Uber chce voziť ľudí lietajúcimi taxíkmi. Pracuje na tom spolu s NASA

Už žiadne kolóny na Prístavnom moste.

Ak chodievate pravidelne taxíkmi či Uberom, už sa vám určite niekedy podarilo ocitnúť sa s ním v zápche. O niekoľko rokov vám takáto situácia už možno vôbec nebude hroziť.

Uber totiž plánuje spustiť lietajúce taxíky.

Uber sa spojil s NASA, aby vyvinul softvér, ktorý bude firma používať na spravovanie ciest pre lietajúce taxíky, ktoré by mohli fungovať podobne, ako tie na zemi. Pre NASA je táto dohoda prvou, ktorá sa týka leteckého priestoru v malých výškach a nie vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Načítavam video...

Jeff Holden, ktorý je produktovým riaditeľom Uberu, hovorí, že Uber by mal začať testovať navrhované štvorpasažierové lietajúce taxíky v Los Angeles v roku 2020. Takéto taxíky by mali vedieť lietať rýchlosťou 322 kilometrov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Holden predstavil plány Uberu na konferencii Web Summit v Lisabone, kde povedal, že v súčasnosti firma pracuje na získaní licencie od orgánov, ktoré regulujú letectvo.

NASA s Uberom v januári podpísala dohodu, vďaka ktorej sa Uber zaradí k množstvu doterajších partnerov spolupracujúcich s NASA na tom, aby vyvinuli systémy riadenia leteckej dopravy bez vodičov.

Lietajúce taxíky v amerických aj európskych mestách by Uber chcel predstaviť v roku 2023 a mali by fungovať podobne ako tie na zemi. "Rokujeme s regulačnými orgánmi a už začíname o tomto diskutovať, snažíme sa všetkých naladiť na túto víziu," povedal Holden pre agentúru Reuters. Najprv by im to totiž museli odobriť letecké úrady.

Dohoda s NASA by mala vyriešiť problémy, ktoré sa týkajú prevádzky veľkého množstva lietadiel bez vodičov nad obývanými územiami. Uber by chcel používať elektrické prúdové stroje, ktoré by boli sčasti helikoptéry, sčasti drony a sčasti lietadlá, ktoré by boli schopné nielen rýchlej horizontálnej jazdy, ale aj verikálneho pristávania a vzletu. Na vývoji týchto lietajúcich vozidiel už pre nich pracujú firmy Embraer, Mooney, Bell Helicopter a Pipistrel Aircraft.

SkryťVypnúť reklamu

Sme zvedaví, čo z tohto odvážneho plánu vzíde.

Prečítajte si tiež: Takto si slovenskí a českí študenti predstavujú dopravu budúcnosti. Pozrite si ich odvážne návrhy Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu