Mladí nenadávajú len v krčmách, snažia sa veci zmeniť. Tieto projekty vyhrali ocenenie MOST 2017

Antifašistický festival aj boj proti nenávisti na internete.

"Mladí ani zďaleka nie sú apatickí, ako nám to občas chcú nahovoriť niektoré médiá. Naopak, výrazne sa angažujú,“ vraví Irena Jenčová z Rady mládeže Slovenska (RMS). Organizácia každoročne oceňuje mladých ľudí, ktorí robia pre svoje okolie viac, ako je bežné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všíma si najmä dobrovoľnícke aktivity, ktorými mladí zlepšujú život sebe aj ostatným. Cenu MOST Rada udeľuje od roku 2005 a je ocenením práce organizácií, ktoré svojimi aktivitami vytvárajú zázemie pre mladých ľudí a verejne im vyjadrujú podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok udelila porota ocenenia v piatich kategóriách:

  • Projekt roka
  • Mladá osobnosť roka
  • Dlhodobý prínos osobnosti
  • Dlhodobý prínos organizácie
  • Komunikačný počin roka

Projekty hodnotila 6-členná porota v zložení: Juraj Rizman (bývalý hovorca a riaditeľ Greenpeace Slovensko), Kaja Bernátová (ľudskoprávna aktivistka, v minulosti Amnesty International, dnes Nadácia Zastavme korupciu), Mirka Valachová a Peter Valach (zakladatelia táborníckeho oddielu Sokolíci), Terézia Liptáková (Domka - Združenie saleziánskej mládeže) a ľudia z iniciatívy Čierne diery, ktorí popularizujú priemyselné pamiatky a iné zabudnuté miesta Slovenska.

Koncertami proti fašizmu

Projektom roka 2017 sa stal Antifašistický festival iniciatívy Povstanie pokračuje. Je to jediná kategória, v ktorej mohli ľudia o víťazovi rozhodnúť online hlasovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Antifašistický festival prebiehal pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania 25. až 30. augusta a jeho cieľom bolo nielen vzdať úctu všetkým, ktorí sa v minulosti aktívne zapojili do boja proti fašistickému režimu, ale najmä hovoriť o súčasných zdrojoch a nebezpečenstvách neslobodného myslenia. Čo dáva zmysel, keďže máme v parlamente fašistov.

Prečítajte si tiež: Gardistické uniformy vymenili za obleky, nenávisť ostala. Takto sa kotlebovci vyjadrovali o židoch Čítajte 

Festival prebiehal v kluboch, galériách a námestiach bratislavského Starého mesta a jeho súčasťou boli prednášky, workshopy, mestské hry, cyklojazda, premietania či koncerty.

Mladí ľudia, ktorí festival organizovali, podľa Jenčovej "pripomínajú, prečo je potrebné aktívne vystupovať proti každej podobe diskriminácie a odmietať politiky, ktoré sa snažia niektorých jednotlivcov alebo skupiny zbaviť ľudských práv a dôstojnosti."

SkryťVypnúť reklamu

Okrem festivalu sa do finálovej päťky dostali aj projekt Škola a komunita (ženy, ktoré otvorili svoje školské dvory tie sa stali miestami stretávania obyvateľov, žiakov a učiteľov), iniciatíva Pamätaj (mladí ľudia, ktorí chceli naštartovať diskusiu o problematickom návrhu novely zákona o Ústave pamäti národa), iniciatíva Zrejme (mladí ľudia, ktorí sa rozhodli dlhodobo podporovať a vytvárať priestory pre medzigeneračnú spoluprácu a chcú meniť vnímanie a postavenie starších ľudí v slovenskej spoločnosti), a Klub úradníkov dobrej vôle (mladí ľudia, ktorí chcú skvalitniť úradnícku prácu a posilniť spoluprácu odborníkov naprieč sektormi).

Prečítajte si tiež: Antifašistický festival ponúka mladým alternatívy Čítajte 

O cenu v kategórii Mladá osobnosť roka sa podelili organizátori protikorupčných pochodov Dávid Straka a Karolína Farská.

Prečítajte si tiež: Organizátor pochodu: Ficovi jeho boj s korupciou neveríme Čítajte 

Cenu za dlhodobý prínos osobnosti získal Juraj Hipš.

Juraj Hipš sa celoživotne venuje alternatívam vo vzdelávaní a ocenenie mu podľa Jenčovej patrí najmä za Sokratov a Komenského inštitút.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Juraj Hipš: Deti vzdelávame na štvorku Čítajte 

Dlhodobý prínos ocenila Rada aj u občianskeho združenia Odyseus.

Odyseus funguje na Slovensku už 20 rokov a venuje sa práci v teréne s drogovo závislými a s pracujúcimi v sexbiznise.

Prečítajte si tiež: Odborníčka: Drogovo závislých ani po rokoch neubúda Čítajte 

A cenu za komunikačný počin získala iniciatíva #SOMTU.

Iniciatíva upozorňuje, že mnoho ľudí si na Facebooku nečíta články, ale iba komentáre. Preto prišla s cieľom priniesť do nenávistných diskusií slušnosť, fakty a empatiu. "Napriek tomu, že nápad na iniciatívu vznikol v zahraničí, členovia SOMTU trávia každý deň hodiny tým, aby dali najavo, že nenávistné komentáre do slušnej diskusie nepatria,“ povedala Jenčová z RMS.

Prečítajte si tiež: Keď som kritizovala tých, čo by posielali do plynu, zaútočili aj na mňa Čítajte 

Iniciatíva #SOMTU sa tento rok stala aj víťazom Výzvy proti extrémizmu, ktorú vyhlásil prezident Andrej Kiska. Prihlásilo sa do nej 139 projektov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Víťazom Kiskovej výzvy proti extrémizmu sa stala iniciatíva #somtu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu