Fanúšikovia Mariana Kotlebu zase raz ukázali, prečo by malo existovať niečo ako vodičský preukaz na internet.
V uzavretej skupine s názvom 209779 voličov politickej strany Kotleba - ĽSNS niekto zdieľal príspevok o tom, že Európska únia chce, aby Česko premenovalo Karlov most na Most Václava Havla.
A totálne vymyslená správa zo satirického portálu sa uchytila.
Len zo skupiny ju zdieľalo niekoľko desiatok ľudí, od nich ju posunuli ďalej ďalšie desiatky, možno aj stovky. Na príspevok upozornila stránka Prečo ľuďom hrabe a pridala aj screenshoty pobúrených komentárov.
Ľudia v nich hejtujú Európsku úniu aj Václava Havla a navrhujú, nech sa potom aj Staromestské námestie premenuje na Námestie Georga Sorosa.

Niektorí Slováci dokonca tvrdia, že ak by most naozaj premenovali, prestali by do Prahy cestovať, aj keď tam majú rodinu.

Ľudia písali nenávistné komentáre bez toho, aby si článok vôbec prečítali.
Keby tak urobili, zistili by, že správa je totálny výmysel a je len satirou na podobné bludy, ktoré sa šíria na internete.
Nedávno sme vám priniesli rozsiahly návod na to, ako odhaliť dezinformácie, falošné správy a propagandu na internete. Keďže však ľudia, ktorí tento post zdieľali, zrejme nebudú mať čas na jeho prečítanie, pripravili sme pre nich malý rýchlokurz, kde v praxi ukážeme, prečo si z nich bude robiť srandu celé Slovensko.
Keby ste si článok naozaj prečítali, zistili by ste, že:
- bol uverejnený na satirickom portáli az247.cz, ktorý si robí srandu z hoaxov a bludov na internete tým, že vymýšľa nové, absurdné a naozaj ťažko uveriteľné správy. Ich mottom je "Nikdo nám nediktuje, o čem smíme lhát". Ak by ste navštívili ich web, uvideli by ste aj články "U turecko-syrských hranic byl spatřen létající koberec", "David Rockefeller se půl roku po své smrti vrátil jako zombie z ryzího zlata" či "Vojáci Létajícího špagetového monstra dorazili do Čech chránit obyvatele před muslimy". Stále vám príde správa o Moste Václava Havla ako reálna?
- hlavným zdrojom článku je akýsi Charles Schnitzel, údajný hovorca Europského výboru pre zásahy do suverénnych štátov. Za sekundu gúglenia by ste zistili, že žiaden takýto výbor neexistuje a Charles Schnitzel, jeho hovorca, vyzerá takto:

- okrem rezňa cituje článok aj primára fakultnej nemocnice v Blšanoch, Martina Čapeka. Znova by ste za sekundu gúglenia zistili, že Blšany sú malé mestečko v Ústeckom kraji, ktoré má okolo tisíc obyvateľov. Takže asi ťažko bude mať fakultnú nemocnicu.

- článok je zakončený odsekom, ktorý hovorí, že aby si Česko mohlo nechať pôvodný názov mostu, bude musieť prijať tisíc utečencov. Obsahuje aj vetu "Ve hře je tedy ta možnost, že se uprchlíci přerozdělí mezi 1000 náhodně vybraných sluníčkářů, kteří si uprchlíky vezmou domu a budou se o ně starat." Toto vám fakt nepríde divné?

Autori falošnej správy pre český server EuroZprávy.cz uviedli, že na článku krásne vidno, že ľudia vôbec nečítajú to, čo zdieľajú, a neoverujú si informácie. „Za redakciu AZ247 chceme povedať, že sme proti akémukoľvek celoštátnemu referendu, v ktorom by sa rozhodovalo o dôležitých veciach, či dokonca o budúcom smerovaní celého štátu. Keď sa stovky ľudí nechajú zblbnúť úplne očividnou satirou, ako jednoducho ich asi dokážu ovplyvniť populisti ako Tomio Okamura-SPD?“ dodali.
Článok zo satirickej stránky nezdieľali Slováci poprvýkrát, v decembri 2016 nám napríklad Európska únia takto klepla po rybích prstoch:
Okrem az247.cz si z hoaxov a falošných správ robia srandu aj zahraničný portál The Onion či slovenský web ZaručeNEoverené. Takže zaručená rada na to, ako sa na internete nestrápniť: nezdieľajte ich články s pobúrenými komentármi. A overujte si informácie a mená v článkoch.
