Nefajčiacim zamestnancom japonskej marketingovej firmy Piala Inc. sa podarilo vydobiť si platenú dovolenku navyše.
Po tom, ako sa nefajčiari v tejto firme sťažovali vedeniu, že pracujú viac ako tí, ktorí fajčia, sa im podarilo dosiahnuť, aby dostali o šesť dní platenej dovolenky viac ako fajčiari. Firma výhodu zaviedla len v septembri tohto roku, už teraz však vidno, že sa jej zamestnanci rýchlo chytili.
Nefajčiari boli so situáciu vo firme nespokojní najmä preto, že sídli na 29. poschodí budovy a keďže nemá miestnosti pre fajčiarov, tí si museli chodiť zapáliť až na prízemie. To znamenalo, že každá fajčiarska pauza trvala okolo 15 minút.
"Jeden z našich nefajčiacich zamestnancov nechal v schránke na návrhy odkaz o tom, že fajčiarske prestávky spôsobujú problémy. Náš riaditeľ si ho prečítal a súhlasil s ním, preto sme sa rozhodli dať nefajčiarom dovolenku navyše, aby sme im to vykompenzovali," povedal hovorca firmy Hirotaka Matsushima.

Dni dovolenky navyše zatiaľ využilo vyše 30 zo 120 zamestnancov firmy.
Patrí k nim aj hovorca Hirotaka, ktorý je nefajčiar a túto zmenu víta. Svoju dovolenku strávil s rodinou. Riaditeľ firmy Takao Asuka hovorí, že takýmto spôsobom by chceli presvedčiť aj fajčiacich zamestnancov, aby prestali. "Rád by som povzbudil zamestnancov, aby prestali fajčiť, pomocou odmien namiesto pokút alebo trestov," povedal pre Japan Times.
Aj keď je fajčenie v Japonsku menej obmedzované ako vo väčšine krajín, počet fajčiarov v krajine od roku 1996 neustále klesá.
V Japonsku fajčí podľa štúdie z roku 2016, ktorú firma Japan Tobbaco vykonáva každý rok, až 19,3 percenta dospelých ľudí, pričom toto číslo je vyššie pri starších generáciách a mužoch. Na rozdiel od Európy a Severnej Ameriky v Japonsku neplatia prísne zákazy fajčenia na verejných miestach. V niektorých oblastiach krajiny platia zákazy fajčenia v interiéri, nie sú však celonárodné. Mnoho japonských firiem sa snaží svojich zamestnancov ochrániť pred pasívnych fajčením alebo ich motivovať, aby fajčiť prestali.

Sieť supermarketov Lawson, v ktorej bolo v roku 2016 až 33 percent zamestnancov fajčiacich, v júni tohto roka zaviedla zákaz fajčenia vo svojej centrále aj všetkých regionálnych pobočkách. Do roku 2018 by chceli znížiť počet fajčiarov na približne 10 percent.
Podobný krok urobila aj životná poisťovňa Sompo Japan Nipponkoa Himawari Life Insurance, ktorá zakázala fajčenie vo všetkých svojich pobočkách a fajčiarne v centrále prerobila na oddychové miestnosti. Firma tiež prispeje na odvykací program zamestnancom, ktorí chcú so zlozvykom skoncovať.
