neďaleko Žiliny, no odtiaľ to dotiahla nielen na slovenskú hudobnú scénu, ale zahrali si aj v zahraničí. Po debutovom albume Glue sa teraz pripomínajú s rozsiahlejším EP Minutiae. V siedmich skladbách potvrdili, že sa posunuli k temnejšiemu, elektronickejšiemu a komplexnejšiemu zvuku.
+ český bonus:
11. Mydy Rabycad - Yellow
Nie je veľa hudobníkov z našich končín, ktorým sa podarí zahrať si na legendárnom festivale Glastonbury. Pražská kapela Mydy Rabycad si však toto do životopisu zapísať môže, rovnako ako koncerty v USA či v Južnej Kórei. Na úspech je pripravený aj ich tretí album M.Y.D.Y., s ktorým sa od electroswingu posúvajú viac k popu, ale stále s ambíciou roztancovať svojich fanúšikov.
Pesničky si môžete pustiť aj v Spotify playliste:
