Je muž, no hrá v ženskej lige. Hokejista Harrison Browne je prvým profesionálnym trans športovcom

Harrison Browne sa narodil 13. mája 1993 ako dievča, ktorému dali meno Hailey.

Jeho matka Joan bola profesionálnou flautistkou a v domnienke, že má s mužom Russellom dve dcéry, odmalička viedla svoje deti k tancu. (Vtedy ešte dievča) Hailey však neskákalo tak, ako matka pískala.

Balet, step ani krasokorčuľovanie mu neučarovali, a tak sa v deviatich rokoch dalo na hokej. Ale neboli to len chlapčenské záujmy, čo Hailey viedli k presvedčeniu, že je iná.

"Myslím, že som lesbička," povedala Hailey o tri roky neskôr svojej spolužiačke na súkromnej dievčenskej škole v Oakville.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto vyznanie nebolo v triede prijaté s pochopením a pred začiatkom ôsmej triedy prestúpila do školy Fairview v Calgary, ktorá spolupracuje s National Sport Academy, aby oficiálne zaradila hokej do svojho životopisu. Hoci sa presadila len do dievčenského C tímu (v kategóriách AA, A a B neuspela), dokázala výrazne zlepšiť svoje schopnosti.

Hokej ako útočisko

V tom čase, ako 14-ročná, narazila Hailey na článok o transrodovej žene zo Švédska. Po zhliadnutí niekoľkých videí o transgenderových premenách na Youtube jej život po prvý raz začal dávať zmysel.

"Nebolo to len o tom, že ma priťahujú ženy. Pochopil som, že sa cítim ako heterosexuálny muž... chlapec. Bolo to desivé. Pozriete sa na svoje telo a neviete si vysvetliť, prečo ho nemôžete zmeniť. Prečo musíte podstúpiť také drastické opatrenia, aby ste sa cítili dobre?"

SkryťVypnúť reklamu

Hokej sa stal pre Hailey útočiskom a o rok neskôr sa po návrate do Oakville po prvý raz prebojoval do A-tímu. Taktiež dostal prvé chlapčenské meno - Harry. Nepamätá si, ako to vzniklo, no jeho sestre Rachel sa okamžite zapáčilo.

"Myslela si, že Harrison Ford je super..." hovorí Browne.

Ako 16-ročný si našiel prvú priateľku a o rok neskôr povedal matke o svojej sexuálnej orientácii. Nepriznal však, že je chlapec - matka si stále myslela, že je to jej dcéra Hailey. Hailey sa ale čoraz viac cítila ako chlapec a na maturitnom plese to bolo naposledy, čo mala na sebe oblečené šaty, lodičky a na tvári mejkap.

Volajte ma Harrison

Browne získal štipendium v Division I a v roku 2011 dostal pozvánku do kanadskej reprezentácie na juniorské MS v hokeji žien vo Švédsku. S tímom sa prebojoval až do finále, kde podľahli výberu USA a obsadili striebornú priečku.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr získal štipendium na univerzite v Mercyhurst a o rok prestúpil na University of Maine, kde dostal väčší priestor na ľade. V poslednom roku štúdia viedol svoj tím v kanadskom bodovaní i v hodnotení plus/mínus. V druhej sezóne svojho pôsobenia v Maine začal s priateľmi a spoluhráčmi otvorene hovoriť o tom, že je muž. Pomáhali mu vymyslieť nové meno. Skúšal Hunter i Hayden, no prischla mu najmä prezývka "Brownie".

Nakoniec sa rozhodol pre svoje "pôvodné" meno - Harrison. Vedenie školy mu ponúklo, že prepíše meno aj v Harryho záznamoch, no na takú zmenu zatiaľ nebol pripravený on ani jeho rodičia. Najväčšie priznanie v živote ho totiž ešte stále iba čakalo.

S pravdou von

Dvadsaťjedenročný Browne sedel na falošnom kameni vo vírivke na dvore svojho rodného domu v Oakville v Ontáriu. Jeho otec Russell si všimol, že ho niečo trápi.

SkryťVypnúť reklamu

"Čo sa deje?" spýtal sa.

"Nie som v živote šťastný," odpovedal, "nechcem byť ženou. Nechcem byť ani matkou. Chcem niečo iné, ale nemôžem to mať."

Hoci nebolo jednoduché vyjsť pred rodičmi s pravdou von, našiel v nich oporu. Ako 22-ročný podpísal prvý profesionálny kontrakt s tímom Buffalo Beauts z americkej ženskej hokejovej ligy. Spoluhráčky ani súperky s ním nemali problém. S platom 7-tisíc dolárov za sezónu však nedokázal bez pomoci ani zaplatiť nájom.

"Hokej mi dal veľa. V živote si ma stále mýlia so ženou, ale na ľade som "Brownie", bez ohľadu na to, ako som sa narodil," hovorí Brownie.

V prvej sezóne medzi profesionálnymi hokejistkami zaznamenal 5 gólov a 7 asistencií v 18 zápasoch. Na to, že sa mu venujú štyria ľudia, s ktorými pracuje na fyzickej kondícii, technických i korčuliarskych zručnostiach, nejde práve o oslnivý výkon. Napriek tomu hneď v úvode ďalšej sezóny dosiahol jedno veľké víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Verejné priznanie

Siedmeho októbra 2016, len pár hodín pred otváracím zápasom nového ročníka NWHL, priznal v rozhovore pre ESPN, že je mužom. Stal sa tak prvým americkým profesionálnym transgenderovým športovcom. Práve v úvodnom zápase sezóny proti Boston Pride sa blysol gólom a oslávil tak veľký krok svojho života. Jeho priateľka Carly Racusen v hľadisku plakala od radosti.

Harrison začal minulý ročník veľmi dobre, no jeho výkony v základnej časti (2 góly a 4 asistencie v osemnástich zápasoch) nikoho príliš nenadchli. Aj tak sa ale stal vzorom pre mnoho ľudí z LGBTI komunity a sám sa konečne dočkal vytúženého priznania. Založil si videoblog na Youtube, v ktorom šíri osvetu a tiež sa delí o svoje pocity, poznatky a zážitky.

Hoci po individuálnej stránke prežil horšiu sezónu, vo finále play-off dokázal so spoluhráčkami senzačne poraziť Boston 3:2 a stali sa tak šampiónkami druhého ročníka NWHL. Harrison Browne má však najťažšiu časť cesty stále pred sebou.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Finálna premena

Zmena pohlavia má dve základné fázy - operácia hornej a dolnej časti tela. Súčasťou tohto procesu je aj hormonálna liečba, ktorá však porušuje antidopingové nariadenia. Browne je preto takpovediac "v pasci".

"Predtým, než som vyšiel s pravdou von, som uistil komisárku NWHL Dani Riley, že hormonálnu liečbu podstúpim až vtedy, keď ukončím hokejovú kariéru. Som teda oficiálne mužom, no stále mám ženské telo," hovorí športovec.

Po zisku titulu s Buffalo Beauts oznámil Harrison koniec hokejovej kariéry. Cítil sa byť pripravený na finálnu zmenu.

"Stanovili sme termín operácie hornej časti tela, myslel som, že je ten správny čas. Oslovili ma však z Pride pochodu v Budapešti. Chceli pre LGBTI komunitu získať známe tváre, ktoré by priblížili transgenderovú problematiku verejnosti. V súčasnosti je v spoločnosti množstvo nenávisti a mylných predsudkov, a ja som pochopil, že môžem urobiť viac."

SkryťVypnúť reklamu

Harrison Browne podpísal pred sezónou kontrakt s tímom Metropolitan Riveters a presunul sa tak do New Yorku, aby mohol osloviť širší okruh LGBTI komunít.

"Vysvetlil som vedeniu Buffala svoje zámery a boli veľmi ústretoví. Poskytli mi plnú podporu a umožnili prestup do New Yorku. Je to pre mňa príležitosť urobiť viac pre tých, s ktorými zdieľam podobný osud. Čakal som na svoju fyzickú premenu dlho, určite teda zvládnem ešte jeden rok."

Prečítajte si tiež: Prvá a posledná žena v NHL mala byť atrakciou. Manon Rhéaume ukázala, že by medzi mužmi obstála Čítajte 

Zdroje: olympicchannel.com, nwhl.zone, thestar.com, nbcnews.com, sportsnet.ca, youtube.com, usawomenshockey.com, eshootsescores.com, ncbi.gov

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu