Po poslednom seriáli, ktorý bol niektorými kritikmi aj fanúšikmi označený ako prepadák, sme už ani nedúfali, že sa ešte niekto odváži pustiť do ďalšieho Star Treku. Naše modlitby ale boli vypočuté a čakajú nás dobrodružstvá tam, "where no man has gone before." No len problém je, že tých seriálov už bolooooo. Tak si ich spolu pripomeňme.
Star Trek (1966 - 1969)
V roku 1966 vznikli legendy. Nezabudnuteľný Leonard Nimoy ako Mr. Spock a William Shatner ako Capt. Kirk. Tvorcovia nám predstavili budúcnosť, v ktorej je jedinou rasou na Zemi ľudská rasa. Posádka je na ceste vesmírom, aby spoznávala nové planéty a nové rasy.
V dnešnej dobe môžu efekty pôsobiť trochu smiešne, ale príbehy sú natoľko zaujímavé, že ich filmári recyklujú aj v súčasnej dobe. Zároveň inšpirovali mnohé súčasné vynálezy. Posádka si okrem seriálu strihla aj 6 celovečerných filmov (1979 - 1991).

Star Trek: The Next Generation (1987 - 1994)
Príbehy posádky pod velením kapitána Jean-Luca Picarda (hral ho Patrick Steward - okrem iného aj Professor X), ktorého scény poskytli materiál pre mnohé gifká. Naše srdcia si však získal aj android Data, ktorý bol často príčinou neskutočne vtipných situácii.
Tento seriál pripravil pôdu pre ostatné, keďže tie naňho priamo nadväzovali, odkazovali a na radosť mnohých fanúšikov niektoré postavy medzi jednotlivými seriálmi tak trochu prebiehali.
Popularitu seriálu môžeme pripísať tomu, že okrem originálnych príbehov, akčných zvratov a prepracovaných postáv sa veľakrát tvorcom podarilo pripraviť aj humorné scény. Zloženie tejto posádky bolo natoľko populárne, že spolu natočili aj 4 filmy.

Star Trek: Deep Space Nine (1993 - 1999)
Tento príbeh sa od ostatných startrekových trochu líši, keďže nie je na lodi, ale na hviezdnej stanici Deep Space Nine. Predstavili sa nám nové rasy a priniesli o to zaujímavejšie príbehy. Stanica je umiestnená v blízkosti červej diery, v ktorej navyše žijú zvláštne stvorenia.
Kapitánom stanice bol Benjamin Sisko, na nervy mu liezol Quark a všetkým nám lámal srdce epický príbeh lásky Worfa a Jadzie.

Star Trek: Voyager (1995 - 2001)
Vesmírna loď Voyager bola pri prenasledovaní rebelskej lode silným energetickým výbojom poškodená a prenesená do delta kvadrantu - približne 75 rokov cesty od Federácie.
Keďže zároveň zahynuli viacerí ľudia na lodi, musia sa spojiť s rebelmi, aby mali šancu dostať sa raz domov. Kapitánkou lode je Kathryn Janeway a jej prvým dôstojníkom je pôvodný rebel Chakotay.

Star Trek: Enterprise (2001 - 2005)
Tvorcovia sa rozhodli vrátiť na úplný začiatok. Opisujú príbeh prvej lode Enterprise, ktorá ako prvá ide na misiu poznávania nepoznaného. Kapitánom lode je Jonathan Archer a dozor nad ním robí Vulkánka T'Pol. Vulkánci totiž kontaktovali ľudí ako prví, keď sa ľuďom podarilo vybudovať prvý motor s warpovým pohonom.
Príbeh mal veľký potenciál, ale akosi sa to nepodarilo dotiahnuť do konca. Už úvodná zvučka seriálu sa tak nejako vymykala Star Trek štandardu. Koniec seriálu bol useknutý narýchlo a dosť umelo, z čoho je jasné, že tvorcovia rátali s väčším priestorom. Seriál určite mal aj svetlé chvíľky, ale vysokému štandardu svojich predchodcov sa nevyrovnal.

Filmy Star Trek (2009), Star Trek Into the Darkness (2013), Star Trek Beyond (2016)
V týchto filmoch tvorcovia tak trochu zrecyklovali pôvodnú posádku so Spockom a Kirkom. Pohrali sa s alternatívnou realitou a použili nových, mladých hercov. Obsadenie sa rozhodne podarilo a špeciálne efekty sú fenomenálne.
Tvorcovia sa spoľahli na to, že veľa ľudí si pozrie len nové filmy a o tie staré ani nezakopnú, a tak použili nejaké tie dejové zápletky "starej" posádky. Urobili to ale natoľko šikovne, že sa neurazí ani skalný fanúšik.

Star Trek: Discovery (od 2017)
Už v pondelok nás poteší prvý diel nového seriálu. Čo nás čaká? Imdb naznačuje časovú líniu - 10 rokov pred Spockom a Kirkom.
Seriálu sa ujal Netflix, čo je pri ich doterajších počinoch len pozitívne. Ale spoilovať vám to už ďalej nebudeme.
