​​​​​​​Kanibali, vrahovia a zločinci. Prečo milujeme záporné postavy v seriáloch viac ako hrdinov?

Nie vždy musí vyhrať dobro.

Každý dobrý seriál, v ktorom účinkuje výnimočný hrdina, potrebuje aj svojho "anti-hrdinu". Hoci nás naše mamy učili, že dobro vždy zvíťazí nad zlom, väčšina z nás z času na čas fandí skôr záporným postavám

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodov môže byť viacero.

Niekedy býva konanie hrdinu príliš jednoznačné a teda nudné. Vždy urobí tú správnu vec, aby zvíťazil. Na druhej strane, pri anti-hrdinoch nikdy skutočne nevieme na sto percent predvídať ich konanie, vďaka čomu sa nezunujú tak rýchlo. Často obdivujeme aj inteligenciu, ktorou zločinec oplýva a využíva ju, aby premohol fyzicky silnejšieho hrdinu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším dôvodom je podľa serveru wired.com sloboda, ktorú si záporné postavy môžu užívať. Aj keď sa niekedy dostanú do väzenia či iného zajatia, vždy sa im podarí ujsť, kedy sa im zachce. Napríklad cosplayeri, ktorí sa oblečú do kostýmu povedzme Thora, sa nemôžu správať tak šialene, ako tí, ktorí sú prezlečení za Lokiho alebo zápornú postavu. Takisto im môžme závidieť ich silu či sebestačnosť.

V psychológii existuje takzvaný "just-world phenomenom"- myšlienka, že obete si za svoje nešťastie môžu sami. Odmietame, že zlé veci sa dejú dobrým ľudom, a preto viac sympatizujeme práve so seriálovými zločincami. Existuje navyše priama úmera, ktorá hovorí, že čím lepší anti-hrdina, tým lepší hrdina. Bez poriadneho zločinca by nemal, napríklad, Superman s kým bojovať a bol by teda úplne zbytočný.

SkryťVypnúť reklamu

Vybrali sme 8 najlepších seriálových záporákov, ktorých máme radi aj napriek tomu, že nie sú tak úplne hrdinovia.

1. Mr. Burns (Simpsonovci)

"Ethernal happiness for one dollar? I'd be happpier with the dollar."

Kto by nepoznal pána Burnsa? Hlavný záporák kultového seriálu Simpsonovci, ktorý vysielajú už takmer neuveriteľných 30 rokov, je doslova stelesnením zla, chamtivosti a pýchy.

Charles Montgomery Burns trávi väčšinu svojho času v kancelárii svojej jadrovej elektrárne a sleduje svojich podriadených. Vedeli ste však, že pán Burns má aj syna? Jeho meno je Larry a objavil sa v štvrtej epizóde ôsmej série.

2. Hannibal Lecter (Hannibal)

"The tragedy is not to die, but to be wasted."

Hannibal Lecter je masový vrah, ktorý konzumuje svoje obete. Napriek tomu, že je psychopat, je vysoko inteligentný, študovaný psychiater. Pochádza z veľmi dobrej rodiny - otec je litovský gróf a matka šľachtičná pôvodom z Talianska. Hannibal sa stále snaží mať všetko pod kontrolou, väčšinou však nemá pod kontrolou ani samého seba. Ostatne tak, ako mnohí z nás.

SkryťVypnúť reklamu

3. Bojack Horseman (BoJack Horseman)

"I am responsible for my own happiness ? I can't even be responsible for my own breakfast!"

Bojack je niekdajšia skrachovaná hviezda druhotriedneho sitkomu z deväťdesiatych rokov. Je hlavnou postavou animovaného seriálu pre dospelých od amerického komika Raphael Bob-Waksberg. Bojack je zmeskou zlých vlastností, depresie (ktorú utápa v alkohole) a úzkosti.

Jeho život je poznačený depresiami a cyniznom a trávi ho na gauči pozeraním starých dielov seriálu, v ktorom kedysi účinkoval. Keďže má takmer všetky zlé povahové črty, aké môžu existovať, je viac než pravdepodobné, že sa v úbohom Bojackovi nájdete aj vy a ukáže vám, ako život určite žiť nechcete.

4. Gus Fring (Breaking Bad)

"If you try to interfere, this becomes a much simpler matter. I will kill your wife. I will kill your son. I will kill your infant daughter."

SkryťVypnúť reklamu

Gustavo Fring je jednou z hlavných postáv a záporákov seriálov Breaking Bad a Better Call Saul. Z majiteľa reťazca reštaurácií s rýchlym občerstvením sa vykľuje drogový barón, ktorý svojim umom a šarmom dostane pod palec celý drogový kartel. Plne pochopiť postavu Gusa Fringa sa dá však len po pozretí všetkých častí Breaking Bad.

5. Negan (Negan)

“I don’t enjoy killing women. Men? I can waste them all the livelong.”

Negan je prostý, rozjarený divoch, ktorý miluje násilie a zmätok. Je však vysoko inteligentný, vďaka čomu sa mu darí manipulovať ostatných. Napriek tomu, že je v manipulovaní priam až génius, je stále aj bezcitným zabijakom, ktorý si prelievanie krvi užíva plnými dúškami.

6. Vládca (Doctor Who)

Vládca alebo Pán Času, jedna z hlavných postáv seriálu Doctor Who, je Doktorov najväčší rival a zároveň jeho najlepší priateľ. Vládca je mierne sadistický, arogantný, egoistický a bažiaci po moci. Napriek tomu však oplýva zmyslom pre humor, sarkazmom a charizmou, vďaka čomu dokáže kohokoľvek oklamať.

SkryťVypnúť reklamu

7. T-Bag (Prison Break)

Theodore Bagwell, alebo jednoducho T-Bag zo seriálu Prison Break, je jedným z hlavných členov skupiny "Fox River Eight" a hlavný záporák tohto seriálu. Násilník, rasista, sériový vrah a vydierač. Napriek tomu všetkému sa mu však vždy podarilo vyhnúť serióznemu nebezpečenstvu, že ho zabije niekto iný.

8. Rick (Rick and Morty)

Excentrický génius Rick ponúka cynický pohľad na svet a život ako taký. Notorický alkoholik, ktorému nič nie je sväté a ktorý koná len s vidinou vlastného obohatenia, je perfektným príkladom toho, ako by mala hlavná záporná postavať vyzerať.

Prečítajte si tiež: Vraždia, klamú a znásilňujú. Aj napriek tomu zbožňuješ týchto 11 záporných seriálových postáv Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu