Polícia na Facebooku vysvetľuje znásilnenie pubertálnym vekom obete. Ľudia sú pobúrení

Polícia podporuje jeden z najväčších mýtov o sexuálnom násilí.

Na konci augusta pobúril celé Česko úryvok z knihy Kriminologie, z ktorej sa majú vzdelávať začínajúci policajti. Kniha definovala "podiel obeti na vine" - žena si vraj o znásilnenie koleduje svojou "koketnosťou, vyzývavosťou či obnažovaním častí tela". V mužoch tak ("často zámerne") prebudí túžbu po sexe. Muž sa potom nedokáže ovládnuť a znásilni ju. A ak to násilník urobí pod vplyvom alkoholu, má na znásilnení "nízky podiel viny".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ženy násilníka provokujú, alkohol ho ospravedlňuje. Kniha pre policajtov pobúrila Česko Čítajte 

Slovenská polícia tieto teoretické poznatky previedla priamo do praxe.

Na svojom Facebooku zverejnila 22. septembra post s nadpisom Sexuálne násilie: Obvinený basketbalista.

V skratke: 23-ročný občan USA mal na byte v Prievidzi prinútiť 16-ročné dievča k orálnemu sexu, znásilniť ju, nahrávať to na mobilný telefón a vyhrážať sa jej, že ich sexuálne video zverejní. Polícia muža obvinila zo zločinu sexuálneho násilia, zločinu znásilnenia, prečinu výroby detskej pornografie a zo zločinu vydierania.

Admin policajného účtu (ktorý je mimochodom bývalý novinár bulvárneho denníka), k celej veci nezabudol podotknúť toto: "Mladistvá s myslením blízkemu jej pubertálnemu veku mala naivné predstavy a snahy nadviazať bližšie priateľstvo s americkým športovcom."

SkryťVypnúť reklamu
 (zdroj: Facebook - Polícia Slovenskej republiky)(zdroj: Facebook - Polícia Slovenskej republiky)

Príspevok pobúril ľudí, v utorok mal 116 lajkov, 21 zdieľaní a 32 komentárov. Polícia však pre Fičí priznala, že "nevhodné komentáre" z diskusie vymazala.

Podľa polície z kontroverzného výroku "absolútne nevyplýva", že by si mladistvá mohla za znásilnenie sama.

"Uvedené poukazuje na zneužitie dôvery, ktorú mala poškodená voči páchateľovi, a ktorú je omnoho ľahšie dosiahnuť u adolescentných dievčat ako u dospelých žien, čo pri spáchaní trestného činu na takejto osobe páchateľovi sprísňuje trest," uviedla hovorkyňa KR PZ v Trenčíne Elena Antalová.

Dodala však, že by kontroverzný citát doplnili, a to vetou: "Navštívila ho v byte, čo obvinený využil a napriek jej vyjadrenému nesúhlasu využil jej neskúsenosť ju opakovane donútil k súloži a iným sexuálnym praktikám. Použité hrozby a násilie sa vzhľadom k stúpajúcemu odporu vyhrocovali."

SkryťVypnúť reklamu

Policajti podľa hovorkyne pristupujú k obetiam trestných činov ohľaduplne a empaticky a pri vyšetrovaní sa im snažia negatívny zážitok pripomínať čo najmenej. Konajú tak podľa etického kódexu.

To, že obeť si za znásilnenie môže sama svojim správaním, patrí medzi najčastejšie mýty o sexuálnom násilí.

„V žiadnom prípade nie je namieste obviňovať ženy so skúsenosťou sexuálneho násilia, že dostatočne nepredvídali rizikové okolnosti. Vyjadrenia, ktoré sa zakladajú na tvrdeniach, že za sexuálne násilie môže obeť sama, sú mimoriadne zraňujúce, pretože prenášajú minimálne časť zodpovednosti na obeť a ospravedlňujú páchateľa. Za násilie je však za každých okolností zodpovedný páchateľ a v žiadnom prípade nie obeť," hovorí Ľubica Rozborová z odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Sexuálne násilie je podľa nej jediným zločinom, ktorý sa až pričasto obhajuje tým, že pokušenie bolo príliš veľké a nedalo sa odolať. "Pri všetkých ostatných trestných činoch sa tomu hovorí priznanie," upozorňuje Rozborová.

Prečítajte si tiež: Nie, žena si za znásilnenie nemôže sama. Toto je 10 najčastejších mýtov o sexuálnom násilí Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu