Naposledy sme sa vybrali do Nepálu a strávili sme pár dní v ázijskej džungli.

Teraz nastal čas na Bangkok.
Bangkok buď milujete alebo nenávidíte. Je to obrovské mesto plné ľudí, áut a mrakodrapov. Vonku je pekelné teplo a vnútri vo vás zase klíma zmrazí všetky city. Vyhľadávaná turistická destinácia, párty mesto a mekka sex turizmu je aj napriek všetkým negatívam mojou srdcovkou medzi ázijskými metropolami.
V Bangkoku hneď na začiatku vykročíme nesprávnou nohou.
Pohádame sa s taxikármi, ktorí nás chcú ošklbať za každú cenu. Potom musíme absolvovať nepríjemnú recepčnú (alebo namaľovaného recepčného v sukni) v našom hoteli, ktorá nám nevie odpustiť, že ju vyrušujeme pri pozeraní telenovely a nevieme z nej dostať žiadne informácie.
Na recepcii je v pravidlách hotela napísané, že je zakázané nosiť si na izbu ladyboys. Na margo ladyboys len toľko, že ich je (oblečených) takmer nemožné rozoznať od žien. Vraví sa, že thajským ženám polichotíte, ak si ich pomýlite s ladyboyom. Asi tak.

Situácia sa čiastočne zlepší, ked vykročíme do ulíc a objavíme čaro street foodu v Bangkoku. Zastavíme sa pri prvom pouličnom kuchárovi. Za necelé euro dostaneme veľkú misu polievky s rybacími kroketami, ktorá nás dostane do kolien a chceme viac. O kúsok ďalej zase dostaneme za tú istú cenu typickú thajskú polievku tom yum s morskými plodmi. Zabudneme ale povedať, aby to nepreháňali s chili. Too late. Domáci sa na nás samozrejme výborne bavia, ako tam sedíme, potíme sa ako prasatá a kašleme. Polievku ale dáme celú.
Vidieť kráľovský palác (Grand Palace) s chrámovým komplexom je jedno z turistických must sees v Bangkoku.
Je to naozaj pozoruhodné miesto, ale treba sa psychicky pripraviť na niekoľko vecí. V prvom rade očakávajte davy ľudí, ktoré môžu čiastočne pokaziť zážitok. Riešením môže byť vybrať sa na obhliadku skoro ráno a ešte pred otvorením stáť v rade na lístky (ktorých cena je celkom astronomická). To bol aj náš úmysel, ale kým sme to vôbec našli, pri pokladniach už stáli masy turistov.

Dalšia nezanedbateľná záležitosť je dress code. Thajčania si veľmi zakladajú na tom, aby sa dovnútra nedostal nikto v krátkej sukni, šortkách (vrátane mužov) a tielku. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že vás na vrátnici otočia, aj keď máte okolo pliec šatku. Čo vedie k tretiemu problému, a to štandardným 50 stupňom, s ktorými sa musíte celí zahalení vysporiadať. Ak sa prenesiete cez tieto tri veci, návštevu tohto skvostného miesta si zaručene vychutnáte.

Chrámový komplex je obrovský a možno sa vám všetok ten lesk bude zdať gýčový, ale pomyslite si, koľko práce je za tým všetkým. Každý chrám je iný a budete potrebovať niekoľko hodín, aby ste ich videli všetky.
Ak sa chcete vyhnúť davom, môžete si ísť pozrieť ďalší pekný komplex chrámov Wat Arun a chrám Wat Pho so slávnou sochou Ležiaceho Budhu.
Najľahšie sa k nim dostanete loďkou, ktorá patrí k tamojšej mestskej doprave. Lode jazdia rýchlo, prevážajú asi dvakrát toľko ľudí, ako by mali, a každých päť minút zastavujú pri jednom z brehov rieky Chao Phraya. Je to celkom adrenalínový zážitok a ak budete mať šťastie, schytáte peknú spŕšku do tváre pri kormidelníkovom driftovaní.

Ležiaci Budha je naozaj obrovský a turisti sa pretekajú, kto si s ním urobí lepšiu selfie. Nezabudnite sa pozrieť aj na zvyšné stavby v komplexe. S najväčšou pravdepodobnosťou ich budete mať celé pre seba a nie sú o nič horšie ako tie v kráľovskom paláci. Wat Arun je momentálne v rekonštrukcii, takže je možné, že budete hlavný chrám obdivovať spoza lešenia.

Keď už máme povinnú jazdu okolo bangkokských chrámov za sebou, môžeme sa začať venovať príjemnejším veciam: jedlu.
Pravda je taká, že veľa ľudí chodí do Bangkoku len kvôli nemu. Výber je nekonečný, stačí zablúdiť v spletitých uličkách hocijakého miestneho trhu. Náš obľúbený bol jednoznačne večerný trh, ktorý sa nachádza za nákupným centrom Esplanade. Turisti tam zablúdia málokedy, čo je veľká škoda, lebo je veľký, čistý a hlavne smiešne lacný.

Polovicu jedál, ktoré ponúka, nevieme ani identifikovať, preto ideme tam, kde je najviac ľudí. Zastavíme sa na neskutočne dobrú polievku s morskými potvorami, ochutnáme zvláštne druhy sushi a u sympatickej staršej dvojice si dáme čerstvú grilovanú rybu. Potom sa presunieme do módnej časti trhu, kde nachádzame naozaj šialené kúsky za babku. Na tomto sympatickom trhu sa dajú stráviť hodiny jedením, nakupovaním alebo popíjaním v jednom z barov.

Skvelé jedlo nájdete takmer kdekoľvek v meste. Aj Chinatown je známy svojím širokým výberom pouličných stánkov a jedlom od výmyslu sveta. Po večeroch je hlavná ulica doslova prepchatá nedočkavými jedákmi.
Mnoho mladých cestovateľov si za svoju bázu volí Khao San Road, ktorú si možno pamätáte z filmu Pláž s Leom Dicapriom. V dnešnej dobe je to extrémne turistické miesto plné barov, reštaurácii a stánkov, ktoré vás lákajú na hlasnú hudbu. Nič pre nás, ale veď proti gustu žiaden dišputát.
A tu je mladučký Leo stratený v uliciach Bangkoku:
Pre milovníkov neštandardných aktivít máme aj osobne overený tip.
Nie je to pre každého, a už vôbec nie pre slabé žalúdky. V priestoroch nemocnice Siriraj sa nachádza Múzeum medicíny rozdelené na niekoľko oddelení. Na oddelení patológie sa dozviete o rôznych chorobách a môžete si pozrieť ukážky deformácie novorodencov. Aj parazitológia je zaujímavá, a v podstate sa dozviete, že sa nemôžete ani pohnúť bez toho, aby vás dačo nezabilo.
Najzaujímavejšia časť je ale určite Múzeum forenznej vedy. Málokto má prístup k vyšetrovacím materiálom po nehodách či vraždách, tu ich máte plnú obrovskú miestnosť. Fotky zohavených tiel, vražedné nástroje alebo mumifikovaní thajskí vrahovia. To všetko vás čaká a neminie. Je prísne zakázané čokoľvek fotiť, ale niektoré výjavy vám ostanú dlho v pamäti.

V Bangkoku by sme vedeli stráviť celé týždne obžieraním sa a objavovaním nových skvelých miest. Úplnou náhodou narazíme na vintage kino Scala, v ktorom práve prebieha Festival nemých filmov spojený s fotografickou výstavou (láska na prvý pohľad). Ešte väčšou náhodou narazíme na galériu Art in Paradise, kde sa môžete aktívne votrieť do rôznych 3D malieb, váľať sa po zemi či loziť po stene.

Dáme si pivo v sky bare, ktorý vlastne nie je tak úplne sky bar, kedže sa nachádza na treťom poschodí. A zavítame aj do obrovského parku s jazerom Lumphini, kam chodia všetci aktívni bežci a milovníci open air posilňovní.
Po Bangkoku si chceme na chvíľu oddýchnúť od mrakodrapov a rušných ulíc a presúvame sa na jedno z miest, ktoré robí Thajsko Thajskom: Ostrov Koh Phangan. O tom si povieme nabudúce.
