Tento muž má namiesto oka kameru. Keď nahráva, svieti načerveno

Môže zaznamenať presne to, na čo sa pozerá.

(Zdroj: petapixel.com/2016/01/25/eyeborg-the-man-who-replaced-his-blind-eye-with-a-camera/)

Kanadský dokumentárny režisér Rob Spence utrpel trvalé poškodenie pravého oka, keď mal 9 rokov.

Diagnóza sa mu zhoršovala, až kým mu lekári neodporučili zavedenie tradičného skleneného oka. Spence však už vtedy premýšľal nad vývojom očnej kamery, ktorá by jeho strate oka dala aký-taký zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S pomocou Kosta Grammatisa (nezávislého rádiofrekvenčného inžiniera a dizajnéra, ktorý mu pomohol navrhnúť kameru ), Martina Linga (ktorý vyriešil sťahovanie dát z nej), Phila Bowena (ktorý vyvíja očné protézy) a poskytovateľa kamery OmniVision nahradil svoje protetické oko bezdrôtovou videokamerou, čím sa stal prvým oficiálnym „Eyeborgom“, schopným zaznamenať presne to, na čo sa pozerá, a preniesť to do digitálneho videa.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Spenceovo oko dokáže zaznamenať až 30 minút záznamu, kým sa mu vybije batéria.

Spence však nie je skutočným kyborgom, keďže jeho nové oko nie je spojené s jeho mozgom ani optickým nervom, takže záznam z oka sleduje na malom monitore podobnom mobilu.

Načítavam video...

Bezdrôtová kamera je umiestnená za protetickým okom. Kamerové oko obsahuje komponenty ako je mikrovysielač, malá batéria, miniatúrna kamera a magnetický spínač, ktorý umožňuje Spenceovi zapnúť a vypnúť kameru. Kamera je taktiež vybavená žiarivým červeným LED svetlom, takže každý, koho Spence nahráva, o tom vie.

O tomto Spencovom projekte a jeho prínosoch vám viac povie stránka Eyeborg Project. Prvá verzia oka bola vytvorená v roku 2008, hoci ju predstavili len nedávno, 10. júna, na rokovaní na konferencii FutureWorld v Kanade.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Čoraz viac ľudí „vylepšuje“ svoje telá technológiami.

Mnohé sa snažia odstrániť obmedzenia, ako napríklad protetické ruky alebo exoskelety, ktoré sú určené na to, aby paralyzovaným ľuďom zlepšili funkčnosť. Ďalšia vlna zlepšení sa však pravdepodobne zameria na zvýšenie ľudských schopností, fyzických i kognitívnych, a to nad rámec toho, čo je biologicky možné.

Svet preto rozmýšľa nad dosahom podobných „zlepšení“ a nad tým, ako by mohli ovplyvniť naše žitie a fungovanie v kolektíve. Na tomto pohoreli aj Google Glass, ktoré umožňovali nahrávať hocikoho bez jeho vedomia. Spencovo oko vás upozorní aspoň tým LED svetielkom. Čo však nezabráni tým, ktorí vidia sprisahanie za každým rohom, aby sa neobávali o svoju bezpečnosť a o ochranu súkromia.

Spence však nie je prvým kyborgom, ktorý sa medzi nami pohybuje.

Umelec Neil Harbisson sa narodil farboslepý, no už môže vidieť farby vďaka kybernetickému oku, ktoré ich mení na hudobné noty .

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Profesor kybernetiky Kevin Warwick z University of Reading v Anglicku implantoval do svojho tela rôzne komponenty, pretože jeho cieľom je stať sa úplným kyborgom. Medzi jeho implantátmi nájdeme napríklad mikročip v ruke, ktorý otvára dvere, zapína svetlá a aktivuje ohrievače.

Prečítajte si tiež: Títo slovenskí a českí tatéri vám čínske znaky nevytetujú. Radšej vymýšľajú jedinečné návrhy Čítajte 

Zdroje: petapixel.com, futurism.com, time.com, livescience.com, eyeborgproject.tv

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu