V dnešnej dobe je bežné, že sa študenti na skriptá zložia a okoprírujú si ich. Mnohí sa tak neučia z papiera, ale z obrazovky počítača či tabletu. Čoraz viac škôl je tiež vybavených elektronikou, ako sú tablety, a mnohé postupne začínajú poskytovať študentom prístup k učebniciam v elektronickej forme. Otázkou však zostáva, či je učenie sa v obrazovky rovnako efektívne ako učenie sa z papiera.
Viaceré štúdie dokazujú, že papier stále vedie.
Mnohí študenti uprednostňujú čítanie z obrazoviek a zároveň si myslia, že vedia takto podať lepší výkon, než keď čítajú z papiera. Štúdie však naznačujú, že ak majú texty viac ako jednu stranu, študenti ich lepšie spracujú na papieri. Problémom je pravdepodobne to, že ich scrollovanie vyrušuje v čítaní.
Čítanie digitálnych textov trvá síce kratšie ako keď sú na papieri a študenti ho uprednostňujú, ukázalo sa však, že čítajú menej pozorne. Zaujímavé je, že väčšina študentov to vnímala práve naopak. Keď sa výskumníci študentov pýtali na všeobecné otázky a hlavnú myšlienku textu, médium až tak nezavážilo, pri konkrétnych otázkach však s prehľadom vyhral tlačený text.

Záleží však aj na účele.
Nie je jedno, či si chcete urobiť prehľad o nových správach, alebo hľadáte odpoveď na nejakú konkrétnu otázku. Treba brať do úvahy, že pre rôzne účely môžu byť vhodné rôzne média.
Ako vyplýva z výskumu, na pochopenie problematiky sú vhodné obe médiá, keď je však potrebné pochopiť ju dôkladnejšie, je lepší print.
Dôležitá je tiež rýchlosť čítania.
Malá skupina študentov naozaj rozumela textu lepšie, keď bol v digitálnej forme. Dôvodom však bolo to, že čítali digitálny text pomalšie ako tlačený.
To dokazuje, že z hľadiska pochopenia textu je dôležitejšia rýchlosť čítania než médium - zvyšní študenti horšie rozumeli digitálnemu textu práve preto, že ho čítali prirýchlo.

Je pravda, že v neprospech tlačeného textu hovoria ekonomické dôvody ako aj ochrana životného prostredia, print však má niečo navyše, čo digitálny text nikdy mať nebude.
Mnoho ľudí má dobrú vizuálnu pamäť a veci si pamätajú napríklad aj podľa toho, kde boli na stránke, čo pri digitálnom texte a scrollovaní odpadá. Knihy majú tiež pre mnohých sentimentálnu hodnotu a text v čítačke nenahradí vašu obľúbenú kópiu knihy z detstva so zažltnutými stránkami či vyznačenými vetami.
Čoraz populárnejšia však začína byť hlavne pre vydavateľstvá akademických textov technológia Print on demand, čo znamená, že sa knihy tlačia v malých množstvách a len na objednávku.
Digitálny text má ale svoje nesporné výhody a keď nemáte problémy s porozumením alebo ide o krátke texty, je vhodnejší aj preto, že šetrí prírodu.
