Kniha Nezabíjajte vtáčika od Harper Lee sa síce odohráva v 30. rokoch minulého storočia, pre svoju tematiku však stále zostáva aktuálnou. Ide o príbeh o rasizme v malom meste na juhu USA, ktorý čitateľovi rozpráva zo svojho pohľadu malé dievča.
Aj keď sa kniha od svojho vydania v roku 1960 viackrát dostala na zozam zakázaných kníh v mnohých amerických školách, je zvláštne, že sa jej to najnovšie podarilo v roku 2017 v Spojených Štátoch. Školský obvod Biloxi v štáte Mississippi totiž odstránil knihu zo zoznamu povinnej literatúry pre ôsmy ročník (13 až 14-roční študenti).
Literárna klasika o rasizme má podľa sťažovateľov "nepríjemný" jazyk.
Posolstvom knihy je podľa osnov to, aby naučila deti, že súcit a empatia nezávisia od rasy. "Dostali sme sťažnosti. V knihe je jazyk, z ktorého je ľuďom nepríjemne a deti vieme naučiť tie isté veci aj prostredníctvom iných kníh," vyjadril sa pre noviny Biloxi Sun Herald viceprezident školskej rady Kenny Holloway.
Nezabíjajte vtáčika je len jednou z mnohých kníh, ktoré sú nie úradom po chuti.
1. J. D. Salinger - Kto chytá v žite (1951)
Táto kontroverzná kniha bola zakázaná v mnohých amerických školách a knižiniciach pre vulgárny jazyk, sexuálne témy či pitie alkoholu neplnoletými. Aj keď bola prvýkrát vydaná v 50. rokoch, kniha neprestáva poburovať - v roku 1980 Mark David Chapman zastrelil Johna Lennona a knihu označil za svoju inšpiráciu a školy v Spojených štátoch ešte aj dnes dostávajú na knihu sťažnosti.
2. Boris Pasternak - Doktor Živago (1957)
Aj keď bol autor knihy Boris Pasternak Rus, dielo prvýkrát vyšlo v Taliansku. Rusi ho totiž odmietli vydať pre to, aký malo postoj k Októbrovej revolúcii. Rukopis bol prepašovaný do Talianska, kde ho v roku 1957 vydal Giangiacomo Feltrinelli. Kniha mala úspech a Pasternak získal za ňu o rok neskôr Nobelovu cenu, ktorú si však nemohol prevziať. Vedenie Sovietskeho zväzu ho pod hrozbou vyhostenia z krajiny donútilo odmietnuť ju a po spisovateľovej smrti ju prevzal jeho syn. Doktor Živago je často označovaný za najvýznamnejší ruský román 20. storočia, paradoxne bol však v Rusku až do roku 1988 zakázaný.
3. E. L. James - Trilógia 50 odtieňov (2011 - 2012)
Erotická trilógia 50 odtieňov je plná nemravných scén, ktoré mnohé americké knižnice považovali za pornografické. V Malajzii zakázali filmy podľa týcho kníh a po ich vydaní zakázali aj predaj kníh, ktoré sa v krajine už tri roky predávali. Filmy okrem Malajzie nevyšli ani v Indonézii, Nigérii, Keni, Spojených arabských emirátoch, Papui Novej Guinei, Kambodži či Indii.
4. Vladimir Nabokov - Lolita (1955)
Ruský spisovateľ Vladimir Nabokov hľadal vydaveteľa pre svoj román o posadnutosti muža v strednom veku mladou školáčkou dva roky. Nakoniec vyšiel vo francúzskom vydavateľstve Olympia press, ktoré vydávalo hlavne erotické či avantgardné knihy. Vo Francúzsku knihu zakázali hneď niekoľko mesiacov po vydaní a následne ju zakázalo aj Spojené Kráľovstvo, Argentína, Spojené štáty, Nový Zéland, Kanada a Juhoafrická republika. Väčšina zákazov sa neskôr zrušila, stále je však niekoľko krajín, kde knihu nezoženiete.
5. Bret Easton Ellis - Americké psycho (1991)
Kniha bola od začiatku kontroverzná a jej autor dokonca po vydaní dostával vyhrážky smrťou. V Austrálii ju zakázali a doteraz nie je voľne dostupná. Kúpiť alebo požičať z knižnice si ju môžu len tí, ktorí už dosiahli 18 rokov.
6. J. K. Rowling - Harry Potter (1997 - 2007)
Málo kníh vyvolalo za posledných dvadsať rokov taký rozruch ako séria o Harrym Potterovi. Prvá kniha zo série vyšla v Spojenom Kráľovstve v roku 1997, skutočná sranda ale nastala, až keď ju vydali o rok neskôr aj v USA. Podľa niektorých totiž velebila mágiu a okultizmus, čo mohlo deti viesť k tomu, aby sami skúšali používať zaklínadlá a čary. Niektorí kresťania v USA či Latinskej Amerike dokonca organizovali pálenie kníh o Harrym. Podľa americkej asociácie knižníc bol Harry Potter ešte v roku 2012 najčastejšie zakazovanou knihou v USA.
7. Salman Rushdie - Satanské verše (1988)
Román v štýle magického realizmu patrí medzi najkontoverznejšie knihy na svete. Čiastočne sa totiž inšpiroval životom Mohameda a pre znevažovanie Islamu ho zakázali v Bangladéši, Egypte, Indii, Iráne, Kuvajte, Keni, Libérii, Libanone, Malajzii, Papue Novej Guinei, Pakistane, Senegale, Singapúre, na Srí Lanke, v Tanzánii či v Thajsku. Vtedajší vodca Iránu ajatolláh Chomejní na Rushdieho vyhlásil fatvu, ktorá vyzývala k jeho zabitiu, a spisovateľ sa musel roky skrývať. Vďaka ochrane od polície Rushdie unikol mnohým pokusom o ublíženie či vraždu, životom však zaplatilo niekoľko prekladateľov, ktorí knihu preložili do svojej rodnej reči. Keďže fatvu môže zrušiť len ten, kto ju vyhlásil, a Chomejní v roku 1989 zomrel, ešte stále trvá. Irán dokonca navýšil pôvodnú odmenu (3 milióny dolárov) za zabitie Rushdieho o ďalších 600-tisíc.
8. Dan Brown - DaVinciho kód (2003)
Bestseller Dana Browna je plný historických nepresností a už od svojho vydania poburuje kresťanov po celom svete. Od roku 2004 je v Libanone zakázaná, keďže sa v nej píše o tom, že Ježiš a Mária Magdaléna mali spolu deti, čo je podľa libanonských kresťanských vodcov urážkou Ježiša. Predaj knihy bol zakázaný či obmedzený aj ďalších krajinách, ako je India či Filipíny, a film na motívy knihy sa nedostal do kín v Egypte, Jordánsku, Libanone, Pakistane, Samoe či na Srí Lanke.
9. George Orwell - 1984 (1949)
Dystopický román britského spisovateľa Georgea Orwella bol zakázaný v Sovietskom zväze aj v mnohých amerických školách z úplne opačných dôvodov. Podľa sovietov bol totiž protikomunistický a bol kritikou režimu, zatiaľ čo Američania ho paradoxne považovali za prokomunistikcý. V Sovietskom zväze knihe prvýkrát vyšla až v roku 1990.
10. Marjane Satrapi - Persepolis (2000)
Asi nikoho neprekvapí, že oceňovaný komiks o živote spisovateľky a ilustrátorky Marjane Satrapi, ktorá utiekla z Iránu, je v Iráne zakázaný. Opisuje totiž život Iránčanov, ktorí žijú pod tvrdým režimom, v ktorom je mnoho vecí zakázaných. Knihu v roku 2013 zakázali v školách v americkom Chicagu, čo spôsobilo medzi ľuďmi rozruch, a mnohí poukazovali na iróniu celej situácie.
11. Denník Anny Frankovej (1947)
Zápisky trinásťročnej židovky Anny Frankovej, ktoré si zaznamenávala, keď sa počas druhej svetovej vojny s rodinou skrývala v Amsterdame, sú srdcervúcim svedectvom doby. Ak si však myslíte, že táto kniha nemá vôbec žiadny dôvod byť niekde zakázaná, mýlite sa. Libanon zjavne s obľubou zakazuje knihy, keďže vládnuca strana Hizballáh si našla dôvod zakázať aj túto. Jej problémom je to, že pozitívne zobrazuje židov a propaguje sionizmus, preto bola vyradená zo školských osnov a knižníc. V mnohých kníhkupectvách sa však stále dá zohnať.
12. Biblia
Aj keď v mnohých krajinách existujú zákony a obmedzenia týkajúce sa svätých textov jednotlivých náboženstiev, nie je zvykom, aby boli úplne zakázané. To by však nebola Severná Kórea, keby Bibliu nezakázala. V tejto samozvanej demokracii s náboženskou slobodou hrozí ľuďom, u ktorých sa kniha nájde, väzenie alebo v niektorých prípadoch dokonca trest smrti. Je v tej krajine povolené vôbec niečo?
