Spoznajte 3 najväčšie mestá Írska: Dublin, Cork a Galway lákajú legendami, pivom, whiskey i humorom

Írsko má temnú históriu a špecifický zmysel pre humor.

(Zdroj: unsplash.com)

Skalnaté útesy na zdanlivo nekonečných pobrežiach, smaragdovo zelené lúky, vresoviská a úžasné megalitické stavby.

To všetko predstavuje Írsko rovnako ako starodávne keltské kríže, impozantné hrady, milí ľudia, skvelá whisky a Guinness.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Írsko je krajina mnohých legiend. Jedna z nich hovorí, že na ostrove nenájdete ani jediného hada, pretože ich vyhnal Sv. Patrik - ten, ktorého sviatok sa slávi po celom svete - väčšinou nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov.

Tento zelený ostrov je tretím najväčším ostrovom Európy.

Politicky tvorí päť šestín ostrova Írska republika a zvyšná šestina (Severné Írsko) je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

SkryťVypnúť reklamu

Z Írska pochádza veľa dobrých hercov ako Liam Neeson, Collin Farell, Cillian Murphy, Jonathan Rhys Meyers, ale aj hudobníkov ako Hozier, U2, The Cranberries.

Zároveň je to i krajina bohatá na stand up comedy a treba podotknúť, že k írskej mentalite sa táto forma humoru výborne hodí. Mená ako Dylan Moran, Tommy Tiernan, Hector Ó hEochagáin a mnohé ďalšie, sú navždy zapísané do histórie stand upu. Poznáte rodáka z Dublinu, Eda Byrna?

Načítavam video...

Írsko má bohatú, ale aj temnú históriu

"Večné" boje o slobodu a samostatnosť

Veľkonočné povstanie bolo jedným z prvých Írskych povstaní proti anglickej nadvláde. V roku 1916, keď "začal" anglicko-írsky konflikt, bolo zničených veľa unikátnych stavieb. Írsky slobodný štát sa neskôr pustil do ich rekonštrukcie. Povstanie bolo skôr len zúfalým protestom skupiny írskych revolucionárov, dramatické gesto, ktoré malo burcovať proti britskej nadvláde. Ozbrojený boj rebeli prehrali, Írov sa im však podarilo zburcovať.

SkryťVypnúť reklamu

Štrnásteho apríla 1922 sa 200 členov hnutia IRA vedených Roryom O´Connorom rozhodlo obsadiť Four Courts a niekoľko ďalších budov v centre Dublinu. Boli odhodlaní urobiť Írsky slobodný štát životaschopný a samosprávny.

S týmito udalosťami sa môžete bližšie zoznámiť vďaka filmu Michael Collins, ktorý bol jednou z vedúcich postáv. Film je od režiséra Neila Jordana, toho, ktorý stál aj za Interview s upírom. Michaela Collinsa vo filme hrá Liam Neeson.

Načítavam video...

Nepriateľstvo medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré stojí na strane Britov, pretrvá až do súčasnosti. IRA stála za množstvom teroristických útokov, ktoré boli namierené proti Spojenému kráľovstvu. Konflikty v Írsku, rovnako ako hladomor, sú súčasťou bolestnej a temnej histórie večne zeleného ostrova.

SkryťVypnúť reklamu

Zemiakový hladomor v Írsku

Pri spomienke na hladomor sa Írom ešte stále vraští čelo. Väčšiu časť Írska vlastnili anglickí veľkostatkári. Mnohí žili v Anglicku a od svojich írskych nájomníkov vyberali extrémne vysoké dane.

Ľudia si nemohli kúpiť mäso či iné potraviny, preto pestovali najlacnejšie plodiny — zemiaky. Zemiaky slúžili ako potrava ľuďom i zvieratám. Do polovice 19. storočia sa bezmála tretina celkovej ornej pôdy využívala na pestovanie zemiakov.

Keďže celý národ bol závislý od jedinej plodiny, stačili dva roky (1845/46), keď bola úroda katastrofálna, a ľudia nemali čo jesť. Počas obdobia hladomoru zomreli státisíce ľudí. Práve v tomto období sa začala írska emigrácia do Británie a Ameriky. O národnej traume svedčí aj pamätná stena, ktorá je súčasťou areálu venovanému obetiam hladomoru.

SkryťVypnúť reklamu

Íri dodnes jedia zemiaky takmer ku všetkému. Milujú hranolky, ktoré sú servírované aj k cestovinám či lasagniam.

Aby sme však prešli k veselšej téme, Írov bude milovať každý, kto si potrpí na špecifický a veľmi sarkastický humor. Je dôležité spoznať Dublin, rovnako ako ďalšie mestá, kde budete mať možnosť zažiť to pravé Írsko.

Dublin - hlavné mesto krajiny

Prvá zmienka o Dubline (Eblana) pochádza z roku 140 nášho letopočtu. V 10. storočí boli na tomto mieste blízko seba dve osady. Vikingská osada pri čiernom jazere - An Dubh Linn a keltská osada nazvaná Áth Cliath. Názov prvej osady sa v budúcnosti stal základom anglického názvu. Názov druhej sa dodnes používa v írčine.

Dublin je nielen najväčším mestom Írska, ale zároveň najväčším mestom írskeho ostrova. Nachádza sa na jeho východnom pobreží pri rieke Liffey a zaletieť si doň môžete už za pár eur. Ponúka bohaté kultúrne, ale aj krčmové vyžitie, krásne pamiatky a výlety do jeho blízkeho okolia.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Dublin (ako to v prípade hlavných miest býva) nie je obrazom celého Írska. Je to kozmopolitné mesto, kde cudzinci hrajú presilovku s domácimi. I tak je to v kontexte Európy "must see" destinácia.

Dublin je hlavné mesto Írskej republiky od roku 1922. Zaujímavosťou je to, že niektoré známe ulice Dublinu sú ešte stále pomenované podľa krčiem a obchodov, ktoré sa nachádzali v ich blízkosti.

Guinness a Jameson

Guinness patrí medzi najznámejšie a najkvalitnejšie pivá na svete. Zaujímavé je, že je veľmi bohaté na železo. Toto špecifické pivo sa predáva sa vo viac ako 120 krajinách. Má veľa priaznivcov, keďže sa ho ročne vypije miliarda litrov.

Pochádza práve z Dublinu a ak sa rozhodnete o tomto pive niečo dozvedieť, môžete sa vybrať do Guinness Storehouse na St. James gate, kde vám vysvetlia proces výroby, spoznáte históriu, ktorá siaha až do 18. storočia, a jeden "pint" samozrejme ochutnáte. Môžete sa vyviezť na terasu a pivo si vypiť tam, to je ale drahšia záležitosť, keďže cena sa môže vyšplhať aj na 200 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Ak netúžite po turistickej prehliadke, pivo samotné nájdete na každom rohu. Hovorí sa, že v každej krčme chutí inak, a puby stále súťažia v tom, kto má najlepšie načapovaný Guinness. Nebojte sa testovať!

Vedeli ste, že označenie pub je odvodené od slova public, čiže verejný? Pôvodne to boli bary, kde sa výlučne stálo. Veľa pubov túto tradíciu dodržiava dodnes.

Ďalším nápojom, ktorý sa pri slove Írsko každému vybaví, je írska 3x destilovaná whiskey Jameson. Jej "výrobňu" nájdete len pár ulíc od centra a dozviete sa tam všetko o výrobe jednej z najznámejších whiskey na svete, ktorá sa skladá z troch ingrediencií - vody, jačmeňa a kukurice.

Loading

...

V Dubline nájdete množstvo ďalších hodnotných a zaujímavých pamiatok. Mnohé pochádzajú z dávnej histórie, ďalšie vypovedajú o náture Írov a o ich prístupe k životu, ktorý je fascinujúci a súčasne veľmi svojský. Zaujímavosťou je, že obyvatelia, ktorí žijú mimo hlavného mesta, ho neznášajú, tak isto, ako je to u nás či v ostatných krajinách Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Dublin Castle

Leží v srdci centra mesta a je najznámejšou pamiatkou Dublinu. Tento hrad je zároveň symbolom anglickej nadvlády nad Írskom, vzťah Írov k nemu je preto rozporuplný. Dublinský zámok sa však oplatí navštíviť.

​Výstavba Dublinského zámku začala v 13. storočí, ale väčšina bola postavená v 18. storočí. Jeho história však siaha omnoho ďalej, až do roku 930, kedy Vikingovia postavili prvé obranné opevnenia.

Hrad začal stavať anglický kráľ Ján v roku 1204 v dôsledku normanskej invázie. Odhaduje sa, že výstavba tohto hradu bola ukončená okolo roku 1230. Do dnešných dní sa zachovala len jedna veža z pôvodných štyroch.

Loading

...

Medzi rokmi 1684 a 1688 boli obe nádvoria prestavané, keďže ich zničil požiar. Následne slúžili anglickému miestodržiteľovi. Hrad, ktorý Angličania nechali istú dobu chátrať, prevzal svojho času už spomínaný revolucionár Michael Collins.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti ho írska vláda používa počas inaugurácie prezidenta a na iné štátne udalosti, či na prijímanie dôležitých návštev.

Vstup do hradu je bezplatný, ale ak chcete vidieť jeho honosnejšie miestnosti, je potrebné kúpiť si prehliadku so sprievodcom. Určite sa oplatí zainvestovať už len kvôli sále Sv. Patrika, ktorý je patrónom Írska. Hrad nájdete, aj keby ste nechceli, ale pre istotu na mape sa nachádza tu. Hneď vedľa si môžete dať čaj v Dubh Linn Tea Rooms, kde vám nalejú tradičný čaj s whiskey, a prejsť sa parkom, ktorý sa pred hradom rozprestiera.

Christ Church a Dublinia

Len kúsoček od zámku sa nachádza najstaršia budova v Dubline. Christ Church pochádza zo začiatku 11. storočia. Protestantská katedrála stojí v miestach prvej drevenej katedrály, ktorú tu nechal v roku 1038 postaviť Sitric Silkenbeard, prvý kresťanský kráľ dublinských Vikingov.

SkryťVypnúť reklamu

Stavba bola následne zničená normanským dobyvateľom Richardom de Clare, známym skôr pod menom Strongbow. Ten tu potom v roku 1172 nechal postaviť katedrálu novú, kamennú. Stavitelia však netušili, že stavbu založili na nepevných základoch uprostred rašeliniska, neďaleko rieky Liffey. V roku 1562 sa preto zrútila.

Súčasná podoba katedrály teda pochádza až zo 70. rokov 19. storočia. Svätostánok je druhou najväčšou dublinskou katedrálou. Nájdete tu prvky románskej, anglickej, ale aj novogotickej architektúry.

V súčasnosti je katedrála pripomienkou prvej anglickej invázie v 12. storočí. Nápisy uvádzajú, že práve tu sú pochované pozostatky legendárneho Strongbowa. Po tejto významnej osobnosti je pomenovaná aj značka celosvetovo populárneho cideru.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Dublinia je jedna zo stálych expozícií muzeálnej časti. Je umiestnená v budove Synoda Hall oproti katedrále Christ Church. Spája ich most. Dublinia je multimediálne spracovanie stredovekej a dávnovekej histórie Dublinu. Oboznamuje návštevníkov s dejinami od čias Strongbowowa.

Sú tu vystavené normanské a vikingské artefakty či rekonštrukcia stredovekého domu obchodníka alebo môžete sledovať sugestívne interpretované osudy ľudí postihnutých morom. Obe miesta stoja za návštevu.

Loading

...

Trinity College a Kells

Je najstaršou a najlepšou univerzitou s najväčšou knižnicou v celom Írsku. Prijíma aj veľa zahraničných študentov, ale dostať sa na ňu vôbec nie je jednoduché.

Ponúka "kombo" výborného vzdelania, aktívneho spoločenského života a záujmových krúžkov. Aj ako obľúbená turistická destinácia má všetko, čo návštevník potrebuje. Krásne prostredie, vlastné podniky a fenomenálnu knižnicu. Komu by sa na takom mieste nechcelo opäť študovať?

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Bary a nočný život

Barov je v Dublina miliarda. Odporúčam vyskúšať aj tie úplne tradičné a staré. Veľa ľudí si myslí, že ak boli v jednom Irish bare, tak boli vo všetkých, ale to je veľký omyl. Každý má špecifickú atmosféru, často platí, že o čo lepšie bar vyzerá, o to je menej kvalitný.

Pravý Irish bar vraj musí byť čarovný v noci a desivý ráno. To údajne zaháňa škriatkov (volajú ich "leprechauns"), rovnako ako zelená farba. Ako je možné, že sa zdržujú v zelenom Írsku? To nikto nedokáže vysvetliť. Skúste si nedať niečo zelené na Deň svätého Patrika a uvidíte, čo nastane - Íri vás do čohosi navlečú, aj keby to malo byť násilím - lebo zlé sily existujú a s nimi sa nezahráva! Zelené pivo sa našťastie tiež ráta ako efektívna forma obrany.

SkryťVypnúť reklamu

Vybrať jeden bar v Dubline je nemožné a nereálne. Musí to byť láska na prvý pohľad. Miesto, kam prídete a niečo vás bude ťahať dovnútra. Pozriete na dvere a poviete si, že tam musím ísť. Preto vám poradíme ulicu Temple Bar, na ktorej sa nachádza toľko podnikov (niekoľko aj pod týmto menom), že ich nebudete vedieť spočítať. Bar Temple je celkom legendárne a staré miesto.

Loading

...

Dublin je aj mesto farebných dverí

Cork - mesto umenia a pubov

Grófstvo Cork je najjužnejší a najväčší kraj Írska a nachádza sa v provincii Munster. Jeho meno je odvodené z írskeho slova 'corcach' a znamená to 'bažinaté miesto'. Corku sa hovorí aj "Kraj rebelov", keďže odtiaľ pochádzal už spomínaný Michael Collins a veľa ďalších iniciátorov Írskej občianskej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi populárny je ostrov Ilnacullin (Garinish Island), ktorý návštevníkov nadchne svojou prírodou. Nájdete tu krásne záhrady, stromy a tropické rastliny. Milovníci zvierat by mali navštíviť Fota Wildlife Park. Od klasickej zoo sa líši tým, že všetky zvieratá sa v záhrade s rozlohou 70 akrov môžu voľne pohybovať.

Loading

...

Miestni rodáci prehlasujú Cork za hlavné mesto Írska. Už v 6. storočí položil základy obce sv. Finbarr. Naozajstné mesto z pôvodnej mníšskej osady vytvorili Vikingovia a ich vodca Norseman, keď založili na rieke Lee obchodný prístav.

V 12. storočí Cork spadol pod kráľovskú správu. V roku 1185 bol venovaný kráľovi Jánovi. V najväčšom írskom prístave sa denne striedalo veľa lodí a drahocenné náklady boli ohrozované Vikingmi. Preto bol Cork obohnaný mohutnými múrmi, ktorých pozostatky sú viditeľné dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Umelecký život sa pestuje už od ranného detstva. Do Cork School of Music a Crawford College of Art and Design dochádzajú desiatky mladých hudobníkov a výtvarne nadaných jedincov. Ich ďalšie kroky smerujú na University College Cork.

Cork film festival podporuje rozvoj krátkometrážneho filmu a Cork Jazz Festival prináša do mesta melódie na počúvanie i do tanca. Divadlá Everyman Palace Theatre a Granary Theatre uvádzajú nové hry po celý rok. Výtvarné umenie vystavuje Municipal Art Gallery a Lewis Glucksman Gallery.

Loading

...

Dominantu mesta tvorí St. Finbarr's Cathedral vybudovaná na konci 19. storočia. Na hlavnú triedu St. Patrick's Street vyrážajú milovníci nakupovania, miestni si zájdu posedieť do jednej z príjemných kaviarní.

Fitzgerald's Park v západnej časti mesta nabáda k prechádzke na čerstvom vzduchu.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Veža Country Hall zastupuje modernú architektúru a so svojimi 67 metrami je najvyššou stavbou Írskej republiky.

Cork je známy aj najťažším Írskym dialektom. Tejto téme sa niekoľkokrát venoval výborný írsky stand up komik Tommy Tiernen - užite si prízvuk!

Načítavam video...

V blízkosti Corku sa nachádza hrad Blarney Castle, ktorého história siaha do 12. storočia. Môžete sa tam dostať autobusovou dopravou, vlakom alebo prostredníctvom zájazdu. Vlaky sú v Írsku drahé, odporúčame teda inú alternatívu. Autobusová doprava je o niečo lacnejšia, ale najviac sa oplatí organizovaná prehliadka. V cene je aj vstupné do hradu. V minulosti bol Blarney castle niekoľkokrát napadnutý a zostali z neho iba ruiny.

Po vstupe sa pred vami objaví krásny a rozsiahly park, ktorý je súčasťou celého komplexu. Prejdite aj k mostu, pod ktorým sa spájajú dve rieky. Atrakciou číslo jeden je hradná veža s tajomným kameňom: Keď ho pobozkáte, dostanete údajne do konca života úžasný dar výrečnosti. Viažu sa k nemu však aj iné legendy. Napríklad, že kameň pochádza z trónu prvých írskych kráľov, alebo spomínajú tajomnú ženu, ktorú po ceste domov stretol jeden z bývalých majiteľov.

Tabuľku smerujúcu k slávnemu kameňu neprehliadnete. Ak si risknete strmý výšľap schodmi, môžete si užiť takýto výhľad.

Loading

...

Môžete sa prejsť cez schodíky prianí, jaskyne až k Blarney House a miestu, kde vraj žila skutočná čarodejnica. V záhradách sa nachádza kameň, v ktorom sa ukrýva pred denným svetlom a v noci z neho vylieza.

Súčasťou komplexu je tiež veľký park, občerstvenie a vonkajšie posedenia. TOP celodenný výlet.

Galway - hlavné mesto Galov

Tretie najväčšie mesto Írskej republiky má približne 72-tisíc obyvateľov a leží na západnom pobreží, kde rieka Corrib ústi do zálivu Galway Bay. Je hlavným a súčasne jediným mestom provincie Connacht.

Neoficiálne býva označované za hlavné mesto galskej, čiže starej časti Írska. Skoro 10 % obyvateľov hovorí írsky - pôvodným keltským jazykom. O Galway sa hovorí, že je hlavným mestom tradičnej írskej kultúry, keďže je mesto známe ako centrum hudby, divadla, poézie či výtvarného umenia.

Načítavam video...

Na hlavnej pešej zóne High Street nájdete pouličných hudobníkov a ďalších umelcov. Populárne je aj tradičné pouličné divadlo.

Nemenej rušný je nočný život, ktorý prebieha v početných krčmách, baroch a kluboch. Návšteva Galway nie je o pamiatkach či klasickom turizme. Mesto je atraktívne svojím životom a nádychom Írska dôb minulých.

Počas roka je Galway študentskou metropolou, v lete zase destináciou pre mladých s batohmi.

Loading

...

Určite vyskúšajte pivo Galway Hooker - áno, názov je rozporuplný, ale v tomto prípade slovo Hooker označuje druh lode, ktorú nájdete na etikete tohto výnimočneho IPA. Odporúčame.

Prečítajte si tiež: Petrohrad stojí za návštevu. Najzelenšie mesto Ruska toho ponúka omnoho viac než Moskva Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu