Už je to viac ako rok, čo svet zaplavujú správy o takzvanom "škandinávskom fenoméne šťastia” hygge.
Môže za to kniha dánskeho spisovateľa a riaditeľa Inštitútu pre výskum šťastia (áno, niečo také naozaj existuje) Meika Wikinga Malá kniha hygge. Svojím vlastným návodom na šťastie vyvolala také šialenstvo, že ľudia po celom svete hromadne nakupujú vonné sviečky, vypekajú škoricové buchty a pod dekou sa tešia, že majú aspoň trochu bližšie dánskemu “ideálu šťastia”.
Pojem “hygge” sa vysvetľuje rôznymi termínmi, od “umenia intimity”, “pocit pohody duše”, až po “radosť z prítomnosti upokojujúcich vecí”. Nielenže to znie abstraktne, ono to abstraktné v skutočnosti aj je.
Spomínanú “pohodu duše” totiž možno navodiť stovkami rôznych spôsobov - od sentimentálneho sledovania západu slnka, až po predvianočné pečenie koláčikov s najbližšími členmi rodiny. Tento pocit má navodiť napríklad aj:
hodina strávená kopaním v záhrade a v príjemnom rozhovore s priateľom
horúci kúpeľ na konci pracovného dňa
čítanie obľúbenej knihy pri počúvaní príjemnej hudby
popíjanie horúcej čokolády pri kozube
Ako už je všeobecne známe, práve Dánsko bolo rebríčkom OSN World Happiness Report vyhlásené za krajinu najšťastnejších ľudí sveta. Autor aj samotní obyvatelia krajiny tvrdia, že za to vďačia univerzálnemu receptu, ktorý sa doslova zmestí do jednej tenkej knihy.
Tento recept si vyžaduje množstvo sviečok, koláčov, kávy, teplých látok a vidieckej atmosféry. Ako však už bolo povedané, hygge nie je iba o materiálnych veciach.
“Hygge znamená dopriať sebe a ostatným potešenie. Je o vychutnávaní si momentov a jednoduchých radostí, ako je jedlo a dobrá spoločnosť. Je o uvedomovaní si, že žiješ práve teraz, a užívaní si tej prítomnej chvíle. Je o cenení si života, ktorý žiješ práve teraz, a sústreďovaní sa na tie veci, ktoré máš.”
Šťastie teda pre Dánov znamená užívať si výnimočnosť bežných okamihov. Nachádzať radosť v zdanlivo jednoduchom. Milujú zapaľovanie sviečok, domáce jedlo a ranné slnečné lúče.
V tomto sú Severania možno trochu iní od obyvateľov krajín s dlhšími a teplejšími dňami (Slovákov nevynímajúc). Kým oni tieto maličkosti považujú za slávnostné udalosti, my si ich možno často ani neuvedomíme (česť výnimkám).
Túžba ľudí po šťastí je tak silná, že vedci univerzít v Británii a USA dokonca začali ponúkať špeciálne kurzy hygge.
Názory na na tento trend sa však značne rozchádzajú.
“Hygge skeptici” tvrdia, že v skutočnosti nejde o filozofiu, ale len o hromadu univerzálnych predstáv a pojmov, ktoré sa prezentujú ako “životný štýl”. Značka “najšťastnejší národ sveta” (dokonca vedecky dokázaná) sa dá využiť na mnohé marketingové účely.
Pod nálepkou hygge idú na dračku kašmírové svetre, vína, slávnostné postroje pre jazvečíkov či spirituálne pobyty. Ľudí možno už nenapĺňajú tiché večery s rodinou a zízanie do ohňa, a tak sa snažia nájsť hygge inde. Aj za cenu prázdneho bankového účtu.
Otázka mnohých čitateľov znie: naozaj potrebujeme knihu či návod, aby sme si uvedomili, že keď si navlečieme vlnené ponožky a zabalíme sa do deky, bude nám pohodlne?
Wikingova kniha (ktorá ako jedna z prvých preslávila hygge) je podľa viacerých iba súbor klišovitých fráz, ktoré nájdeme vo väčšine diel motivačnej literatúry.
“Je plná konzumných kravín. Strany a strany o drahých lampách, sviečkach a nábytku, ktoré by sme si mali kúpiť. Spomínanie toho, čo je úplne zjavné - ak vám je zima, dajte si ponožky. Kniha okrem toho zaváňa strednou triedou, odporúča - vyrazte si na víkend na chatu a užívajte si hygge. Áno, jasné, milióny z nás si môžu hocikedy vyraziť na víkendový pobyt,” napísal čitateľ v hodnotení knihy na najväčšej databáze kníh Goodreads.com.
Priznajme si však - hygge vyzerá dobre.
Sociálne siete, ktoré benefitujú predovšetkým z vizuálneho obsahu, hygge milujú. Na Instagrame je už viac ako 2,6 miliónov #hygge postov zobrazujúcich rozvešané svetielka, misky s tekvicovou polievkou či bábätká rozkošne zabalené do deky.
Práve Instagram či Pinterest majú veľký podiel na tom, že hygge sa šíri takou rýchlosťou.
Určite sa však zhodneme na jednej veci.
Dánsky “návod na šťastie” ocení každý milovník jesene, zimy, komfortu, huňatých diek či dlhých večerov s blízkymi ľuďmi. Zapáči sa aj ľuďom, ktorí si nevedia nájsť čas na spomalenie, starostlivosť o seba či jednoduché vychutnávanie si drobných pôžitkov. Kniha v sebe nesie jedno dôležité posolstvo, a to je “buďte sami k sebe dobrí”.
A ak vás nezaujme dánska filozofia, možno si aspoň zapamätáte slovo “hyggebukser”. Týmto výrazom označujú Dáni to, čo dozaista milujete aj vy. Ide totiž o pomenovanie vašich obľúbených nohavíc na doma, ktoré sú také "pohodlné", že by ste si ich pred žiadnou živou dušou neobliekli.
