Na Slovensku máme množstvo strašidelných povestí a legiend, ktorým ľudia dodnes veria. Či už sú to hradné panie alebo prízraky, čo sa zakrádajú nocou a ich kroky sa ozývajú v hrade.
Duch na Likavskom hrade
Podľa starej povesti je na Likavskom hrade ukrytý poklad. Mnohí sa ho pokúšali nájsť a jednému sa to vraj aj podarilo. Z pokladu sa však netešil dlho, pretože ho uškrtil duch, ktorý ho stráži.
Duch zavraždeného sluhu, ktorý je strážcom tohto pokladu, sa vraj po nociach prechádza po hrade so svojou vlastnou hlavou pod pazuchou.
Katov dom v Trenčíne
Katov dom na Ulici Matúša Čáka je Trenčanom dobre známy. Dnes je historickou pamiatkou, ktorú navštevujú turisti. Mnohí ľudia miesto považujú za desivé. Počas veterných nocí vraj z katovho domu počuť zvláštne kvílenie pripomínajúce ľudský nárek.
Vraj je to rev odsúdených bosoriek, ktoré v dome čakali na popravu. Miesto sa totiž používalo ako dočasné väzenie pre odsúdených, ktorí čakali na trest smrti.
Košický zvonár
Hovorí sa, že v okienku Urbanovej veže v Košiciach možno v noci vidieť zvonára. Počas veľkého požiaru vraj zvonár Urban vybehol na vežu Dómu sv. Alžbety a zvonením upozorňoval ľudí. Neprestal zvoniť, ani keď oheň zachvátil vežu zvonice a on v nej uhorel.
Mučené dievčatá v Čachticiach
Kto by nepoznal legendu o Báthoryčke, ktorá sa kúpala v krvi mladých dievčat? Za svoj život vraj zabila až 300 mladých dievčat a vyžívala sa v ich mučení.
Za svoje činy si vyslúžila trest v kamennom väzení Čachtického hradu. Hovorí sa, že v noci sa z hradu ozývajú vzlyky a plač mučených dievčat, ktoré tu prišli o život.
Strašidelné väzenie v Trenčíne
V Trenčíne stál v 16.storočí meštiansky dom, v ktorom sa podľa legendy obesila bosorka. Čerti si ju však nevzali do pekla, ale spolu s ňou ostali v dome. Pre veľký hluk sa ľudia domu vyhýbali, no trenčiansky podžupan Pavol Baračka dostal nápad. Štyroch zbojníkov, odsúdených na smrť, dal zavrieť na noc do pivnice svojho strašidelného domu.
Ráno boli dvaja z nich mŕtvi a zvyšní dvaja takmer na smrť vydesení. V dome nechali zriadiť trvalé väzenie a príbehy o ňom spôsobili, že dokonca klesla zločinnosť v okolí Trenčína. Jeden z väzňov sa tu pokúsil o útek, pretože vraj v noci videl dvanásť čertov a bosorku na reťazi.
Biela pani na Červenom kameni
O hrade Červený kameň dodnes kolujú príbehy o Bielej pani, ktorá sa tu v noci zjavuje. Nespravodlivo obvinená Juliana Géciová – Korponayová vraj zradila svoje mesto. Bola väznená na Červenom kameni a neskôr popravená. Zachoval sa jej obraz, na ktorom je namaľovaná v bielych šatách.
Kroky na Kežmarskom hrade
K hradom so strašidelnými legendami patrí aj Kežmarský hrad, kde vraj v noci počuť ľudské kroky. Mali by patriť starej služobníčke, ktorá sa v hrade starala o kľúče a ukradla hradnému pánovi poklad. Vyniesla ho chodbou v krypte.
Keď to pán zistil, kľučiarku preklial, aby nemala pokoj ani po smrti. Jeho slová sa vraj splnili a ženin duch je stále v komnatách hradu.
Detský plač na Blatnickom hrade
O Blatnickom hrade pri Martine sa hovorí, že tu v noci počuť plač zamurovaného dieťaťa. Hradný pán tu dal kedysi zamurovať svojho vlastného syna a jeho matku dal zabiť.
Samotná vidina zamurovaného človeka je dostatočne strašidelná, aby vydesila nejedného návštevníka.
Zdroje: trencin.sk, ik.levoca.eu, bathory.sk, kezmarok.com, obalky.kosmas.cz, dnes24.sk