História, ale aj súčasnosť je plná módnych trendov, ktoré neostali len pri obyčajnom faux pas. Nasledovné prípady sú dôkazom toho, že aj keď je oblečenie jednou z najzákladnejších potrieb človeka, v niektorých prípadoch sa môže stať neočakávaným smrtiacim nástrojom.
1. Župan
81-ročná Evelyn Rogoff, ktorá v jedno chladné februárové ráno roku 2009 dostala chuť na zelený čaj, netušila, že sa k jeho vypitiu už nedostane. Počas prípravy sa jej župan zachytil o rozžeravený sporák a Evelyn sa kvôli vysokej horľavosti odevu ocitla v plameňoch. Manžel Murray, ktorý jej pribehol na pomoc, skončil rovnako. Pomohla im až ich dcéra, ktorá sa oheň v kuchyni snažila uhasiť a zabezpečila okamžitý prevoz do nemocnice.
Evelyn utrpela popáleniny tretieho stupňa na 30 % svojho tela a o 6 týždňov zraneniam podľahla. Jej manžel zomrel o niekoľko mesiacov neskôr na srdcový infarkt.
Nešlo však o jediný takýto prípad. Výrobca, spoločnosť Blair Corporation, musel čeliť ďalším deviatim podobným prípadom, ktoré boli v tejto súvislosti zaznamenané.

2. Vysoké podpätky
V roku 2012 našiel šokovaný sused na schodisku chodby na Manhattane mladú ženu bez známok života. V prvom momente sa zdalo, že žena sa stala obeťou vraždy. Jej tvár bola zaliata krvou a na krku mala veľkú reznú ranu. Následná pitva však odhalila, že jej smrť bola skôr nešťastná náhoda.
Ukázalo sa, že v tomto prípade zabíjali veľmi vysoké podpätky, ktoré sa v kombinácii so šmykľavou mramorovou podlahou stali smrtiacim nástrojom. Podľa lekára, žena, ktorá bola identifikovaná ako Carlisle Brigham, spadla na strmé schodisko, natrhla si bradu a spôsobila si otvorenú ranu na krku. Týmto poraneniam napokon aj podľahla.

3. Privalení kopou oblečenia
Áno, aj toto je možné. Muž, žena a ich 12-ročná dcéra zomreli pri nehode, ktorá sa stala v Alicante v Španielsku. V roku 2009 sa totiž na nich zrútilo prvé poschodie ich domu. Dôvod bol naozaj bizarný.
Rodina totiž nahromadila obrovské množstvo oblečenia, ktoré dosiahlo takú váhu, že to poschodie domu už jednoducho neunieslo. Podľa dostupných informácií žena trpela takzvaným Diogenovým syndrómom, ktorý sa prejavuje chorobným hromadeným rôznych vecí, v tomto prípade oblečenia. Nehodu prežila iba staršia dcéra, ktorá v tom čase spala v inej miestnosti.

4. Krinolíny
Vráťme sa teraz trochu do histórie. Krinolíny, ktoré zažívali rozmach predovšetkým v 19. storočí, ale aj začiatkom 20. storočia, sa využívali ako pomoc na udržanie požadovaného tvaru obrích sukní. Ženy sa v nich však často cítili ako v klietke, z ktorej nebolo úniku.
V danom období bol tento „doplnok“ oblečenia zodpovedný za viac ako 3000 úmrtí. Ženy boli často upodozrievané, že krinolínu využívali na skrývanie brucha pri nechcenom tehotenstve alebo ak sa dieťa malo narodiť mimo manželského pomeru.
Asi najnebezpečnejším aspektom krinolín bola ich extrémna horľavosť – v časoch, kedy boli požiare v kuchyniach a salónikoch takmer na bežnom poriadku. Ako jeden z mnohých prípadov sa spomína smrť 16-ročnej Emmy Musson, ktorej sa stal osudným kúsok rozžeraveného uhlia z kuchynského krbu.

5. Ponožky
Triedenie darovaného vyradeného oblečenia v zadnej miestnosti obchodu sa zdá byť úplne neškodné. Nepríjemná nehoda však zasiahla Carmen Dominguez aj pri tejto činnosti. Tragédia sa stala, keď jej spolupracovník potriasol ponožkou, z ktorej vypadla 22-kalibrová strelná zbraň.
Len čo dopadla do jeho ruky, vystrelila a zasiahla Carmen do hrudníka. Tá po príchode do nemocnice zraneniu podľahla. Polícia sa snažila celú situáciu objasniť, ale neúspešne, nakoľko v darcovskej schránke mohol tento kus oblečenia spolu so zbraňou zanechať ktokoľvek.

6. Svadobné šaty
Mať výnimočnú fotku v svadobných šatách je asi snom každej nevesty. Ani dobrodružstvo však nie je bez rizika. 30-ročná nevesta z Kanady bola usmrtená vlastnými svadobnými šatami len pár mesiacov po svadbe. K tragédii došlo v blízkosti vodopádov Dorwin Falls, Quebec, kde Maria Pantazopoulos požiadala fotografa, aby ju zvečnil plávajúcu priamo vo vode.
No po tom, ako šaty nasiakli vodou a ich hmotnosť sa zväčšila, začal ju prúd unášať preč od brehu. Hoci sa ju fotograf pokúsil zachrániť, nepodarilo sa mu to. Mariu našli utopenú o dve hodiny neskôr.

7. Šatka
Nie jediný, ale asi najznámejší prípad usmrtenia šatkou, sa stal v roku 1927. Isadora Duncan pôsobila na prelome 20. storočia ako tanečníčka a choreografka. Rovnako bola známa aj pre svoje feministické a komunistické názory, či vyznávanie liberálneho konzumovania alkoholu.
Počas jazdy v aute, v ktorom sedela s kamarátom, sa jej šatka zaplietla do kolesa auta, v dôsledku čoho z neho vyletela a zlomila si krk. Ako pamiatka na túto tragickú udalosť sa v nasledujúcich rokoch zaviedol pojem „syndróm dlhého šálu“ alebo tzv. „Isabela Duncan syndróm“, používaný pri jednotlivcoch, ktorí podľahli podobným zraneniam.

8. Uškrtenie sušiakom na prádlo
Vešanie prádla je asi pre každého samozrejmosťou, ale asi málokto by túto činnosť označil za nebezpečnú alebo život ohrozujúcu. Brian Depledge, 38-ročný otec dvoch detí, však zistil, že aj táto neškodná aktivita je schopná ukončiť váš život.
Podľa jedného z detektívov, ktorí vyšetrovali tento bizarný prípad, Brian padol na sušiak, pričom jeho hrudník a krk ostali zakliesnené medzi jeho priečkami. Tým, že sa snažil zo zovretia dostať, pravdepodobne len zvyšoval tlak. Táto nešťastná náhoda ho napokon stála život.


Zdroj: listverse.com, toptenz.net