Tu chcel Štefánik založiť Nové Slovensko: 20 zaujímavostí o Francúzskej Polynézii

Čo majú spoločné Gauguin, Štefánik a jadrové bomby?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Ako názov napovedá, je to zámorské územie Francúzska

Francúzska Polynézia má štatút zámorského spoločenstva, niekedy je neoficiálne označovaná aj ako zámorská krajina. Miestna správa má kompetenciu nad krajinou vo všetkom okrem oblastí, ktoré zabezpečuje Francúzsko, ako napríklad vydávanie peňazí, obrana, polícia a univerzitné školstvo.

2. Zo 118 ostrovov je 67 obývaných...

Celková plocha súše je 3521 kilometrov štvorcových, čo je menej ako rozloha Trnavského kraja. Ostrovy a atoly sú rozdrobené po dĺžke 2000 kilometrov v južnom Tichom oceáne.

SkryťVypnúť reklamu

3. ... a najväčší z nich je Tahiti

Bývajú tu vyše dve tretiny populácie Francúzskej Polynézie. Jeho rozloha je 1045 kilometrov štvorcových, skoro ako okres Komárno. Je tu aj najvyšší vrch krajiny, vyhasnutá sopka Mont Orohena, s výškou 2241 metrov nad morom. Niekedy sa celá oblasť nazýva ako "ostrovy Tahiti", hlavne kvôli turistom.

4. Dve tretiny populácie sú nemiešaní Polynézania

Žije tu dokopy okolo 280-tisíc obyvateľov. Asi 12 percent je Európanov, hlavne Francúzov, a tiež 12 percent Číňanov. Asi 10 percent tvoria miešanci Francúzov a Polynézanov.

5. Hlavné mesto Papeete má má okolo 25-tisíc obyvateľov

Teda zhruba toľko, ako Dubnica nad Váhom. Papeete sa nachádza na ostrove Tahiti. V metropolitnej oblasti v okolí býva vyše 130-tisíc ľudí. Nachádza sa tu jediné medzinárodné letisko v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

6. Na vlajke je polynézske kanoe s dvoma trupmi

To sa plaví na vlnách oceánu, s lúčmi slnka na pozadí. Na plavidle je päť postáv, ktoré znamenajú päť ostrovných skupín.

7. Tahitský jazyk má päť samohlások a deväť spoluhlások

Jediným úradným jazykom je francúzština, ale používajú sa tu aj pôvodné polynézske jazyky, ktoré patria do austronézskej jazykovej rodiny. Najrozšírenejší z nich je tahitský jazyk. Ten je materinským jazykom pre takmer 70-tisíc ľudí a pred príchodom západných kolonistov nemal písanú podobu.

8. Platidlom je CFP franc

Má pevný výmenný kurz s eurom - 8,38 eura za 1000 frankov, alebo obrátene, za jedno euro dostanete 119 CFP frankov. Používa sa aj na ďalšom francúzskom zámorskom území v Tichom oceáne, na Novej Kaledónii. Na jednej strane bankoviek sú od roku 2014 výjavy a historické postavy z Novej Kaledónie a na druhej z Francúzskej Polynézie.

SkryťVypnúť reklamu

9. Väčšinovým náboženstvom je kresťanstvo

Kresťanstvo sem doniesli protestantskí misionári z Anglicka, ktorých neskôr nasledovali francúzski katolíci. Vyše polovica sa hlási k rôznym protestantským cirkvám a asi tretina sú rímskokatolíci.

10. Ostrov Bora Bora vraj vytvorili bohovia

Teda aspoň podľa prekladu jeho tahitského názvu "Pora pora mai te pora", čo znamená "stvorená bohmi". Skrátene je to Pora Pora, čo sa dá preložiť ako "prvorodená". Tvorí ho lagúna okolo pozostatku sopky.

11. Okrem Bradla má Štefánik pamätník aj na Tahiti, kde stálo jeho observatórium...

Milan Rastislav Štefánik sem z poverenia Francúzskej vlády prišiel zriadiť observatórium v roku 1910.

Prečítajte si tiež: Rodáci spod Bradla opravili Štefánikov pamätník na Tahiti Čítajte 

12. ... a plánoval tu osídliť jeden ostrov Slovákmi

Ostrov Tupai má tvar srdca a nachádza sa ani nie 20 kilometrov od Bora Bora. Podľa Štefánika by mohol byť Novým Slovenskom. Ale prišla do toho vojna, tak škoda, no.

SkryťVypnúť reklamu

13. Slovo tetovanie pochádza z polynézskych jazykov

V tahitskom jazyku tatau znamená písať.

14. Je to jedno z najnovšie osídlených miest ľuďmi

Skupinu ostrovov zvanú "Ostrovy Spoločnosti", do ktorej patria Tahiti, Bora Bora či Tupai, objavili polynézski moreplavci okolo roku 300 nášho letopočtu.

15. Francúzi tu odpálili takmer dvesto atómoviek

V rokoch 1966 až 1996 tu vykonali 193 testov jadrových bômb. Na atole Fangataufa Francúzi otestovali svoju prvú vodíkovú bombu v roku 1968, čím sa zaradili medzi mocnosti s takouto technológiou, po Spojených štátoch, Sovietskom zväze, Británii a Číne. Francúzsko predtým už experimentovalo s atómovými bombami v Alžírsku.

Prečítajte si tiež: Nielen výbuchy v Hirošime a Nagasaki, ale aj týchto 6 testov jadrových zbraní ovplyvnilo dejiny Čítajte 

16. Medzi ostrovmi premáva aerolinka Air Tahiti

Má základňu na medzinárodnom letisku Faaa na Tahiti a lieta do vyše 40 domácich destinácií na ostrovoch.

SkryťVypnúť reklamu

17. Najväčšia športová udalosť sú lodné preteky medzi ostrovmi

Plavidlo sa nazýva va'a a je to typ kanoe s podporou na strane. Počas troch októbrových dní medzi ostrovmi Huahine a Bora Bora preteká vyše sto lodí. Záverečná disciplína končí na ostrove Bora Bora po 52 kilometrovej ceste cez oceán.

18. Kvetom Tiaré sa dá vyjadriť, či je osoba zadaná alebo nie

Na ostrovoch rastie tropický krík so snehobielymi kvetmi, ktorý sa volá Tiaré, latinsky Gardenia taitensis. Za ľavým uchom znamená zadaná, za pravým slobodná.

19. Francúzsky maliar Paul Gauguin sa tu usadil

Okrem maliara si ostrov Hiva Oa v súostroví Markézy vybral za svoj domov aj belgický spevák Jacques Brel. Paul Gauguin, predstaviteľ postimpresionizmu, namaľoval veľa Tahiťaniek.

20. Tradičným jedlom je Poisson cru

Znamená to po francúzsky "surová ryba". Robí sa zo surového tuniaka marinovaného v limetkovej šťave, je miešaný so zeleninou a kokosovým mliekom.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Región, ktorý by chcel byť samostatným štátom: 14 zaujímavostí o Katalánsku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu