1. J. K. Rowling: Harry Potter
Vyznie to ako klišé, no Harryho by ste si mali prečítať. Porovnávať, sumarizovať, skladať myšlienky odznovu. Dejovú líniu všetci dobre poznáme, prinajmenšom sme videli filmy.
Keď už nie kvôli deju, zamerajte sa na maličkosti, ktoré vám ako dieťaťu unikali. Veď napríklad aj v dospelosti stále bojujeme s démonmi a príšerami, či tými čo nás obklopujú, alebo tými, ktorí sa ukrývajú v nás. Bolo by teda vhodné vedieť, aké čary či odvary na nich v prípade núdze použiť.
2. Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
V škole nám vravievali, že Malý princ nikdy nevyrastie. My síce áno, no aj v dospelosti sa z nás môžu stať priatelia na život a na smrť - takí, akými boli Malý princ a jeho ruža. Chyťte sa jeho šálu a precestujte vesmír a všetky planétky sveta. Aj my dospelí sa môžeme vrátiť do detského sveta, snívať predsa zakázané nie je.
3. Harper Lee: Ako zabiť vtáčika
Je možné, že ste túto knihu nečítali, lebo v našej krajine nie je veľmi známa. Ale ak ste mali super učiteľku, túto knihu určite zaradila do povinnej literatúry. Možno ste si ju ako dieťa čítali vo voľnom čase, dejová línia je však pre detského čitateľa náročnejšia. Príbeh deti rozprávajú jemne, čo je ešte viac dojemné. Ich detský pohľad na zlý svet nás donúti pozastaviť sa aj dnes.
4. Jerome David Salinger: Kto chytá v žite
Holden bol ufrflaný, ironický a vulgárny. Ako dievčaťu mi tento 16-ročný zjav neimponoval. Neučil sa, vyhodili ho z každej školy, jednoducho nezodpovedný mladý človek. Rebeluje, stavia sa proti všetkému, hľadá si svoje miesto v spoločnosti.
Je určite dobrý pocit prečítať si knihu v dospelosti, keď sa už len spätne môžeme pozerať na to, aké boli časy, keď sme hľadali svoju identitu. Raz sme vyznávali emo štýl, na druhý deň nám to bolo cudzie a prezývali nás metalová hlava. Chceli sme sa odlíšiť, fungovať ako jedinečná osobnosť. Dnes sme radi, že sme radi.
5. Louisa May Alcott: Malé ženy
Každá iná, ale vždy sestry, no najmä boli ženami. Museli veľmi rýchlo vyrásť, aby ich vojna nemohla zasiahnuť, ako to dokáže len ona. Museli sa sceliť a čeliť vojne, aj keď neboli pripravené. Každá z nich mala svoje túžby, ideály a sny, ktoré však bieda a chudoba odviala preč.
Stačí málo a hneď sa stotožníte aspoň z jednou zo štyroch sestier. Tak ktorá ste vy?
6. Lewis Carrol: Alica v krajine zázrakov
Odbehnite si a choďte pozdraviť pána Králika, veď je to už pár rokov, čo ste si s ním nedali šálku čaju. Mám pocit, že práve s týmto príbehom som začala posedenie pri čaji zbožňovať. Nehovorte, že ste si niekedy nechceli zadovážiť tú milú rozkošnú súpravu, z ktorej ho spoločne s Alicou pili. Alebo sa spustite dole králičou norou a nechajte sa uniesť svetom fantázie, veď tento náš svet je až príliš reálny a nezaujímavý.
7. Mark Twain: Dobrodružstvá Huckleberryho Finna
Príbeh čítajú najmä chlapci, lebo Huck je zábavný, bezstarostný a má rád dobrodružstvá. Po tom, čo si zažil so svojim otcom v chatke, kam ho uniesol, sa Huck odvažuje vydať na dobrodružnú cestu na plti.
Je tam veľa skrytých myšlienok, ktoré pochopí iba dospelý čitateľ. Po knihe teda siahnite, aj keď už máte dávno po škole. S Huckom veľa precestujete, zavedie vás často do toho najskrytejšieho zákutia vašej mysle.
8. Ezopove bájky
V rámci povinnej literatúry vyhovovali najmä nenáročným čitateľom, čiže tým, ktorí si radšej prečítali obsah ako dielo. Boli krátke, morálne a niekedy aj ironické, priam sarkastické. Nedávno som po nich siahla, len zo zvedavosti. Začala som listovať a hneď pri prvej bájke som si miesto zvieraťa vedela predstaviť vo svojej hlave konkrétneho človeka, na ktorého by sa táto vlastnosť hodila. Skúste to aj vy, možno v nich spoznáte aj svojho suseda či kolegyňu z práce.
9. Lucy Maud Montgomery: Anna zo Zeleného domu
Kniha pre malé dámy nás sprevádzala úskaliami lásky a prvých bozkov. Veď predsa Anna bola také isté dievča ako my. Tak ako my sme s napätím čítali jej príbehy, tak aj ona bola vždy tam, kde sme ju potrebovali, a práve z jej zážitkov sme čerpali a brali si príklad z jej konania a správania.
Anna bola našim vzorom. My sme síce vyrástli, no ona zostala rovnaká. Preto sa ňou môžeme inšpirovať aj dnes.
10. Jules Verne: Cesta do stredu Zeme
Verneovky sme čítali všetci. Či sme ich našli zapadnuté na povale, alebo skryté v knižnici, dobrodružstvá hlavných hrdinov nás nenechali spať. Podivné a nereálne skutočnosti nám brali dych a často sme si predstavovali, že sme tam tiež a objavujeme všetko to krásne, čo je iba v strede Zeme. Najviac nás uchvátila sopka a láva, ktorá hlavných hrdinov dostala von z podzemia.
