1. Celeste Ng: Little Fires Everywhere
Obyvatelia clevelandského predmestia Shaker Heights dbajú na to, aby išlo všetko podľa plánu, a podľa toho tu plynú aj ich životy. Novinárka Elena Richardsonová, ktorá tu žije spolu so svojím manželom a štyrmi (starostlivo naplánovanými) dospievajúcimi deťmi, je stelesnením tohto ducha.
Život rodiny Richardsonovcov naruší príchod umelkyne Mie s dcérou Pearl, ktoré sa neriadia žiadnymi pravidlami. Stretnutie týchto dvoch rozdielnych svetov sa nemôže skončiť dobre. Usporiadanú komunitu rozdelí prípad opusteného bábätka, ktoré si chcú adoptovať bohatí manželia, rodinní priatelia Richardsonovcov, ale záujem oň má aj biologická matka. Na povrch čoskoro začnú vychádzať dobre strážené tajomstvá a oheň je hneď na streche.
2. Robert Bryndza: Dievča v ľade
Keď sa v záhrade Londýnskeho múzea nájde telo dcéry z prominentnej rodiny, polícia povolá späť vyšetrovateľku Eriku Fosterovú, ktorej posledné vyšetrovanie dopadlo katastrofálne. Erika je tak isto ako matka obete Slovenka a polícia si myslí, že by im to mohlo pomôcť. Rodina obete sa ale skladá zo snobov, s ktorými je ťažké spolupracovať. Okrem toho Erika čoskoro zistí, že Andrea nie je prvou obeťou tohto vraha...
Ak máte radi kriminálky, Dievča v ľade od britského spisovateľa Roberta Bryndzu, ktorý žije na Slovensku, vás určite nesklame. Odporúčame však siahnuť radšej po českom preklade, keďže ten slovenský je preložený z čestiny a bežne obsahuje čechizmy a nesprávne (často české) skloňovanie slovenských slov.
3. Witold Szabłowski: Tancujúce medvede
Autor knihy, ktorú u nás vydal Absynt, prirovnáva ľudí v žijúcich v postsocialistických krajinách k tancujúcim medveďom, ktoré prežili celý svoj život na reťazi, preto nemajú odkiaľ poznať slobodu. Kniha je plná metafor a hovorí o skutočných tancujúcich medveďoch, ale obsahuje aj reportáže z jednotlivých postsocialistických krajín ako je Gruzínko, Kosovo či Ukrajina.
4. Patrick Ness: Sedem minút po polnoci
Krátka, ale o to silnejšia knižka od Patricka Nessa, je určená pre mládež, zasiahne však všetky vekové kategórie. Autorkou námetu je spisovateľka detských kníh Siobhan Dowd, ktorá zomrela na rakovinu a príbeh nestihla spracovať.
Conorova mama zomiera. Má rakovinu a liečba nezaberá. Odkedy ochorela, chlapca trápia desivé sny, ten dnešný je však iný. Za oknom ho čaká netvor, ktorý je straší ako ľudstvo a prišiel Conorovi porozprávať tri príbehy, výmenou za ne však chce od neho niečo strašné - chce počuť pravdu.
5. Lev Nikolaevič Lostoj: Anna Kareninová
Táto kniha patrí medzi tak notoricky známe, až to môže odrádzať od čítania. Skúste to však prekonať a ponorte sa do rozsiahleho románu výborného ruského autora, môže vás to pozitívne prekvapiť. O dôvod viac je to, že Anna Kareninová oslavuje 100 rokov, odkedy ju Tolstoj napísal. Príbeh lásky, ktorá dokáže byť až ničivá, si zaslúži miesto medzi povinnou literatúrou i na polici vašej knižnice.
6. Angie Thomas: The Hate U Give
Jedna z najlepších knižiek pre mládež tohto roku sa inšpirovala hnutím Black Lives Matter. Jej hlavná hrdinka je 16-ročná Afroameričanka Starr. Tá žije s rodinou v chudobnej štvrti, kde sú konflikty súperiacich gangov na dennom poriadku, chodí však do drahej súkromnej školy spolu s bohatými deťmi. Každodenne balansuje na hrane medzi týmito dvoma rozdielnymi svetmi.
Jej život sa náhle zmení, keď pred jej očami policajt zastrelí Khalila, jej kamaráta z detstva. Starr ako jediný svedok vraždy musí vypovedať v súdnom procese, keď však povie priveľa, mohla by ohroziť nielen seba, ale aj celú rodinu. Štvrť, v ktorej žije sa čoskoro zmení na bojisko. Nájde Starr odvahu, aby povedala, čo sa skutočne v noc vraždy stalo?
7. Karel Novotný: Neradost
Marketér Karel Novotný roky bojuje s depresiou. Svoje trápenie zhmotnil do knihy Neradost, ktorej výrazne ružová farba ostro kontrastuje s temnou inšpiráciou za ňou. Nájdete v nej Karlove zápisky - od slov, cez poetické útvary, až po krátke príbehy.
Kniha sa nedá prečítať na jedno posedenie, lebo jej obsah je lepšie pomaly vstrebávať. Uchváti vás však netradičné grafické spracovanie naprieč celou knihou, ako aj 30 ilustrácií, fotografií a obrazov od 15 výtvarníkov z Česka a Slovenska vo forme pohľadníc, ktoré sú ku knihe pribalené.
8. Elena Ferrante: Temná dcéra
Kniha od autorky Neapolskej ságy skúma vzťahy medzi matkami a dcérami. Rozvedená matka dvoch dcér Leda očakáva, že potom ako jej deti odídu za otcom do Kanady, bude osamelá, cíti sa však nečakane slobodne.
Vyberie sa na dovolenku k moru, kde stretne mladú matku Ninu a jej dcéru, ktoré sú obklopené množstvom príbuzných a pripomenú jej vlastnú minulosť. Príjemný oddych na dovolenke sa tak zmení na konfrontáciu s dávnou minulosťou a donúti ju rozmýšľať nad svojimi životnými rozhodnutiami a tým, akou matkou vlastne bola.
9. Chimamanda Ngozi Adichie: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami
Nigérijská autorka Chimamanda Ngozi Adichie vo svojej eseji rozoberá, čo vlastne v súčasnosti znamená pojem feminizmus a prečo je v dnešnej dobe ešte stále dôležitý. Na svojich vlastných zážitkoch z Nigérie aj z USA vysvetľuje, prečo rodové stereotypy škodia ženám ale aj mužom. Pôvodne vznikla ako prednáška na konferencii TedX, ale nakoniec ju autorska zhmotnila aj do knižnej podoby.
Jej názov, We All Should Be Feminists, na svoje tričká vytlačil aj módny dom Dior a heslo sa tak rozšírilo medzi (nielen) ženy na celom svete.
10. Charles Dickens: Vianočná koleda
Túto vianočnú klasiku asi poznáte vďaka nespočetným televíznym adaptáciám, ktoré každé Vianoce chodia v televízii. Lakomého človeka v ňom navštívia traja duchovia Vianoc, vďaka ktorým pochopí ich skutočný význam. Čítali ste však niekedy aj knihu, na ktorej sú založené?
Nestarnúci príbeh so silným posolstvom vyšiel prvýkrát v roku 1843 a iróniou je, že Dickens sa v dobe, keď ju napísal, trápil s obrovskými dlhmi. Navyše mu jeho vydavateľstvo plánovalo znížiť plat, pokiaľ predaje jeho kníh nezačnú stúpať. Dickens napísal Vianočnú koledu v priebehu 6 týždňov a kniha zaznamenala po vydaní okamžitý úspech. V angličtine sa od prvého vydania až doteraz nikdy neprestala tlačiť.
A keď už idú tie Vianoce, jedného z čitateľov obdarujeme knihou Dievča v ľade od Roberta Bryndzu. Stačí, keď nám do 10. decembra na e-mail fici@fici.sk napíšete, ktorá kniha vám najviac zasiahla do života a prečo.
