Eliahu Pietruszka má za sebou neľahký život - počas druhej svetovej vojny si len tak-tak zachránil život pred nacistami, keď utiekol zo svojho rodného Poľska. Dlhé roky si myslel, že holokaust prežil ako jediný z rodiny.
Keď mal 24 rokov, utiekol z Varšavy do Ruska a za sebou nechal rodičov aj dvoch bratov - dvojičky, ktoré boli o 9 rokov mladšie. Rodičia a jeden z bratov - Zelig - boli deportovaní z varšavského geta do koncentračného tábora, kde zomreli.
Druhému bratovi, Volfovi, sa podarilo utiecť do Ruska, kde však skončil v gulagu. Eliahu predpokladal, že tam brat zomrel a dlhé roky žil v tom, že žiaden člen jeho rodiny už nežije.

Eliahu sa v Rusku oženil a v roku 1949 sa presťahoval do Izraela, ktorý vznikol len pár mesiacov predtým v roku 1948. So ženou mal aj deti a vnúčatá, a práve jeho vnúča dostalo pred pár týždňami e-mail od sesternice v Kanade.
Sesternica pracovala na rodokmeni Pietruszkovcov a napísala mu, že objavila 12 rokov starú výpoveď Volfa, ktorý si myslel, že Eliah je dávno mŕtvy. Na výpoveď natrafila v databázi múzea Jad va-šem, čo je okrem iného hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu v Jeruzaleme.
Ukázalo sa, že Volf holokaust prežil a usadil sa v Magnitogorsku, kde pracoval na stavbe. V roku 2011 zomrel, zanechal po sebe syna Alexandra. Keď sa Alexander dozvedel, že má strýka, o ktorom doteraz nevedel, neváhal a hneď nasadol na lietadlo do Izraela.
Fotografia z ich prvého spoločného stretnutia hovorí za všetko.

"Si kópia svojho otca, nespal som dve noci a čakal som, kedy ťa konečne uvidím," povedal 66-ročnému Alexandrovi dojatý a trasúci sa Eliahu. Stretnutie strateného strýka a synovca zaznamenala agentúra AP. "Je to zázrak. Nikdy by som si nepomyslel, že sa to stane," povedal novinárom Alexander.

Video zo stretnutia je to najkrajšie, čo ste tento týždeň na internete videli.
Snímky tak trochu pripomínajú nezabudnuteľný moment z dokumentu Nicholas Winton - Sila ľudskosti.
Sir Nicholas Winton bol britský maklér a humanitný pracovník, ktorý v roku 1939 zachránil 669 prevažne židovských detí z vtedajšieho predvojnového Česko-Slovenska. V dokumente je najdojímavejšou scénou moment, keď Winton zistí, že ľudia sediaci v hľadisku okolo neho sú vlastne deti, ktoré zachránil.


Zdroje: washingtonpost.com, fox8.com, The Jewish Chronicle