1. Katalánsko je jednou zo 17 autonómnych komunít, ktoré tvoria Španielsko
Španielsko nie je federácia, ale dosť decentralizovaný unitárny štát a podľa ústavy z roku 1978 sa skladá z autonómnych spoločenstiev (španielsky comunidad autónoma), ktorým garantuje určitú mieru vlastného rozhodovania. Okrem 17 autonómnych komunít sú tu ešte dve autonómne mestá na africkom pobreží - Ceuta a Melilla.

2. Má rozlohu skoro ako Moldavsko a obyvateľov toľko ako Bulharsko
Rozlohu má vyše 32-tisíc kilometrov štvorcových a žije tu takmer 7 a pol milióna obyvateľov.
3. Katalánsko sa skladá zo štyroch provincií
Tie sú Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona. Nazývajú sa podľa ich správnych centier. Celkovo je v Španielsku 50 provincií.

4. Katalánčina je tiež úradným jazykom v Andorre
Najbližším príbuzným katalánčiny je okcitánčina, ktorou sa hovorí na juhu Francúzska. Po katalánsky sa hovorí okrem Katalánska aj v autonómnom spoločenstve Valencia, na Baleárskych ostrovoch a v časti susedného Aragónska. Mimo Španielska sa ňou hovorí v časti Francúzska na druhej strane Pyrenejí a aj v meste Alghero na Sardínii.
5. Jej vlajka je jedna z najstarších v Európe
Senyera znamená vlajka po katalánsky a tento symbol pochádza z 12. storočia. Má štyri červené pruhy na žltom poli. Je založená na erbe kráľa Aragónska a nájdeme ju na vlajkách miest, ktoré boli pod aragónskou korunou. Rôzne teórie uvádzajú buď čisto katalánsky alebo čisto aragónsky pôvod tohto symbolu.
Okrem Katalánska a Aragónska nájdeme tento podklad aj na vlajkách autonómnych komunít Baleárske ostrovy a Valencia, ale aj mimo Španielska - napríklad na erbe Andorry, na vlajke francúzskeho regiónu Provensálsko - Alpy - Azúrové pobrežie a tiež na vlajke spomínaného sardínskeho mesta Alghero.

6. Vlajka hnutia za nezávislosť sa vyznačuje hviezdou
Senyera estelada, teda hviezdnatá vlajka, alebo len Estelada je neoficiálnou vlajkou stúpencov katalánskej nezávislosti. Táto vlajka je pravdepodobne z roku 1918, keď v Katalánsku silneli snahy o nezávislosť podporené udalosťami vo zvyšku Európy - vznikom nových štátov, akými bolo aj Československo.
Motív vlajky je inšpirovaný vlajkami Kuby a Portorika. Okrem "modrej" Enstelady sa od konca šesťdesiatych rokov používa aj "červená", s červenou hviezdou na žltom trojuholníku.

7. Katalánsky národný deň je 11. septembra
V ten deň si Katalánci pripomínajú pád Barcelony počas vojny o Španielske dedičtsvo v roku 1714. V roku 1700 zomrel španielsky kráľ Karol II. z rodu Habsburgovcov, ktorý nemal dediča. Rakúski Habsburgovci a Bourbonovci z Francúzska sa dlhšie zaujímali o tento trón. Katalánci boli na strane Habsburgovcov. Vojnu vyhrali Bourbonovci a ich Filipa uznali ako kráľa Španielska. Sviatok je jedným z katalánskych národných symbolov.

8. Pri bombardovaní Barcelony zahynulo takmer 1300 ľudí
Počas španielskej občianskej vojny (1936 - 1939) španielski nacionalisti pod vedením fašistického diktátora Francisca Franca s podporou talianskych expedičných síl bombardovali Barcelonu, ktorá bola vtedy sídlom Španielskej republiky. Bombardovanie sa odohralo 16. až 19. marca 1938.

9. V Katalánsku zakázali býčie zápasy
Stalo sa to v roku 2010 s účinnosťou od 1. januára 2012. Katalánsko je tak druhým autonómnym spoločenstvom Španielska, ktoré tak urobilo. Okrem neho boli predtým zakázané iba na Kanárskych ostrovoch.

10. Baziliku Sagrada Familia plánujú dokončiť v roku 2026
V tom roku bude sté výročie úmrtia architekta tejto ikony Barcelony. Jej autorom je Antonio Gaudí (1852-1926) a jej stavba sa začala už v roku 1882.


11. Ľudská veža sa volá Castell, čo znamená po katalánsky hrad
Tradícia stavby ľudských veží pochádza konkrétne z mestečka Valls pri Tarragone, kde je prvá zdokumentovaná zmienka z roku 1712.

12. Mestečko Besalú spája stredoveký most s ôsmymi oblúkmi
Predpokladá sa, že ho postavili v 11.storočí. Po zničení v občianskej vojne bol zrekonštruovaný. Mestečko sa nachádza v provincii Girona na severe Katalánska.

13. Camp Nou je najväčší futbalový štadión v Európe a druhý na svete
Domovský štadión klubu FC Barcelona má kapacitu na sedenie vyše 99-tisíc osôb. Väčší futbalový stánok je podľa kapacity už len obrovský štadión v severokórejskom Pchjongjangu. Po prestavbe má mať od sezóny 2021/2022 kapacitu až 105-tisíc ľudí. Camp Nou znamená nový štadión a jeho názov sa vo svete bežne "poangličtuje" na Nou Camp.

14. Katalánsky tradičný snack je doslova chlieb s rajčinou
Znakom katalánskej identity je Pa amb tomàquet, okrem týchto dvoch ingrediencií môže obsahovať olivový olej a soľ. Chlieb môže byť hriankovaný a potretý cesnakom.

