Predstavte si, že by ste museli svoju potrebu vykonávať zakaždým na otvorených priestranstvách.
Pre mnohých to je bežná vec a taký luxus ako toaleta si môžu dovoliť iba vyvolení. Aj v 21. storočí existujú takzvané krajiny tretieho sveta, v ktorých nie sú naplnené ani základné fyziologické potreby jej obyvateľov. India je jednou z nich.

Jedna žena podala žiadosť o rozvod v roku 2015. Právo v Indii dovoľuje rozvod len za určitých podmienok, ako je napríklad domáce násilie. Žiadosť podala viackrát, súd jej ani v jednom prípade nevedel vyhovieť. Žiadne týranie zo strany muža nebolo dokázané.
Jej problém spočíval v tom, že muž jej za celý čas manželstva nechcel namontovať toaletu do domu, čo považovala za hrubé porušenie jej ľudských práv.
Pomohol jej až súd v meste Rajasthan, ktorý potvrdil, že skutočnosť, že ženy musia často po zotmení alebo počas hlbokej noci vykonávať svoje potreby v poli alebo na roli, je istým druhom týrania.
Reportér pre The Times of India citoval rozsudok súdu: "Investujeme tisíce do mobilov, neváhame vyhodiť peniaze na alkohol a tabak, ale nie sme schopní skonštruovať normálny bežný záchod na ochranu dôstojnosti našich rodín. Keď príroda volá, ženy musia čakať do zotmenia. Nie je to len psychické týranie, ale aj istý pocit trápnej situácie, že žena nemôže mať súkromie počas takejto intímnej chvíle."

Minulý rok organizácia Unicef odhadla, že približne polovica populácie tejto krajiny nepoužíva toaletu. Zdôrazňujú, že sú viac a viac viditeľné rozdiely medzi rozvinutými a nerozvinutými oblasťami. Tými, ktoré rastú, ekonomicky a technologicky napredujú, a tými druhými, kde ľudia nevedia, ako sa používa splachovací záchod.
Vláda si stanovila cieľ do roku 2019 poskytnúť každej domácnosti toaletu. Či splnia svoje sľuby, je naozaj otázne, keďže mnohí sa aj dnes k používaniu toalety stavajú s odporom.

Zdroje: bbc.com, metro.co.uk