1. Albánci ho nazývajú "Krajina orlov"
Názov krajiny v albánčine Shqipëria sa tiež môže preložiť ako "Deti orlov".

2. Povesť vysvetľuje orlí pôvod
Podľa ľudovej povesti albánsky junák zachránil orlíča pred hadom, za čo ho orlica odmenila orlím zrakom a silou orlích krídel. Aj ako dospelého muža ho orol z výšky sledoval a viedol ho životom.

3. Rozloha Albánska je zhruba polovica Slovenska
Jeho rozloha je 28 748 kilometrov štvorcových.
4. A aj počet obyvateľov je polovičný v porovnaní so Slovenskom
Albánsko má vyše 2,8 milióna obyvateľov.
5. Nachádza sa tu štvrtá najvyššia hora na Balkáne
Najvyšší vrch Albánska je Korab, nachádza sa na hranici s Macedónskom. S výškou 2764 metrov nad morom je to najvyšší vrch týchto dvoch krajín a tiež štvrtý najvyšší na Balkáne (najvyšší je Musala v Bulharsku, vyšší o cca 160 metrov).

6. Skadarské jazero je najväčšie jazero v južnej Európe
Nachádza sa na hranici s Čiernou horou (Albánsku pripadá približne tretina jazera) a má rozlohu okolo 360 kilometrov štvorcových.

7. Albánsky jazyk patrí do indo-európskej jazykovej rodiny...
Považuje sa za izolovaný jazyk v rámci tejto rodiny. Hovorí ním celkovo okolo 5,4 milióna Albáncov v Albánsku, susedných krajinách a v diaspóre. Je ovplyvnená okolitými jazykmi, ako sú jazyky južnoslovanské či gréčtina, ale aj turečtinou z čias Osmanskej ríše. Albánčina sa zapisuje latinkou.

8. ... a delí sa na dve nárečové skupiny
Albánsky jazyk má viacero dialektov, ktoré možno zaradiť dvoch hlavných skupín - severné (Geg) a južné (Tosk). Dnešná štandardná albánčina je založená na južnom dialekte.

9. Platidlom je Albánsky lek
Jeho názov je odvodený od mena Alexandra Veľkého, ktoré sa bežne v albánčine skracuje na Leka. Za jedno euro dostanete zhruba 130 lekov.

10. Krajina má vysokú biodiverzitu
V rámci Európy, v Albánsku rastie asi 30 % zo všetkých druhov rastlín a žije tu 42 % živočíšnych druhov. Príkladom endemickej rastliny je Tulipán albánsky.

11. V Ohridskom jazere žije vyše 200 endemických druhov
Nachádza sa na hranici s Macedónskom a s maximálnou hĺbkou 288 metrov je to jedno z najhlbších jazier v Európe. S vekom okolo 5 miliónov rokov je to jedno z najstarších jazier na svete, čo je aj dôvodom pre jeho unikátny ekosystém. Na svete je málo jazier s takým starým pôvodom, medzi známe patrí napríklad Bajkalské jazero na ruskej Sibíri.


12. Enver Hodža vládol Albánsku štyri desaťročia
Od roku 1944 až do smrti v roku 1985. Za ten čas sa mu podarilo priviesť krajinu do poriadnej izolácie. V roku 1948 sa rozhádal s Titovou Juhosláviou v otázke Kosova. Bol obdivovateľom Stalina a prekážalo mu, že sa neskorší najvyšší vodca ZSSR Chruščov od Stalina dištancoval. V 60. rokoch sa pri rozkole v socialistickom tábore medzi Sovietskym zväzom a Čínou postavil na stranu Pekingu a v 70. rokoch sa rozišiel aj s Čínou, keď začala zlepšovať svoje vzťahy s USA po návšteve Nixona. V albánčine sa jeho meno píše Hoxha.


13. Bunkre nájdete na každom kroku
Pre účely obrany krajiny dal Hodža vystavať betónové bunkre po celej krajine - v horách, na uliciach, na plážach. Dokopy ich v 60. - 80. rokoch postavili viac ako 170-tisíc. Na kilometer štvorcový pripadá priemerne 5,7 bunkra. Väčšina z nich je opustená, ale niektoré sa používajú na iné účely, než aký bol ich úmysel. Napríklad na ubytovanie či ako sklady alebo kaviarne.

14. Mesto Berat je príkladom tureckej architektúry
Mesto veľkosti Trenčína sa nachádza na juhu krajiny. Okrem súboru osmanských domov je tu veľa mešít a pravoslávnych kostolov.

15. Hlavné mesto Tirana má viac ako 600-tisíc obyvateľov
Nachádza sa v strednom Albánsku na úpätí masívu Dajtit, 25 kilometrov od mora. Druhé najväčšie mesto Drač (približne 200-tisíc obyvateľov) na jadranskom pobreží bolo hlavným mestom Albánska do roku 1920. Centrom mesta je Skanderbegovo námestie. Skanderbeg je albánsky národný hrdina z 15. storočia, ktorý povstal proti Osmanskej ríši.

16. Albánska kráľovná z Oponíc hovorila aj po slovensky
Grófka Geraldine Apponyiová (1915-2002) bola kráľovnou - manželkou albánskeho kráľa Zoga. Dcéra grófa z rodu Apponyi sa narodila v Budapešti a detstvo prežila v kaštieli v Oponiciach pri Nitre, ktorý táto rodina vlastnila. Mala aj československé občianstvo a naučila sa po slovensky. Keď albánsky kráľ Zog videl jej fotku, zapáčila sa mu, a na jeho pozvanie do Albánska sa o pár dní v decembri 1937 zasnúbili. Na ich svadbe v apríli 1938 sa zúčastnil aj zať Benita Mussoliniho a Adolf Hitler im poslal ako svadobný dar kabriolet od Mercedesu. Po napadnutí krajiny Talianskom ušli z Albánska. Geraldine zomrela v roku 2002 v Tirane, krátko po návrate do krajiny z Južnej Afriky.

17. Náboženstvo nehrá veľkú úlohu v živote väčšiny Albáncov
Takmer 60 percent obyvateľstva sa hlási k sunnitskému islamu, 10 percent ku katolicizmu a 7 percent k pravosláviu. Katolíci sú hlavne na severe a pravoslávni najmä na juhu krajiny. Podľa starších údajov sa v 90. rokoch po páde komunizmu v dôsledku štátneho ateizmu tri štvrtiny obyvateľov nehlásili k žiadnemu náboženstvu.

18. Až 40 percent Albáncov sú fajčiari
V Európe je podiel obyvateľov, ktorí fajčia pravidelne, vyšší len v Turecku.

