Klub 27: Vymyslená povera alebo cesta k večnej sláve?

Je vek 27 rokov pre slávnych hudobníkov prekliatym?

(Zdroj: tumblr.com/the-forever27-club-blog)

Klub 27 (niekedy nazývaný aj Forever 27) je zoznamom mladých nádejných umelcov, ktorých život predčasne vyhasol vo veku 27 rokov. Preslávili ho najmä mená ako Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison či Amy Winehouse - nadaní hudobníci, ktorí mali tie najlepšie predpoklady na dlhú a úspešnú kariéru, pod jej predčasné ukončenie sa však postarali najmä drogy a alkohol. A neboli jediní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zoznam umelcov, ktorých životy vyhasli práve v dvadsaťsedmičke, je omnoho dlhší. Nie všetci však boli rovnako známi či rovnako nadaní. Bude si ich svet pamätať len kvôli tomu, že zomreli, keď mali 27?

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Prečo práve 27?

Prečo nie napríklad 28? Alebo 56? Ak sa na to pozrieme zo štatistického hľadiska, pomer muzikantov, ktorí zomreli vo veku 27 rokov, je 1,3 %. Približne rovnako veľa hudobníkov zomrelo ako dvadsaťpäťročných či tridsaťdvaročných. A najvyššia frekvencia úmrtí muzikantov je vo veku 56 rokov. V tomto veku zomreli napríklad Eddie Rabbitt, Tammy Wynette, Mimi Farina, Johnny Ramone, Chris LeDoux... Prečo teda nie Klub 56? Pretože Klub 27 nie je o číslach a ani štatistikách, ale o menách a osobnostiach.

Jimi Hendrix, Kurt Cobain či Amy Winehouse boli už počas svojho života ikonami. Boli nadaní a slávni, no ako to už býva, nie každý tú slávu dokáže uniesť. Úmrtia v dôsledku životného štýlu sex&drugs&rock´n´roll sa u umelcov vyskytujú častejšie ako u "bežných" ľudí. A pritom mnohí z nich takýmito obyčajnými ľuďmi chceli byť.

SkryťVypnúť reklamu

Do pomyselného Klubu 27 patrí viacero umelcov, najznámejší sú však títo:

Brian Jones (1969)

Jeden zo zakladajúcich členov The Rolling Stones bol známy svojou závislosťou na alkohole a drogách a s tým súvisiacimi psychickými problémami. Kapelu zanechal v roku 1969 kvôli problémom so zákonom – bol zatknutý kvôli marihuane a nemohol sa preto zúčastniť ani turné po Spojených štátoch. O mesiac na to ho našli mŕtveho v domácom bazéne. Jeho srdce a pečeň nezvládli nápor drog.

Načítavam video...

Jimi Hendrix (1970)

Jeden z najlepších gitaristov v histórii sa stal v 60. rokoch vedúcim členom psychadelického hnutia. O svojich drogových skúsenostiach otvorene spieval a rozprával, no vo veku 25 rokov, dva roky pred smrťou, sa vyjadril, že už odmieta byť klaunom a už nechce žiť vo svetle reflektorov. Mŕtveho ho objavili v septembri roku 1970, príčinou bola pravdepodobne otrava barbiturátmi.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Janis Joplin (1970)

V rovnakom roku a rovnakom veku zomrela aj jeho súpútnička, Janis Joplin, ktorá bola majiteľkou jedného z najvýraznejších ženských hlasov svojej doby. Počas svojej kariéry vydala tri albumy, pričom však celý čas bojovala s drogovou a alkoholovou závislosťou. Zomrela v októbri 1970 na predávkovanie heroínom. Okrem skvelej hudby po sebe zanechala napríklad aj 2500 dolárov, ktoré mali byť použité na párty po jej pohrebe.

Načítavam video...

Jim Morrison (1971)

Spevák kapely The Doors, Jim Morrison, rovnako patril k najikonickejším osobnostiam 60. rokov. Vo svojom živote vyskúšal tiež nemálo drog, predovšetkým však kokaín a heroín, ktorý však šnupal, nakoľko mal strach z ihiel. Mŕtveho ho objavili vo vani v Paríži, príčinou smrti bolo zlyhanie srdca. Podľa niektorých ľudí vtedy nezomrel, iba sa usiloval nájsť spôsob, ako sa vypariť a začať život mimo reflektorov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Kurt Cobain (1994)

Legendárny spevák kapely Nirvana zomrel v Seattli v roku 1994. Nešlo o nešťastnú náhodu, ale o samovraždu. So svetom sa rozlúčil s veľkou dávkou heroínu v žilách a listom na rozlúčku. Aj v prípade jeho smrti fanúšikovia špekulovali nad tým, či mu k nej niekto nepomohol.

Načítavam video...

Amy Winehouse (2011)

Keď sa talentovaná speváčka po niekoľkých rokoch dostala z drogovej závislosti, padla do závislosti od alkoholu. A tá sa jej stala osudnou. Našli ju mŕtvu v jej dome v Londýne v júli 2011 s päťnásobne vyššou hladinou alkoholu v krvi ako únosné.

Prečítajte si tiež: Amy Winehouse vyletela vysoko, no o to strmší bol jej pád. Čo stálo za tragédiou talentovanej speváčky? Čítajte 
Načítavam video...

Ďalšími hudobníkmi, ktorí sa radia do Klubu 27, sú napríklad Alexandre Levy, Louis Chauvin, Robert Johnson, Nat Jaffe, Jesse Belvin, Rudy Lewis, Joe Henderson, Dickie Pride, Linda Jones, Leslie Harvey, Roger Lee Durham, Wallace Yohn, Dave Alexander, Pete Ham, Gary Thain, Chris Bell, Zenon De Fleur, Jacob Miller, D. Boon, Chris Austin, Mia Zapata, Fat Pat, Bryan Ottoson, Tomas Lowe a mnohí ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ich spája okrem hudobnej kariéry a úmrtia vo veku 27 rokov? Nič. Žili v rôznych obdobiach, venovali sa rôznemu štýlu hudby a ani príčina smrti nebola vždy zapríčinená drogami, mnohí zomreli v dôsledku dopravnej nehody či rakoviny. Bolo by však prehnané hovoriť, že aj z týchto hudobníkov sa po smutnom zaradení sa medzi umelcov, ktorí sa už 28. narodenín nedožili, stali tváre Klubu 27. Prečo teda tento fenomén?

Nie je 27 ako 27

Ako hovorí spisovateľka Alexandra Salmela v knihe 27 čiže smrť robí umelca, niektorí ľudia majú takmer mystickú predstavu o podstate tohto klubu. O tomto zvláštnom úkaze sa začalo hovoriť na začiatku 70. rokov, keď v priebehu jedného roka v tomto veku zomreli vtedajšie veľké hviezdy Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison.

SkryťVypnúť reklamu

O označení "klub" však možno hovoriť až po smrti Kurta Cobaina v roku 1994. Aj jeho matka sa vtedy vyjadrila: "Je po ňom a stal sa členom toho hlúpeho klubu," pričom narážala práve na trojicu, ktorá pred viac než 20 rokmi zomrela v tom istom veku. Uznáva, že sklony k samovražde v ich rodine neboli nezvyčajné, a rozmýšľa, či termín svojej smrti neprispôsobil práve tomu, aby sa stal členom večného Klubu 27.

Práve po Cobainovej smrti sa začalo o mystickom "Klube 27" hovoriť na verejnosti a priradzovali sa k nemu hudobníci, ktorí zo sveta odišli v tomto veku - či už sa to stalo na začiatku 20. storočia alebo neskôr. Tému klubu znovu otvorila smrť Amy Winehouse, ktorá po takmer dvoch desaťročiach rozšírila jeho rady. Po jej smrti jej blízki priznali, že Amy sa myšlienkou Klubu zaoberala, narozdiel od Cobaina sa však toho, že by sa mohla stať jeho ďalšou členkou, úprimne obávala. Ako sa ukázalo, opodstatnene.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci dnes verejnosť kontext Klubu 27 pomerne dobre pozná, nedá sa povedať, že by úmrtie v tomto veku spravilo v hudobníka automaticky nezabudnuteľnú osobnosť. Pod pojmom Klub 27 si totiž ľudia napriek desiatkam mien, ktoré v tomto pomyselnom zozname môžeme nájsť, predstavia predovšetkým tých najznámejších šiestich.

Boli slávni, odišli predčasne, no svet na nich a ich tvorbu dodnes pamätá. No nie (len) preto, že ich životy vyhasli v dvadsaťsedmičke. Ktovie, čo všetko mohli svetu priniesť, ak by na hudobnej scéne pôsobili o niekoľko rokov dlhšie. Klub 27 je spomienkou na talentovaných umelcov, určite však nie je návodom na to, ako získať večnú slávu aj po (predčasnej) smrti. Mal by byť skôr varovaním, že sláva nie je všetko.

Zdroj: Litcentrum

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu