Študentský život je to obdobie, keď sa každý normálny mladý človek začne zamýšľať nad tým, či stále pýtať peniaze od mamky alebo prekročiť svoj vlastný tieň a nájsť si brigádu. Ak si tu brigádu naozaj chcete nájsť, máte dve voľby - a to sa rozhodnúť, či si nájdete brigádu sami, alebo to necháte na pracovnú agentúru. Zozbierali sme pre a proti oboch možností.
Brigáda na vlastnú päsť
+ výhody
1. Počas pohovoru aspoň uvidíte, v akom prostredí (a s kým) budete pracovať.
Ono to tak väčšinou býva, že si vás zavolajú na pohovor priamo do firmy, teda do prostredia, kde budete brigádovať, aby ste aj vy zistili, či vám prostredie vyhovuje a cítite sa v ňom fajn. A keď váhate, či odovzdať tejto spoločnosti svoj mladý život alebo nie, tento faktor vám veľmi pomôže v rozhodovaní.

2. Hľadáte dlhodobú brigádu a pravidelný príjem.
Plánujete si smeny pravidelne, každý mesiac. Viete, že vám mesačne prídu tie ťažko vydreté peniaze, ktorú ste si odmakali. Viete, že ste finančne zahojení a nemusíte sa strachovať, či vám na nový mesiac požičajú vaši.
3. Hľadáte firmu, v ktorej by ste mohli ostať aj po škole.
Ako tvrdí bývalá personalistka Barbara Rybarová, brigádnik v prvom rade získava priamo kontakt s firemným prostredím a vytvára o sebe obraz v očiach nadriadeného/majiteľa. Naviac, ak uvažujete o tejto brigáde aj do budúcna alebo by ste chceli nastúpiť natrvalo, jednoduchšie sa komunikuje priamo s firmou.
"Po vlastnej osi by som to riešila, ak hľadám perspektívu. To znamená, že si tam odbrigádujem možno celú výšku a potom sa zamestnám na plný úväzok," vysvetľuje výhody Barbara Rybárová.
4. Môžete sa uchádzať aj o miesta, ktoré vlastne nie sú zverejnené.
Mnohým ľuďom sa oplatil postup kontaktovať firmy, v ktorých by radi pracovali, či niekoho nehľadajú. Existuje šanca, že hoci nemajú žiadny inzerát, aktívny študent by sa im zišiel a miestečko sa pre vás nájde. Ako vraví Biblia, klopte a otvoria vám.

- nevýhody
1. Ste priamo zodpovední za každú chybu, ktorú spôsobíte, a musíte si to vyriešiť sami.
Nikto vás nekryje. To, že ste hodení do nového a neznámeho, nikoho nezaujíma. Všetky problémy, či už priamo s náplňou práce alebo v rámci vzťahov na pracovisku, riešite s vedením. Ak sa vám niečo nepáči, ale nemáte odvahu sa sťažovať, budete len potichu trpieť.
2. Hľadanie tej správnej brigády vám zaberie veľa času.
Nehovoriac o pohovoroch, na ktoré ste sľúbili prísť. Predsa len, musíte sa na ne nejako pripraviť. Ani klikanie rôznych internetových stránok či prezeranie novín, kde sú ponuky brigád, nie je krátkodobá záležitosť. A nikde nie je napísané, že aj po dlhom hľadaní tú svoju vysnívanú prácu nájdete.

Brigáda cez pracovnú agentúru
+ výhody
1. Ak ešte len začínate brigádovať, agentúra alebo personalista vám môže pomôcť.
Ako nová ryba vo svete brigád budete potrebovať poradiť a nasmerovať. Budete radi, že sa budete mať od čoho odraziť a v prípade problému vám bude mať kto profesionálne pomôcť. Predsa len, sám sa vedieť zorientovať v množstve pracovných ponúk je pre mladého človeka na začiatku náročné. Nebudete vedieť, ktoré stránky si naklikať, prípadne akých ľudí kontaktovať. Ale s pomocou odborníka takéto problémy riešiť nemusíte, oni to vybavia za vás.
2. Využite túto možnosť, ak sa ešte len hľadáte a neviete, čo by ste chceli.
Ak si nie ste istí, či zvládnete dlhodobú brigádu, skúste jednorazovku. Je to typ brigády, keď zamestnávateľ potrebuje brigádnikov iba na jeden deň. Môžete si vyskúšať, čo vás zaujíma, a neskôr si nájsť niečo podobné. Naopak, ak vás brigáda baviť nebude, odrobíte to s pocitom, že už nikdy viac na takúto brigádu nebudete musieť ísť.

3. Ak nechcete, nemusíte priamo komunikovať so zamestnávateľom, to za vás robia pracovníci v agentúre.
Môžete sa pracovníka v agentúre spýtať veci, ktoré by ste sa hanbili spýtať zamestnávateľa. Smeny si plánujete tiež iba s pracovníkom agentúry, respektíve on vám ich ponúkne, keďže im do agentúry chodia smeny, ktoré klient potrebuje vykryť brigádnikmi. Samozrejme, ak sa budete firme páčiť a oni budú mať o vás takisto záujem, lebo sa im zdáte byť zodpovední, učenliví a húževnatí, môžete komunikovať priamo s nimi. Ale to je už len na vás. Agentúra tu bude vždy ako váš zástupca.
4. Agentúra šetrí čas - sebe, vám aj klientovi.
Takéto služby firmy využívajú, keď vlastnými silami nedokážu alebo nechcú hľadať brigádnikov. "Ak majú dobre nastavené procesy, jednoducho si vedia vyhľadať správnych študentov podľa kritérií klienta. Ak by to robí firma vo svojej réžii, tak by zamestnanec na personálnom nerobil nič iné, iba by triedil CV," vysvetľuje Rybárová: "Nadnárodné spoločnosti ako hypermarkety využijú agentúry, s ktorými uzatvoria zmluvu, a agentúra si týchto brigádnikov zamestná pod svojou hlavičkou a vysiela ich na prácu - napríklad na nočné inventúry."
V tomto konkrétnom prípade potrebuje hypermarket veľa ľudí na jednu smenu a miesto toho, aby ich zháňal sám a strácal čas, zavolá do agentúry a vypýta si presný počet ľudí. Nahlási deň, miesto a čas a brigádnik už len príde na smenu a odpracuje si to, čo má.
- nevýhody
1. Ak ste "zamestnancom" agentúry, tá môže firme za vašu prácu strhávať paušálne poplatky a vy dostanete menej, ako by ste dostali bez pomoci agentúry.
V praxi to znamená, že ak by ste brigádovali priamo v nejakej spoločnosti, vaša mzda by bola vyššia, lenže personalista ako prostredník dostáva za sprostredkovanie zamestnanca pár drobných navyše, ktoré by ste inak priamo vo firme dostali vy.
"Odmena za obsadenie pracovného miesta je vždy vopred dohodnutá medzi agentúrou a klientom. Niekedy je to jeden plat brigádnika, inokedy jednorazová odmena. Niekedy sa stáva, že brigádnik je tzv. agentúrnym zamestnancom a je vyslaný na prácu ku klientovi. Vtedy si môže agentúra strhávať paušálne poplatky. Alebo napríklad brigádnik má v zmluve 3,50 eur/hod., ale agentúra si vyfakturuje za jeho prácu od firmy 3,90 eur/hod," hovorí Barbara Rybárová.

2. Kto skôr príde, ten skôr berie.
V tomto prípade platí, že ak je o nejaký typ brigády veľký záujem (najmä pre výšku hodinovej mzdy), rýchlo sa takáto ponuka "vypredá". Preto neznamená, že vám budú ponuku držať, aby ste sa rozhodli, či tam idete či nie. Ak o takejto brigáde, kde je ťažké sa dostať, viete, najlepšie je zavolať a dohodnúť sa hoci aj týždeň vopred. Aby ste potom neboli sklamaní a nenadávali, že sa vám opäť neušla taká dobrá brigáda.
