1. Mongolsko je najväčšia krajina bez mora
Má rozlohu vyše 1,5 milióna kilometrov štvorcových, a tak by sa doň Slovensko zmestilo 32-krát. Mongolsko je vo východnej Ázii, na severe susedí s Ruskom a na juhu s Čínou.
Podľa rozlohy je Mongolsko druhou najväčšou vnútrozemskou krajinou na svete, tou prvou je Kazachstan. Vnútrozemská znamená, že nemá prístup ku svetovému oceánu. Kazachstan síce má Kaspické more, to je ale v skutočnosti jazero. Preto je Mongolsko najväčšou krajinou bez mora na svete.

2. Najvyšší vrch sa zmenil z Hory priateľstva na Studenú horu
Chüjtnij orgil má výšku 4 374 metrov nad morom, znamená doslova Studená hora a nachádza sa v pohorí Altaj na západe krajiny na hranici s Čínou, dva a pol kilometra od stretu hraníc Mongolska, Číny a Ruska. Jeho starší názov Hora priateľstva súvisí s bývalým režimom v Mongolsku a Čína tento vrch volá stále tak.

3. Mongolsko sa administratívne delí na kmene
Ajmag je najvyššia mongolská územná správna jednotka, bežne sa prekladá ako provincia. Názov pochádza z mongolského slova pre kmeň. V Mongolsku je 21 ajmagov, hlavné mesto nie je súčasťou žiadneho, ale má vlastnú územnú jednotku na úrovni ajmagu.

4. V Číne žije dvakrát viac Mongolov než v Mongolsku
Mongolov je na svete okolo 10 miliónov, z toho 3 milióny v Mongolsku a 6 miliónov v susednej Číne. Hlavne v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko.
Mongolské podskupiny Burjati a Kalmyci v Ruskej federácii bývajú vo svojich autonómnych republikách. Sú to konkrétne Burjatsko, susediace s Mongolskom, a Kalmycko v európskej časti Ruska, jedinej oblasti v Európe s väčšinou budhistov.

5. Mongolsko sa stalo po Rusku v poradí druhou komunistickou krajinou na svete
Po desiatich rokoch nezávislosti od čínskej nadvlády sa komunisti dostali k moci v Mongolsku v roku 1921 a o tri roky neskôr vyhlásili Mongolskú ľudovú republiku. Fungovanie krajiny bolo úzko späté so susedným spojencom, Sovietskym zväzom, až do jeho rozpadu.

6. V hlavnom meste žije takmer polovica obyvateľov krajiny...
Ulanbátar má populáciu viac ako 1,3 milióna ľudí.

7. ... a je to najchladnejšie hlavné mesto na svete...
V Ulanbátare je podľa meraní najnižšia priemerná denná teplota mínus 0,4 stupňa Celzia. Mesto sa nachádza v zóne permafrostu - trvale zamrznutej zeme. Najchladnejšie tam býva v januári, keď sa teploty pred úsvitom pohybujú medzi mínus 36 až mínus 40 stupňov Celzia.
8. ... ktorého meno znamená doslova "Červený hrdina"
Toto meno nesie od roku 1924, keď sa stalo hlavným mestom Mongolskej ľudovej republiky.
9. V Mongolsku je národný nápoj z kvaseného mlieka z kobyly
Volá sa airag, má zhruba 2 percentá alkoholu a je podobný acidofilnému mlieku. V strednej Ázii a v Rusku je známy pod menom Kumys.

10. Zápasenie je dôležitou súčasťou mongolskej kultúry
Jeho história siaha aspoň sedemtisíc rokov pred náš letopočet, podľa veku nástenných malieb zobrazujúcich dvoch zápasiacich mužov pred davom ľudí. Zápasník prehrá, ak sa iná časť jeho tela okrem chodidla dotkne zeme.

11. Mongolská ríša bola najväčšou ríšou so súvislým územím v histórii
Ríša, ktorú založil zjednotiteľ kočovných kmeňov Džingischán (asi 1162-1227), dosiahla svoj najväčší územný rozmach asi na konci 13. storočia, keď pokryla asi 24 miliónov kilometrov štvorcových, a teda asi 16 percent povrchu zemskej pevniny.
Väčšou ríšou bolo už len Britské impérium, ktoré malo na svojom vrchole v roku 1920 vyše 35 miliónov štvorcových kilometrov na viacerých kontinentoch.

12. Polovica obyvateľov sa hlási k budhizmu
Druhá najväčšia skupina, takmer 40 percent, je bez vyznania. Asi 3 percentá sa hlásia k tradičnému šamanizmu, rozšírenému pred príchodom tibetského budhizmu.

13. Jurta znamená domov
Mongolský názov pre jurtu je "ger" a znamená doslova "domov". Tieto kruhové obydlia kočovných národov z Ázie sa dajú rýchlo rozobrať a postaviť. V Mongolsku sú najrozšírenejšie jurty s kužeľovitou strechou, oproti takým kazašským a turkménskym, ktoré majú kupolovitú strechu.

14. Príkladom typickej mongolskej kuchyne je buuz
Sú to mäsové guličky v ceste s malým otvorom hore a pripravujú sa na pare.

15. Žije tu posledný žijúci predok domáceho koňa
Kôň Przewalského, vzácny poddruh koňa divého, vyhynul vo voľnej prírode niekedy v 60. rokoch 20. storočia. Zachoval sa v zajatí a jedince sa vypúšťajú do mongolskej prírody.

16. Územím krajiny prechádza Transmongolská magistrála, úsek, ktorý spája Moskvu s Pekingom
Jej trať začína v Ulan-Ude, hlavnom meste Burjatska (federálny subjekt Ruskej federácie), kde sa pripája na Transsibírsku magistrálu, vedúcu z Moskvy do Vladivostoku. Rozchod koľají je ruský, 1520 milimetrov až k hraniciam s Čínou, kde sa koľaje menia na štandardných 1435 milimetrov.

17. Je to najredšie osídlená krajina na svete
Spomedzi suverénnych štátov má Mongolsko najmenšiu hustotu obyvateľstva - dvaja ľudia na jeden kilometer štvorcový. Na svete sú aj správne útvary s menšou hustotou, ako napríklad Grónsko, to je ale zámorské územie Dánska, alebo neuznaný štát Západná Sahara.
V Mongolsku žijú približne 3 milióny obyvateľov, čo je menej než v Portoriku. A tak na území rozlohy zhruba ako Irán žije asi toľko ľudí ako v Bosne a Hercegovine.
