Psy, uši či olizovanie. 9 zvláštnych spôsobov, ako možno odhaliť chorobu a tehotenstvo

Niektoré pochádzajú až z histórie.

1. Psy dokážu chorobu vyňuchať

Pes nie je len najlepším priateľom človeka, ale pre citlivosť svojho nosa sa stáva čoraz častejšie pomocníkom lekárov. Jeho schopnosť sa už nevyužíva len oblasti ozbrojených síl alebo polície, ale aj samotné nemocnice a vedci využívajú psích asistentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnoho chorôb má za následok metabolické zmeny v tele človeka. Krvné testy, ktoré sa opierajú o zmenu úrovní určitých zlúčenín alebo novovytvorených látok, však nedokážu poskytnúť okamžité výsledky. Psy ale svojím nosom dokážu zachytiť látky, ktoré choré telo produkuje. Preto boli vycvičení na rozpoznanie rôznych druhov rakoviny, nízkej hladiny cukru v krvi, ale aj blížiacich sa záchvatov.

SkryťVypnúť reklamu

Je však potrebné rátať s tým, že trénovanie psa je v tomto ohľade časovo náročný a drahý proces. Rovnako ako študenti medicíny, aj psy sa dokážu vystresovať v prípadoch, keď sa im pri rôznych vzorkách nepodarí chorobu odhaliť.

2. Ochutnanie moču

Vcelku nechutné, ale už samotná história dokazuje, že veľmi nápomocné. Jazyk je považovaný za všestranný ľudský orgán, ktorý bol pred objavením možnosti presných chemických analýz užitočným lekárskym nástrojom. Ochutnávanie moču pacienta dokázalo lekárom poskytnúť slušný prehľad o jeho zdravotných ťažkostiach, ako aj o prípadných príčinách.

Už približne v roku 6 pred naším letopočtom sa hinduistický lekár Sushrata zmienil o chorobe s názvom „medový moč“, ktorá sa vyznačovala neobvykle sladkým močom. Dnes je známe, že moč neliečených diabetikov obsahuje vysokú hladinu cukru.

SkryťVypnúť reklamu

Ochutnávanie moču však samozrejme nie je jediným spôsobom, ako možno cukrovku odhaliť. Zaujímavý je prípad, keď boli na čiernych topánkach pacienta zaznamenané kryštáliky cukru, ktoré sa vytvorili v dôsledku vysušených kvapiek moču.

Prečítajte si tiež: Ochutnávka moču či opitá kaderníčka: 10 najlepších scénok z legendárnej relácie Čo dokáže ulica Čítajte 

3. Odhalenie tehotenstva pomocou králikov a žiab

V minulosti si ženy museli počkať až niekoľko mesiacov, aby zistili, či sú tehotné. Začiatkom 20. storočia sa vymyslelo, že ako tehotenský test by mohol poslúžiť králik. Prišlo sa totiž na to, že moč tehotnej ženy by mal obsahovať istý hormón – tzv. ľudský choriový gonadotropín (hCG). Keďže testovanie by bolo v tom čase príliš nákladné, museli vymyslieť iný spôsob.

Preto ženský moč aplikovali pomocou injekcie do samičky králika, u ktorej to spôsobilo viditeľné opuchy a zmeny farby vaječníkov. A hoci táto metóda bola spočiatku spojená so smrťou zvieraťa, časom sa prišlo na to, ako vykonať toto testovanie tak, aby bol jeho život zachovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Časom boli králiky nahradené žabami, u ktorých vstreknutie ženského moču, v prípade pozitívneho testu, vyvolalo ovuláciu. Výhodou bolo, že tento test bol lacnejší a výsledky boli ľahšie rozpoznateľné. Preto sa využíval ako štandardný tehotenský test až do roku 1950.

4. Záhyby na ušiach môžu poukazovať na ochorenie srdca

V roku 1973 doktor Sanders T. Frank publikoval článok, v ktorom upozornil na spojitosť medzi pacientmi s angínou a diagonálnym záhybom v ich ušných lalôčikoch. Tento príznak je dodnes známy ako „Frankov symptóm“ a je spájaný so srdcovými chorobami a mŕtvicami.

Neexistuje však žiadny medicínsky konsenzus v tom, prečo by mali mať problémy so srdcom a krvným obehom svoj základ práve v záhyboch na ušiach. Niektorí tvrdia, že je to spôsobené problémami s tepnami v týchto oblastiach, iní sa odvolávajú na zvýšené starnutie buniek.

SkryťVypnúť reklamu

Túto súvislosť však potvrdili aj niektoré historické prípady. Tak napríklad, busty rímskeho cisára Hadriána ho vykresľujú s ušami s výraznými záhybmi. A práve jeho smrť je spájaná s príznakmi, ktoré by boli v dnešnej dobe prirovnávané k srdcovému zlyhaniu.

5. Demenciu je možné diagnostikovať z písania

Iris Murdoch, významná filozofka a spisovateľka, podľahla Alzheimerovej chorobe, ktorá jej spôsobovala zmätenosť a zábudlivosť. Hoci jej táto choroba zabránila v tom, aby ďalej písala, vo svojej tvorbe zanechala určité znaky, ktoré umožnia skoršiu diagnostiku tohto ochorenia u iných pacientov.

Vedci skúmali jej 26 románov z dôvodu, aby porovnali to, či došlo k nejakým zmenám pri používaní jazyka. Zatiaľ čo autorkin štýl a vetná konštrukcia zostali zachované, jej slovná zásoba začala byť ku koncu jej kariéry postupne obmedzená.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako sa u Agathy Christie prišlo na to, že v priebehu spisovateľskej kariéry došlo až k 20-percentnému poklesu jej slovnej zásoby. Možno nie je náhoda, že hlavnou hrdinkou jedného z jej posledných románov Elephants Can Remember bola žena, ktorá bojovala so zlyhávajúcou pamäťou.

6. Olizovanie kože pacientov trpiacich cystickou fibrózou

Cystická fibróza je pomerne bežné genetické ochorenie, o ktorom sa už zmieňoval tzv. detský almanach z 19. storočia. Toto ochorenie postihuje pľúca, pankreas a tráviaci trakt. Spôsobuje zmenu vývoja mnohých telových sekrécií, čoho dôsledkom sú časté zdravotné problémy.

Jedným z takýchto sekrétov je aj pot, ktorý je u ľudí trpiacich týmto ochorením nezvyčajne slaný. Dokážu to zachytiť aj mnohí rodičia, ktorí pobozkajú svoje dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

7. Vycítenie Parkinsonovej choroby

Nielen psí čuch, ale aj ľudský nos môže byť užitočný pri odhaľovaní zdravotných problémov. Manžel Joy Milne trpel Parkinsonovou chorobou, ktorá postihuje nervový systém, a tým zabraňuje pacientom ovládať svoje pohyby.

No asi 6 rokov predtým, čo jej manžela postihla táto choroba, Joy cítila, že je niečo iné. A to doslova. Občas totiž pri manželovi zacítila zvláštny pach, ale v tom období tomu nepripisovala veľkú dôležitosť. Až po vstupe do charitatívneho spolku zaoberajúceho sa Parkinsonovou chorobou zistila, že takýto pach cítila aj z ostatných pacientov.

A tak si ju vyskúšali. Dali jej 6 tričiek, ktoré nosili ľudia trpiaci touto chorobou, a 6 takých, ktoré nosili zdraví ľudia. Výsledok bol 11 ku 12, pričom identifikovala správne všetkých, ktorí trpia touto chorobou, a zároveň sa vyjadrila, že ju dokáže zistiť u jedného člena kontrolnej skupiny. Práve tomuto bola následne o niekoľko mesiacov diagnostikovaná Parkinsonova choroba. Vedci sa teraz pokúšajú prísť na to, čo je to za látku, ktorú Joy vycítila.

SkryťVypnúť reklamu

8. Červené oči na fotkách

Súčasné digitálne fotoaparáty už majú funkciu odstránenia nežiadúceho efektu červených očí. Tie sú spôsobené bleskom z fotoaparátu, ktorý sa odráža od sietnice oka bohatej na krv. A hoci to mnoho ľudí považuje za pokazenie fotky, je to znamenie dobrého zdravotného stavu.

Tara Taylor zverejnila na Facebooku fotku svojej mladšej dcéry, na ktorej mala jedno oko červené a druhé do žlta. Kamaráti ju presvedčili, aby dcéru vzala k lekárovi. Ten zistil, že dievča trpelo tzv. Coatsovou chorobou – nahromadením cholesterolu v očných cievach, čo môže v konečnom dôsledku viesť až k slepote. Vďaka včasnému diagnostikovaniu sa lekárom podarilo zachrániť jej život.

9. Tehotenské testy (pre mužov)

Verejnosť šokoval muž, ktorý použil tehotenský test pravdepodobne len tak z recesie. Aké bolo ale jeho prekvapenie, keď mu vyšiel pozitívne. Jeho aktivita bola dokonca zvečnená v komikse, pod ktorý niekto zo žartu napísal, aby muž išiel navštíviť lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Tam ho čakalo ďalšie, tentoraz nie príliš pozitívne prekvapenie. Lekári našli na jeho semenníkoch malý nádor. Vďaka tomu, že toto ochorenie bolo ešte len v počiatočnom štádiu, muža sa podarilo vyliečiť.

Zistilo sa, že muži produkujúci hormón hCG môžu mať rakovinu semenníkov. Diagnostika tohto typu rakoviny však nie je príliš jednoduchá, keďže produkovanie tohto hormónu nie je vôbec podmienkou. Nuž, niet divu, že muži sa teraz budú pravdepodobne ešte viac obávať pozitívneho tehotenského testu.

Zdroj: listverse.com, forbes.com, bbc.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu