Na konci augusta sa u našich susedov odohral netradičný festival. Išlo totiž o unikátne spojenie geocashingu, fotografie, urban exploration a hudby. Jaj áno, a ešte jedna vec. Zhruba polovica jeho programu sa odohráva v Černobyle.
„Aby sa do Černobyľu vrátil život“
Tak znie motto festivalu Chernobyling. Ten je skutočne unikátnou kombináciou dobrodružnosti a umenia. Nadšencov z celého sveta však láka najmä svojou väzbou na rádioaktívnu zónu. Extrémnych dobrodruhov to asi sklame, ale samotný festival a kemping sú umiestnené v meste Slavutyč, ktoré leží približne 50 kilometrov od Černobylskej elektrárne. Motivácie organizátorov sú v tomto smere veľmi pragmatické. Je totiž ťažké predávať lístky na festival, z ktorého si okrem krásnych zážitkov donesiete domov aj nový tumor.

Mestečko Slavutyč
Slavutyč bol postavený pre ľudí, ktorých vysťahovali z mesta Pripjať. To bolo v tom čase pohodlným riešením ubytovania pracovníkov jadrovej elektrárne. Vďaka výhodnej polohe mohli zamestnanci pokojne spávať. Vedeli totiž, že to majú do práce len na skok a včasným príchodom do práce zasadia zdrvujúci úder imperialistickému agresorovi. Problém nastal, až keď sa v roku 1986 asi 3 kilometre vzdialený reaktor číslo 4 rozpustil na rádioaktívnu želatínu.

O čom to celé je
Vráťme sa však k festivalu. Ten trvá tri dni a je nabitý programom, ku ktorému môžu mať návštevníci rôzne úrovne prístupu. Všetko závisí len od lístka, ktorý si kúpite. Ale nebojte sa, tie sa od seba líšia len množstvom peňazí, ktoré zaň zaplatíte.
Chernobyling je miestom, kde sa stretáva vášeň pre fotografiu s dobrodružnosťou a chuťou objavovať unikátne prostredie. Program zahŕňa každodenné výlety do rádioaktívnej zóny, po ktorej záujemcov prevedú skúsený geo-casheri a stalkeri. Tí poznajú zónu ako vlastné ponožky a návštevníkom ukážu miesta, ktoré bežní turisti len tak nenájdu.

Okrem toho festival obsahuje pestrú škálu prednášok a workshopov. Ich hlavnou témou je pripomenúť si, čo sa vlastne stalo, no napriek tomu je potrebné hľadieť s optimizmom do budúcnosti.
O hudobný program sa tento rok postarala česká legenda Mňága a Žďorp, ale aj Cinemon (PL), Signature (SVK), <<...Та iнші...>> (UA) a DJ Andre Pastor (SVK). Výťažok festivalu je venovaný takzvaným bábuškám. Tak hovoria dôchodcom, ktorý tam aj napriek katastrofe zostali. Je ich asi 150 a väčšina z nich obýva biedne drevené chatrče. Jaj áno, a žijú v Černobyle.
