Dvojica mládencov zo Starej Turej dala hlavy dokopy a začala vyrábať dekoračné predmety recykláciou z plastov, ktoré by inak skončili v koši a v najhoršom prípade na skládke.
Keby ste ich stretli v práci, asi by ste nepovedali, čomu sa vo voľnom čase venujú. Šimon pracuje s videom, ale v projekte Umelohmotne sa mu zišla elektrotechnická stredná škola. Lukáš je síce povolaním audítor, no od malička je "technický typ". Zužitkoval teda finančné vedomosti aj manuálnu zručnosť.

Ako vznikla idea, že chcete vyrábať veci z recyklovaného plastu?
Šimon: Videl som na Facebooku video, ktoré zdieľal holandský dizajnér Dave Hakkens. V ňom ukazoval, že plast nie je odpad, ale veľmi cenná surovina, z ktorej sa dajú vyrábať veci. Na internete má aj návody na stroje, na ktorých vyrábame. Najprv som to chcel robiť s jedným kamarátom, ktorý hovoril, že kde zoberieme stroje a že sa to neoplatí. Potom som bol na pive s Lukášom, ukázal som mu to a povedali sme si, že dobre.
Stroje si vyrábate sami?
Lukáš: Áno. Na internete sú open-source návody, ako si ich zostrojiť. Je to podrobne zdokumentované a treba na to určité zručnosti, či už strojárske alebo elektrikárske. Aj v domácich podmienkach sa dajú poskladať stroje na recykláciu alebo odlievanie výrobkov z plastu.

Robíte stroje presne podľa návodu, alebo si ich aj sami modifikujete?
Lukáš: Stroje sme si trošku upravili, ak sme niekde videli priestor na zlepšenie alebo prispôsobenie naším potrebám. Trošku sme ich pozmenili, ale viac-menej základ zostal zachovaný.
Odkiaľ beriete plasty?
Lukáš: Začínali sme tak, že sme doma odkladali odpad z vlastnej a rodinnej spotreby, sem-tam sme nazreli do kontajnera, keď sme potrebovali na experimentovanie. Keď sme tento projekt rozbehli, začali nám ich zbierať kamaráti, známi. Teraz sa nám už ozývajú ľudia, ktorí nás poznajú z trhov alebo z netu, že pre nás majú vrece plastového odpadu, či nám to môžu doniesť, aby sme to zrecyklovali. Majú záujem vedieť, ako bude naložené s tým plastovým odpadom.

Má odpad, ktorý spracovávate, nejaké špecifiká?
Šimon: Berieme polypropylén a polyetylén, čo sú avivážové fľaše, tégliky od jogurtov, vrchnáky od PET fliaš a podobné veci. Vždy majú značku – dvojka alebo päťka v recyklačnom trojuholníku. Čo nás mrzí, že nevieme spracovať, sú PET fľaše, pretože na tie treba vyššiu teplotu a keď sa zahrievajú, vylučujú jedovaté látky. Navyše PET je veľmi krehký plast, čiže keď sme aj niečo skúšali vyrobiť, tak sa to v momente rozbilo.
Lukáš: Našou formou recyklácie ten plast stráca niektoré svoje vlastnosti, a potom je krehký a praská, takže naším spôsobom, v našich podmienkach ho nevieme užitočne zrecyklovať.
Ako teda vyzerá váš pracovný postup?
Lukáš: Na začiatku musíme plast dôkladne poumývať - čo je asi najmenej zábavná časť – aby sme sa zbavili všetkých nečistôt a chemikálií. Vysušíme ho do sucha a roztriedime podľa farieb, aby sme mali separované drviny rôznych farieb, z nich si potom vieme mixovať rôzne vzory a motívy. Potom to šrotujeme. Keď máme plastové drviny pripravené, prechádzame od šrotovníka k druhému stroju, čo modifikovaná rúra. Máme formu, do ktorej si namiešame drviny podľa toho, akú misku by sme asi chceli urobiť. Nikdy nevieme, ako bude finálne vyzerať, lebo farby sa roztopia a kadejako rozmažú.
Drvinu nasypeme do formy a dáme do pece, v ktorej je okolo 170 -180 °C, ako na bežné pečenie koláčov. Počkáme v závislosti na forme 15 až 30 minút, kým sa plasty roztopia. Zalisujeme to, vytiahneme, necháme vychladnúť, a potom vytiahneme hotový výrobok, ktorý ešte prípadne opracujeme.
Šimon: Aj stroje, ktoré máme vyrobené, sú z veľkej časti recyklované. Majú napríklad motor z miešačky a rúra, v ktorej to robíme, bola najprv obyčajná Mora od suseda, ktorú nám predal za 10 eur.

