Aj takýto bizár bol raz realitou: Ľudia si nechávali posielať poštou vlastné deti

A spoločnosť to akceptovala.

(Zdroj: m.smedata.sk)

V našich končinách je normálne, že deti idú na prázdniny k babke a dedkovi. Privezú ich tam autom alebo ak sú už deti väčšie a samostatnejšie, idú samy, vlakom alebo autobusom.

Deti v Amerike však zažívali v minulom storočí iný "luxus". Cestovali aj prvou triedou. Nie však letecky, ale poštou.

Pred rokom 1913 bolo posielanie zásielok obmedzená služba. Ľudia si posielali rôzne podivné a strelené veci, takže pošta hmotnosť zásielky limitovala na štyri libry (= približne 1,8 kilogramu). Práve v roku 1913 pošta spustila posielanie zásielok nad štyri libry a vtedy sa spustil kolobeh bizarností a podivností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď túto službu spustili, ľudia akoby sa zbláznili a začali posielať všetko možné - od rakiev, psov, vajíčok až po ľudí, presnejšie deti. Prvé dieťa takto poslané poštou bol James, ktorého rodičia poslali k babke, ktorá bývala len pár kilometrov od nich. Naozaj nezvyčajná forma dopravy. Podľa poštového úradníka bol plachý a vážil len niečo cez päť kíl. Ľuďom to pripadalo také rozkošné, že sa James stal senzáciou všetkých novinových titulkov. Tie písali, že bábätko celú cestu spokojne prespalo.

Túto senzáciu začalo mnoho rodičov nasledovať a o rok nato sa stal populárnym ďalší takýto príbeh. Päťročné dievčatko May Pierstorff bol poslané poštou k babičke vlakom. Vážila 50 libier (= približne 23 kilogramov), čo bola vtedy maximálna váha balíka, ktorú mohli ľudia poslať. Jej príbeh bol námetom pre detskú knižku Mailing May (v preklade Poštová May).

SkryťVypnúť reklamu

Pošta oficiálne zakázala posielanie detí v roku 1915.

Aj takéto prapodivné veci si ľudia posielali poštou a bolo to legálne:

1. Budova banky

William Coltharp sa v roku 1916 rozhodol postaviť budovu banky v Utahu. Tehly, ktoré potreboval, sa nachádzali viac ako 200 kilometrov od neho. Rozhodol sa nechať si ich poslať poštou - presne 80 000 kusov.

2. Lyža, kladivo a krabica zapáchajúcich rýb ako súčasť experimentu

Skupina vedcov si stanovila cieľ poslať poštou rôzne veci roztriedené do kategórií hodnotné, sentimentálne, nepoužívané, bezvýznamné, podozrivé a nechutné. Chceli zistiť, ktoré z nich budú nakoniec doručené. Zoznam vecí obsahoval aj vyššie uvedené. Osemnásť z dvadsiatich ôsmich vecí nakoniec bolo doručených, vrátane lyže.

3. Otrok

Asi dômyselnejší útek z otroctva ste ešte nezachytili. Henry Brown mal víziu poslať sa poštou na miesto, kde nie sú žiadni otroci. Jedného dňa sa Brown napchal do drevenej debny, ktorá bola zaslaná abolicionistom do Philadelphie.

SkryťVypnúť reklamu

4. Živá mačka

Od roku 1897 až do 1953 sa pošta posielala skrz vzduchové trubice. Okolnosti nie sú jasné, ale raz sa poslala trubicou živá mačka a napodobenina broskyne. Podľa návštevníka, ktorý o tom napísal, bola mačka síce trochu omámená, ale nie zranená.

5. Dron

Študent si kuriérom objednal stroj na posilňovanie, keď však otvoril balík, našiel v ňom okrem stroja aj dron. Doteraz sa nevie, kto mu ho poslal.

6. Ucho

Skalný fanúšik poslal spevákovi Jaredovi Letovi ucho spolu s malým lístkom na ktorom bolo: "Počuješ?". Odvtedy si ho spevák sem-tam vezme ako módny doplnok a nosí ho na hrudi ako prívesok.

7. Chameleón

Bolo to v roku 1954 keď sa muž menom David rozhodol poslať svojho domáceho miláčika poštou do Orlanda. To sa mu však nepodarilo a dostal oznámenie od vedúceho pošty: "Milý David, len čo som včera dostal tvojho chameleóna, hneď som ho vypustil von. Všetko dobré a veselé Vianoce!"

SkryťVypnúť reklamu

8. Časť Titanicu

Viac ako 90 ton lode bolo poslaných poštou z Talianska do Spojených štátov, kde sa konala výstava tohto vraku v Národnom múzeu.

9. Zuby

Speváčka Kesha dostávala poštou od fanúšikov niekoľko rokov zuby. Začala si z nich vyrábať doplnky - už má náhrdelník, čelenku či podprsenku zdobenú zubami.

10. Biblia

Po tom, ako sa Emma Watson objavila v Harrym Potterovi, jej odporcovia filmu poslali Bibliu a argumentovali, že príbehy vo filme sú nekresťanské.

Prečítajte si tiež: 10 situácií, ktoré vás už určite niekedy vytočili na pošte Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu