Mali šancu odísť, no neurobili tak. Títo úspešní slovenskí študenti ostali doma a neľutujú to

Programátorka, medik aj zakladateľky festivalov.

Mladá filmová režisérka Martina Buchelová

Popri štúdiu kulturológie si Martina uvedomila, že to, čo ju najviac baví, je v skutočnosti film. A tak sa rozhodla študovať filmovú réžiu na VŠMU. Mladú režisérku si všimli už pred dvoma rokmi, keď ju karlovarský festival zaradil medzi desiatku najzaujímavejších mladých filmárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý mesiac sa jej študentský film Magic Moments dostal dokonca na filmový festival v kanadskom Toronte, vďaka čomu o nej písali mnohé médiá. Štúdium v Bratislave si pochvaľuje a páči sa jej najmä veľa slobodného priestoru na vlastnú tvorbu, ktorého je podľa nej na VŠMU dostatok.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Keď rodičia nikdy nie sú doma. Nový slovenský film ide do Toronta Čítajte 

Mária Virčíková a roboti s emóciami

Absolventka technickej univerzity v Košiciach sa počas štúdia kybernetiky venovala umelej inteligencii a vyvíjala roboty s ľudskými vlastnosťami. Navrhla napríklad robotického učiteľa angličtiny či robota, ktorý cvičí s deťmi. Získala vďaka tomu už množstvo ocenení a umiestnenie v rebríčku Forbes.

Okrem toho programuje, vlastní technologické štúdio a prednáša na konferenciách po celom svete. No ako sama tvrdí, napriek tomu, že by mala možno v zahraničí vyšší plat, najlepšie jej je doma v Košiciach, kde si užíva pohodlnejší život a zázemie.

Víťazka prestížneho štipendia Petra Špaková

Petra sa narodila v malej dedinke na východnom Slovensku. Po gymnáziu bola prijatá na prestížnu vysokú školu módy a obchodu MOD´SPE Paris Central Europe v Bratislave, kde ako jediná z uchádzačov získala štipendium. Bude teda študovať tri roky zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto škole ju francúzski lektori učia predmety ako „módne trendy“ či „sociológia aplikovaná na módu“. Vďaka štúdiu sa jej naskytla aj príležitosť zúčastniť sa stáže v medzinárodnej firme vo Švajčiarsku. Aj ona je príkladom, že za kvalitným štúdiom módy netreba chodiť len do Paríža.

Víťaz startupovej súťaže Andrej Švec

Andrej si štúdium na Fakulte informačných technológií na STU vybral preto, lebo túžil po univerzite, ktorá ho svojou náročnosťou do štúdia dotlačí. Už na prvom stupni vyvinul so svojím startupovým tímom vlastný softvér, určený na moderovanie nenávistných komentárov v diskusiách. Vďaka tomuto projektu sa stal víťazom súťaže Slovak Student Startup Cup 2016.

Vyjadril sa, že na Slovensku je množstvo kvalitných ľudí, ktorí neváhajú pomôcť a vraj tu dostal všetku podporu, ktorú potreboval. Aj preto plánuje ostať a podnikať práve doma, na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Brngál a virtuálna pitevňa

Tomáš je nielen úspešný absolvent medicíny na Univerzite Komenského, ale najmä hlavný víťaz študentskej podnikateľskej ceny 2016. So svojím projektom Virtual Medicine vytvoril aplikáciu fungujúcu na princípe virtuálnej reality, ktorá má pomáhať lekárom a študentom medicíny. Pomocou tejto aplikácie môžu podrobne spoznávať ľudské telo aj bez toho, aby sa zúčastnili skutočnej pitvy.

Aplikácia je momentálne sťahovaná už v 136 krajinách sveta. Tomáš naďalej pracuje na vývine aj iných aplikácií a nedávno ste ho mohli počuť rozprávať aj na konferencii TEDxBratislava 2017.

Zuzana Pacáková - zakladateľka Bielej noci

Šikovná študentka chodila na bilingválne gymnázium v Košiciach a následne vyštudovala dve vysoké školy v Paríži. Tam prvýkrát zažila Bielu noc a toto špeciálne podujatie ju fascinovalo natoľko, že sa rozhodla priniesť ho aj na Slovensko. Tento veľkolepý projekt rozbehla, keď mala len 23 rokov a v súčasnosti sa ho v našom hlavnom meste zúčastňuje viac ako stotisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana sa rozhodla na Slovensku ostať a to najmä z dôvodu, že v ňom vidí veľa priestoru na sebarealizáciu, ale aj zlepšenie. Cíti, že v porovnaní s Francúzskom jej rodná krajina poskytuje viac príležitostí venovať sa vlastným projektom.

Prečítajte si tiež: Biela noc v gifkách: Pozrite si, ako vyzerala v pohybe Čítajte 

Grétka Pavlovová a jej festival Atmosféra

Založiť festival iba v 17 rokoch, to sa podarí naozaj málokomu. Grétku k činnosti nakopol stredoškolský projekt a mierna nechuť z toho, že v jej rodnej dedine nie sú žiadne poriadne akcie. Z malého podujatia konajúceho sa v kultúrnom dome vznikol festival Atmosféra, ktorý sa už každoročne koná v Hontianskych Nemciach. Študentka v súčasnosti pracuje v Bratislave ako produkčná.

Prečítajte si tiež: Všetci o nás hovoria, málokto nám rozumie. Aká je generácia mladých, ktorí si už nepamätajú socík? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu