Keď sa spomenú videohry, väčšina z nás si predstaví nejakého 15-ročného "nerda", ktorý nemá žiadnych kamarátov a s popolníkmi na očiach zabíja čas pri počítači od rána do večera.
Pravda o videohrách je ale niekde inde a či hry hráte alebo nie, mali by ste vedieť minimálne to, že aj toto “zabíjanie času” môže mať celkom pozitívny vplyv.
1. Kognitívne zručnosti sa rozvíjajú už v skorom detstve
Deti by nemali sedieť pred počítačom celé dni. To je pravda. Ale ak ich necháte zopár hodín týždenne, určite im to neuškodí. Hraním hier sa totiž učia čítať a plniť inštrukcie, prvé anglické slovíčka, ale aj rýchlo reagovať a orientovať sa v priestore.

2. Hráči hier nie sú nespoločenskí samotári
To, že hráčmi videohier sú len decká, ktoré nemajú žiadnych kamarátov, nie je vôbec pravda. ESA uvádza, že priemerným hráčom je 35-ročný jedinec, teda nie dieťa ani adolescent, a že hry hrá viac žien nad 18 rokov ako chlapcov mladších ako 18 rokov. Zároveň až 70 % hráčov hráva hry s kamarátmi, buď proti sebe, alebo v rámci jedného tímu proti inému tímu.
V takýchto hrách sa učíte aj to, ako spolupracovať, komu veriť a ako sa navzájom podporovať a chrániť, takže o nespoločenských nerdoch to rozhodne nie je.

3. Zažijete flow a dostanete sa do pohody
Poznáte ten stav, keď sa dokážete plne sústrediť na jednu vec a venovať sa jej hodiny v pocitom absolútnej motivácie dosiahnuť ten najlepší výsledok? Hovorí sa tomu flow.
Dostať sa do tohto stavu je extrémne jednoduché práve pri hraní hry a dobrý pocit a motivácia, ktorá s týmto stavom prichádza, pretrváva aj po tom, ako hru dohráte. Takže človek ostane plný dobrej nálady a odhodlania pustiť sa do riešenia niečoho ďalšieho.
Hranie hry je jednou z aktivít, pri ktorej dokážete zrelaxovať a prísť na iné myšlienky, čo následne vedie k celkovej pohode a vyrovnanosti.
4. Hry vedú aj k vyššej sebadôvere
Najčastejšími pochvalami v detstve boli vety typu “Ty si ale múdre/-y dievča/chlapec” a tí, ktorí túto vetu nepočuli často, pretože ich žiacka bola pestrejšia, si mohli vytvoriť predstavu o tom, že to, ako dobre sa vedia učiť, je im dané a nedokážu to zmeniť.
Hry vás ale odmeňujú bodmi, mincami a bonusmi, keď sa snažíte, keď ste stále rýchlejší a šikovnejší, a to vo vás vyvolá pocit, že “ak sa chce, tak sa dá”. Stačí, že prekonáte náročnú prekážku alebo level, ktorý ste už dlhšie mali problém prejsť, a hneď získate väčšiu sebadôveru a väčšie odhodlanie, pretože vidíte, že pri vynaložení snahy sa dá prekonať každá prekážka.

5. Menej stresu a dokonca aj bolesti
Existuje mnoho štúdií, ktoré sa venovali videohrám a ich vplyvu na mentálne a fyzické zdravie. Tie prišli na to, že videohry dokážu viac ako len pomôcť zrelaxovať a “vyčistiť hlavu”. Niektoré sú prospešné u detí s mentálnym ochorením, napríklad autizmom, ďalšie sú presne dizajnované tak, aby sa deti s vážnejšími diagnózami dozvedeli niečo o tom, ako sa ich telo správa, čo má pozitívny a negatívny vplyv na ich ochorenie, a ako sa správať tak, aby si neublížili.
Keďže pri hraní hry sa človek dokáže úplne poddať svetu, v ktorom sa nachádza, často ľudia v takej chvíli zabúdajú aj na fyzickú bolesť.
6. Naučia vás byť vytrvalí a zvládať neúspechy
Hranie hier učí deti lepšie sa vyrovnávať so zlyhaním a byť vytrvalejšími. Práve pri hre, v ktorej spadnete do vody na tom istom mieste 50-krát po sebe, alebo vám uplynie čas na vyriešenie úlohy, sa učíte nevzdávať sa, bojovať a nepoddávať sa hnevu a frustrácii z neúspechu.
Naučiť sa, že podobne to bude aj v “reálnom” svete, je dobré už v rannom detstve, a mnohým by to uľahčilo život a ušetrilo mnoho stresu.

7. S hraním prichádza aj väčšia túžba po vedomostiach
Okrem toho, že sú hry, ktoré sú vyslovene edukatívne, hry vo všeobecnosti môžu u človeka vzbudiť záujem o vzdelávanie sa. Môže to byť historická hra, ktorá sa len trochu dotýka nejakej historickej udalosti, a vy zatúžite vedieť o nej viac. Alebo môže ísť o rôzne simulácie, ktoré vám priblížia, ako žijú astronauti, z akých častí sa skladá ponorka, aký život žil samuraj alebo dokonca aj to, že riadiť krajinu vôbec nie je jednoduché a veci v ekonómii sú prepojené viac, ako sa na prvý pohľad zdá.
8. Riešenie problémov ide ľudom, ktorí hrávajú hry, lepšie
Pri riešení ťažšej úlohy alebo problému sa človek musí snažiť pozrieť sa na situáciu z rôznych uhlov. Byť kreatívny a mať v rukáve viac možností. Zhodnotiť všetko, čo vie, predstaviť si, aké následky by jeho kroky priniesli, a rozhodnúť sa pre ten najlepší.
Rýchle a efektívne riešenie úloh je súčasťou mnohých hier. Nemáte takmer žiadne inštrukcie ani informácie, musíte si všímať všetky detaily, ktoré by vám mohli pomôcť, a formou pokusu a omylu zisťujete, aké následky majú vaše kroky, až kým neprídete na to, aký je ten najlepší.
Takto sa človek naučí myslieť trochu vpred a odhadovať, aké následky môže jeho krok priniesť. Ľudia, ktorí hry hrávajú, sú “vytrénovaní” a schopní postaviť sa k ťažším úlohám lepšie a vyriešiť ich efektívnejšie.


Zdroje: Education and Health Journal -The educational benefits of videogames, Entertainment Software Association -Industry facts, American Psychological Association - The Benefits of Playing Video Games