Polícia na Facebooku zverejnila fotku psovoda zo Slovenského štátu. Nedorozumenie spôsobilo rozruch

Neúplné informácie v statuse polície spôsobili rozhorčenie.

(Zdroj: Facebook / Polícia Slovenskej republiky, Zdroj: Nevolný / Slovenská policajno-historická spoločnosť)

Facebooková stránka slovenskej polície sa pomaly stáva legendárnou. Mnohí jej vyčítajú, že ponecháva v diskusii nenávistné príspevky, aj príspevky, v ktorých sa nachádzajú vyhrážky fyzickým útokom, no kritiku polície nemajú problém mazať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Pomáhať, chrániť a písať statusy. Vybrali sme najbizarnejšie príspevky našej polície na Facebooku Čítajte 

Najnovšie spôsobilo rozruch zverejnenie tohto spomienkového statusu:

V samotnom príspevku polície je spomenuté, že fotografia pochádza z obdobia vojnového Slovenského štátu, nie je však spomenutý kontext fotografie, ani bližšie informácie o policajtovi na fotke. To spôsobilo nedorozumenie, k akým predchodcom sa to Polícia Slovenskej republiky hlási:

SkryťVypnúť reklamu

Tento status nepomýlil len diskutérov na stránke polície.

Aj v mienkotvornom denníku informovali, že polícia propaguje zábery z čias Tisovho režimu, pričom v súvislosti s fotografiou spomenuli: ,,Vo štvrtok publikoval archívnu fotografiu žandárskeho psovoda počas výcviku v roku 1943, keď vládol na Slovensku ľudácky režim prezidenta Jozefa Tisa. Žandári v tom čase pomáhali napríklad aj so strážením pracovných táborov či pri arizácii."

V diskusii sa ozvali aj diskutéri, ktorí objasnili, kto sa to na fotke vlastne nachádza, a spravili tak väčšiu službu pozitívnemu obrazu slovenskej polície ako tento status bez kontextu:

Na fotke je František Križan.

Ako inštruktor výcviku služobných psov bol považovaný za jedného z najlepších. Keď bolo dňa 29. augusta 1944 vyhlásené Slovenské národne povstanie, pridal sa k odboju spolu so svojím kolegom a priateľom Jánom Magálom, ktorý bol neskôr za svoju činnosť ocenený štátnym vyznamenaním.

SkryťVypnúť reklamu

Po našej otázke k výberu fotografie k tomuto statusu sme dostali odpoveď od správcu stránky Dávida Púchovského: „Fotografiu sme zverejnili preto, lebo sme hrdí na hrdinov Slovenského národného povstania, ktorým František Križan bol. Česť jeho pamiatke.

Po mnohých kritických ohlasoch sa medzi komentármi objavila na Facebooku aj reakcia polície:

Nakoniec sa ukázalo, že polícia si k spomienkovému statusu vybrala fotku hrdinu, len sa jej to najprv nepodarilo objasniť.

Prečítajte si tiež: Polícia sa na Facebooku chválila protidrogovou akciou v škole. Stala sa však terčom kritiky a vtipov Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu