Achilles bol mýtický hrdina, ktorému sa nik nevyrovnal ani silou, ani odvahou. Bol nezraniteľný, okrem päty, za ktorú ho matka držala pri ponáraní do posvätnej rieky. Takže práve tá bola jeho slabým, citlivým miestom.
2. Slovné spojenie "Babylon, Babylonská veža" znamená:
Podľa biblického príbehu chceli obyvatelia Babylonu postaviť vežu, ktorá by siahala až do neba, čo však nahnevalo Boha. Ten im pomiatol jazyky a nevedeli sa dohovoriť, výsledkom toho bola nedostavaná veža. Preto sa toto slovné spojenie používa na pomenovanie zmätku, neorganizovanosti.
Damoklés bol dvoranom syrakúzskeho tyrana Dionýza I. Veľmi mu závidel a chcel sa mať rovnako dobre ako jeho pán. Raz ho jeho pán posadil na svoje miesto a nad hlavu mu zavesil na konskom vlase ostrý meč. Svojmu dvoranovi chcel pán takto ukázať, že šťastie i blaho v živote sú nestále, pominuteľné. Čiže Damoklov meč je symbolom neustáleho ohrozenia.
Alexandrovi Veľkému sa podarilo veľmi rýchlo rozviazať uzol, ktorý bol vraj nerozviazateľný, a to jedným úderom meča. Preto sa v prípadoch, keď niekto ľahko rozlúšti ťažkú úlohu alebo nečakane odstráni neprekonateľnú prekážku, používa spojenie preťal gordický uzol.
5. "Ariadninou niťou" pomenúvame
prostriedok, návod, ktorý človeku pomôže dostať sa z ťažkostí
Ariadna bola dcéra krétskeho kráľa Minoa. Zaľúbila sa do aténskeho hrdinu Tesea, ktorý sa mal dostať do bludiska a zabiť netvora Minotaura - napoly muža, napoly býka. V tom mu pomohla práve Ariadna - tým, že mu darovala zázračný meč a klbko nite, ktoré mal po ceste do labyrintu odvíjať, aby sa vedel vrátiť naspäť.
6. Chceli by ste dostať "Danajský dar"? Čo toto slovné spojenie znamená?
Určite by ste takýto dar nechceli. Danaovia pri obliehaní Tróje zanechali pred jej bránami dar v podobe veľkého dreveného koňa, v ktorom bolo ukrytých 30 bojovníkov. Tí z neho povyskakovali hneď, ako ho vtiahli za brány Tróje, a zvíťazili. Preto sa darček, ktorý je nebezpečný, označuje pojmom Danajský dar.
Zdroj: https://cdn.pixabay.com
7. Sú významy slovných spojení "rozťať gordický uzol" a "Kolumbovo vajce" podobné?
Ale áno, sú podobné. Výrazom Kolumbovo vajce sa pomenúva jednoduché a ľahké rozriešenie zdanlivo ťažkého problému, na ktorý by mohol každý prísť, ale málokto na to príde.
Pri pozorovaní prírody si ľudia všimli, že labute spievajú len raz v živote, a to pred smrťou. A preto sa labuťou piesňou označujú posledné diela autorov alebo posledné pokusy niečo vyriešiť.
Ide o predstieraný smútok. Je to 2000 rokov starý výraz. O krokodíloch sa hovorilo, že si slzami navlhčovali kožu svojich obetí predtým, ako ju zožrali.
V Homérových eposoch často vystupovali bohovia obdarení nezvyčajnými vlastnosťami, patril medzi ne i mocný hlas a smiech. Ten bol veľmi silný, až neznesiteľný.
Za toto slovné spojenie vďačíme Krylovovej bájke. V nej pustovník choval skroteného medveďa, ktorý ho mal veľmi rád, ale jedného dňa pustovníkovi sadol na nos ovad. Medveď ho chcel odohnať, a tak zobral skalu a celou silou ju hodil do ovada. S ovadom zabil i svojho priateľa pustovníka. Hlupák je nebezpečnejší než nepriateľ.
12. Ak vám povedia: "Ty trúba jerichovská" - nadávajú vám?
Zdroj: https://cdn.pixabay.com
nie, len vtipne chcú povedať, že ste jednoducho "tlčhuba"
je to urážka až do kosti, lebo vám hovoria, že škaredo spievate
Je to žartovná nadávka pre toho, kto má možnosti a nevie ich využiť, alebo má ťažkosti a nevie ich vyriešiť. A aj tomu, kto hlasno, ohlušujúco rozpráva. Pôvod má tento pojem v Palestíne, ktorú obliehali Židia a dobyli ju práve hlukom zo svojich trúb, ktorému neodolali múry okolo nej.