Keď vyrábate misky, spĺňajú hygienické štandardy a dá sa do nich dávať potraviny?
Šimon: Ak by to malo spĺňať štandardy, museli by sme asi otestovať každú misku, pretože každá je z iného druhu odpadu. Neodporúčame to na jedlo a to aj hovoríme každému zákazníkovi. Je to skôr dekorácia, ale keď sa tam dá napríklad ovocie v šupke alebo oriešky, to by malo byť v poriadku. Ale veci ako zmrzlinu či kašu by som tam určite nedával.
Do akej miery sa pri týchto plastoch pracovať s dizajnom? Ovplyvňujete to viac vy alebo materiál, ktorý máte?
Lukáš: Farba je výhradne daná farbou pôvodného materiálu, ale aj s týmito farbami sa dajú vytvoriť úžasné vzory. Záleží na tom, aké plasty sa nám podarí zozbierať, či sú to pestré farby. Z nich sa dajú vytvoriť naozaj zaujímavé veci, či už misky, hodiny, hocičo.
Šimon: Veľakrát si to plánujeme a vyberieme farby. Robievame aj gradientné „ombré“ misky, ktoré majú napríklad modrý spodok a biely vrch. Tým, že sa to roztopí a stlačí, urobí to pekný prechod medzi dvoma farbami. Vieme to však regulovať len do istej miery a každá miska je svojím spôsobom originál.

Čo všetko vyrábate?
Lukáš: Začali sme s miskami, či už okrúhlymi alebo hranatými. Postupne sme rozmýšľali, aké produkty pridať, aby sme boli schopní vyrobiť ich naším spôsobom a bol po nich aj dopyt. Veľmi obľúbené sú kvetináče. Istú dobu sme robili poháriky na zubné kefky, potom sme začali vyrábať hodiny. Tým sa tiež veľmi darí a sú pre nás jednoduché na výrobu, lebo je to vlastne okrúhly plát plastu. Začali sme rozmýšľať nad doplnkami, tak sme prišli s umelohmotnými motýlikmi, ktoré sú náš najnovší produkt.
Na každý produkt treba dať vyrobiť formu a tá niečo stojí, rovnako ako náklady na materiál, na prácu a náš čas. Vždy si to rozmyslíme, či sa to oplatí a keď tú formu vyrobíme, či výrobok bude vyzerať, ako sme chceli, a či ho bude možné vyrábať. Stále rozmýšľame a veľa ľudí nám radi, čo by sme mohli vyrábať. Dostávame aj objednávky a návrhy na spoluprácu, čo by sme pre ľudí mohli vyrábať. Ale kvôli našim technologickým obmedzeniam to, bohužiaľ, často nie je možné.

Začína nám však projekt s výrobcom zubných kefiek a mali by sme spolupracovať hlavne na Urban Markete. Z ich použitých kefiek by sme tam mali vyrábať stojany na medzizubné kefky. Niektoré kefky už vyzbierali a čakáme, že ľudia svoje použité zubné kefky prinesú aj priamo na Urban Market. Časť už máme poštrotovanú a ľuďom priamo tam ukážeme, ako tieto stojany vyrábame.
Šimon: Na tento stojan máme už aj nový tretí stroj, ktorý práve zabiehame a učíme sa s ním pracovať .
Aký spôsobom svoje veci predávate?
Šimon: Chodievame na trhy, ako je Urban Market či Dobrý trh, kde sú lokálni výrobcovia a handmade veci.
Lukáš: Postupne sme začali predávať aj na niektorých internetových stránkach a v Bratislave máme zopár produktov v niektorých kamenných obchodoch.
Značku Umelohmotné a mnohé ďalšie nájdete od 8. do 10. decembra na Urban Markete v Bratislave, ktorý bude prebiehať v priestore Mlynica v Novom Meste.