National Novel Writing Month je neziskovka, ktorá vznikla v roku 1999 s jediným zámerom – urobiť rozruch. Zakladatelia nemali v úmysle vytvoriť niečo kvalitné, o čom sa budete učiť v škole.
Ich zámerom bolo napísať niečo, hocičo, za jeden mesiac a uvidieť, čo z toho bude. Len tak, lebo nemali čo robiť s voľným časom. A čím väčšia blbosť vznikne, tým lepšie.
Dnes sa snažia podporiť ľudí, ktorí majú plnú hlavu príbehov a snívajú o tom, že jedného dňa napíšu knihu.
Po zaregistrovaní sa na Nanowrimo.org je vašou jedinou úlohou napísať v priebehu 30 dní, počas celého novembra, 50 000 slov. To je len 1667 slov na deň. Každý deň. Môže to byť čokoľvek, od románu, cez rozprávky, až po zbierku básní.

Prečo 50 000 slov?
Pretože tento počet, zhruba dĺžka románu Veľký Gatsby, je dostatočnou výzvou pre každého autora, no zároveň dosiahnuteľným cieľom.
Nikto nečaká, že za 30 dní napíšete knihu, ktorá bude rovno pripravená na vydanie. Cieľom je to, aby čo najviac ľudí našlo odvahu a pustilo sa do toho. Treba len začať, mať predstavu, o čom chcete písať, a ďalej túto myšlienku rozvíjať rovno “za pochodu”.
Počas 30 dní iba píšete. Nevraciate sa späť, neprepisujete, needitujete, nemažete.
Na webstránke nájdete fórum, kde sa môžete stretnúť s ostatnými, ktorí sa zapojili do projektu, ktorí majú rovnakú vášeň ako vy, a ktorí prechádzajú rovnakým pisateľskými strasťami. Možno chcete písať, ale nemáte v hlave žiaden konkrétny príbeh, možno píšete a máte pisateľský blok - nech je to čokoľvek, na fóre sa o to môžete podeliť a nájsť spôsob, ako sa posunúť ďalej.

Okrem fóra si na tejto webstránke môžete zaznamenávať celý proces písania, zbierate rôzne označenia a trofeje podľa toho, ako dobre postupujete, čo vás určite bude motivovať.
Od 20. do 30. novembra môžete svoj výtvor vložiť do systému na webstránke a možno vyhráte niektorú z cien, ktoré do projektu vložili sponzori. Väčšinou ide o kurzy písania, aplikácie a programy, ktoré vám uľahčia dokončenie knihy, alebo o profesionálne konzultácie s vydavateľstvami. Kindle Scut napríklad ponúka kontrakt na vydanie knihy. Ak si na to netrúfate, môžete si ju na Amazone vydať aj sami.

Okej, november teda trávite písaním. A čo potom?
To je už na vás. Okrem toho, že si zablahoželáte, že ste odviedli fakt dobrú prácu, sa venujete dokončeniu knihy. Čítate to po sebe ešte raz, upravujete, rozvíjate, meníte.
December na NaNoWriMo slúži na oddych. Autor by si mal od príbehu trochu oddýchnuť, aby sa k nemu vrátil neskôr s čistou hlavou. Zároveň je to čas, kedy sa opäť vrátite do reality, ospravedlníte sa rodine, že ste ju zanedbávali, a budete dúfať, že si na vás priatelia ešte spomenú. Konečne dáte prať a upracete.
Január a február sú takzvané “Now What?” mesiace, určené na editovanie a finalizovanie vášho výtvoru. Ak budete písať v angličtine, bude to isto výhodou, no rozhodne sa tým nedajte odradiť, pretože písať môžete pokojne aj v rodnom jazyku. Dôležité nie je, či vyhráte, dokonca ani to, či tých 50 000 slov do konca mesiaca napíšete, ale to, že sa odhodláte a pustíte do toho.

V prvom ročníku, v roku 1999 sa do projektu zapojilo presne 21 ľudí. V minulom roku to už bolo 384 126. V rámci Slovenska a Českej republiky sa tento rok prihlásilo doposiaľ 275, čo nie je vôbec zlé.
Na stránke nájdete aj celý zoznam románov, ktoré boli úspešne dotiahnuté do konca a vydané.
