Keď nenašiel slovo, ktoré potreboval, tak si ho vymyslel, a jeho tvorba ovplyvnila vývoj anglickej literatúry a divadla až do súčasnosti. William Shakepseare - najznámejší dramatik, obľúbenec kráľovnej Alžbety I. Vedeli ste, že pomenoval viac ako 200 druhov vtáctva?
1. Niektorí si myslia, že mohol byť podvodníkom
Shakespeare pochádzal z nevzdelanej rodiny a vzdelanie nedoprial ani svojim deťom. Bol bežným občanom, ktorý do dospelosti neopustil rodný Stratford, a napriek tomu sú v jeho tvorbe obsiahnuté rozsiahle znalosti histórie, politiky, praktík kráľovského súdnictva, jazykov a dokonalá znalosť vysokej spoločnosti. Ako je to možné? Na túto otázku neodpovie nikto.
2. Jeho brutalita je šokujúca a svoje postavy nechal umrieť až 74 spôsobmi – čo je viac ako v Game of Thrones
Existuje názor, že G. G. Martin sa anglickým dramatikom výrazne inšpiroval. Alžbetínske divadlo bolo brutálne, násilné a na javisku by ste boli svedkami scén, z ktorých by sa vám aj dnes zdvihol žalúdok.


3. Medzi rokmi 1587 a 1592 zmizol z povrchu zemského – možno vtedy študoval?
Neexistuje o ňom jediný záznam, čo samozrejme neteší historikov, ktorí sa venujú skúmaniu jeho života. V roku 1587 záhadne zmizol po krste svojich detí – dvojčiat.
Opäť sa objavil až v Londýne v roku 1592 v pamflete Roberta Greena, ktorý ho označil za vychádzajúcu hviezdu. Údajne sa v tom čase pripojil k hereckej skupine.
4. Hamlet a Romeo a Júlia – fikcia či skutočnosť?
Budete prekvapení, ale dramatik si ani jeden z príbehov nevymyslel. Smrť dvoch mladých milencov a dva znepriatelené rody - tento príbeh sa odohral vo Verone v 13. storočí, a ten o Hamletovi pochádza zo starého škandinávskeho príbehu z obdobia stredoveku. Do úvahy prichádza aj stará báseň z toho obdobia – Hrdina ako blázon, ale tá sa, žiaľ, nezachovala.
5. Je možné, že repliku z Hamleta „byť či nebyť“ Shakespeare vôbec nenapísal?
Áno, je. Medzi kópiami jednotlivých verzií textu existuje množstvo rozdielov. Niektoré repliky chýbajú a v ďalších sa nachádzajú také, ktoré inde nenájdete. Prečo? Pretože pri naozaj starých textoch je dokázať 100 % autorstvo veľmi náročné. O čo bol autor či skladateľ známejší, o to bol o jeho tvorbu väčší záujem – vykrádala sa a je možné, že do nej bolo po autorovej smrti zasiahnuté. Úcta k autorstvu nebola na vyššej úrovni než teraz... a to nebol internet, čiže krádež sa dala overiť ešte ťažšie.
6. Otrávil ho kolega dramatik Ben Jonson?
Dodnes sa nevie, na čo Shakespeare zomrel, ale existuje domnienka, že sa jeho zdravotný stav zhoršil po večernom popíjaní s kolegom Benom Jonsonom. Shakespeare zomrel 23. apríla 1616 a mal 52 rokov. Vzhľadom na to obdobie to bol veľmi úctyhodný vek, keďže priemerná dĺžka života sa pohybovala medzi 30 až 40 rokmi.
7. Jeho hra Richard III. sa nedá vnímať ako reálny pohľad do histórie. Ale...
Shakespeare ju totiž písal počas tudorovskej éry, a tí svojim kráľovským predchodcom Plantagenetovcom neboli veľmi naklonení. Pravdou však zostáva, že Richard III. bol krutým a mocným panovníkom, ktorý sa nebránil žiadnemu svinstvu, napríklad aj postarať sa o osud svojich synovcov – takí však boli v tom čase všetci.
Hre to neuberá na kvalite. Richard III. je hrou, ktorá slúži ako dokonalý príklad politickej propagandy. Mimochodom, tí synovci jedného dňa zmizli a už ich nikdy nikto nevidel. To z nich robí....

8. Hlavná postave nie je hrdina, ale vinník - hra Richard III. nastolila nový trend
Shakespeare bol trendseter. Urobiť zo zlého kráľa hlavného hrdinu bolo pred hrou Richard III. anomáliou. Takýto prístup vyvolal u divákov ešte oveľa väčšie zhnusenie.
Asi ako keď sa pozeráte na Cersei...

9. Epitaf nad jeho hrobkou je prekliatím
Shakespeare si epitaf napísal sám a zaistil si ním naozaj pokojný odpočinok. Prekliate malo zabrániť, aby jeho hrob vykradli. Pre hrobárov bolo vykrádanie hrobov populárnym spôsobom, ako si privyrobiť, ale vďaka zákernému epitafu sa jeho hrobu nikto nechce dotknúť – bohužiaľ sa to týka aj niektorých reštaurátorov.
10. Shakespeare bol kráľom sarkazmu oveľa skôr, než to začalo byť cool
Ak neveríte, prečítajte/pozrite si Veselé paničky windsorské, Richarda III., Sen noci svätojánskej... Sarkazmus nájdete ako v Richardovi III., tak i v Hamletovi, či Romeovi a Júlii – veď tam je Mercutio!
