Prvýkrát som bola na veľkom festivale. Čím si ma Grape získal a v čom bolo hrozno hrozné?

To, že chcem konečne zažiť letný festival, mi bolo jasné už na začiatku roka.

(Zdroj: sme.sk/Jozef Jakubčo)

Kým niektorí zháňali lístky za horibilné ceny deň predtým, ja som mala ten svoj už od marca. Váhala som, či si vybrať Pohodu s interpretmi ako Birdy či alt-J, alebo Grape s Tomom Odellom a Aurorou. Vyhrala druhá možnosť, lebo tri dni sa mi zdali na prvý festivalový zážitok dlho a august mi navyše vyhovoval viac.

Kyvadlová doprava alias sauna na kolesách

"Kedy ideš na tú stanovačku?" Zastavilo mi chodenie, keď mama prvý raz takto nazvala jeden z najväčších slovenských festivalov. Vyrážala som v piatok ráno, rýchlik mal byť v Piešťanoch 11:05. Nuž, zlaté oči, cestujúci. Vlak zo smeru Košice meškal 25 minút. Našťastie som si pomerne rýchlo našla miesto na sedenie, ale ostatní zaberali vo vagónoch každú možnú štrbinku. "Ježišikriste," zareagoval jeden pristupujúci dvadsiatnik, keď ho takmer privreli dvere, lebo nemal priestor, aby sa posunul ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kyvadlová doprava bola druhým najhorúcejším zážitkom dňa. Pred vlakovou stanicou stáli "až" dva autobusy. Rady cestujúcich sa do nich očividne nemali šancu zmestiť. Kým niektorí zbesilo naháňali taxíky, ja som čakala, kým príde ďalšia kyvadlová doprava. Celkom mi bolo ľúto, že otvorenie Grapu zrejme nestihnem.

V autobuse sa síce platilo päťdesiat centov za prepravu, ale dvadsaťminútová sauna bola úplne zadarmo. Pri vstupe na Grape postávali ešte poslední zúfalci s ceduľkami v rukách, že kúpia lístky. Kamošky z Bratislavy, ktoré prišli o dve hodiny skôr, nemali šancu počuť v hluku zvonenie telefónu, tak som sa zatiaľ schovala do tieňa v stane s náramkami. A práve tam som začula odpočítavanie desať, deväť, osem, sedem... Hodiny ukazovali čas 12:30, keď Grape konečne otvorili. Niektorí mali z meškania nervy, mňa to potešilo. Stihla som otvorenie svojho prvého festivalu v živote.

SkryťVypnúť reklamu

Dress code mnohí odignorovali

Nasledoval najhorúcejší zážitok dňa. Kontrola pri vstupe. Slnko nám pražilo priamo na hlavy, niektorí ohľaduplnci si dokonca zapálili cigarety a rad sa posúval rýchlosťou pol metra za minútu. Jeden chlapík sa nakoniec úplne spredu predieral naspäť, lebo mu prišlo zle. Kontrola bola len veľmi zbežná, možno dokonca až na smiech. Sbskári väčšinou iba prehmatali batoh, čiže vynaliezaví ľudia mohli na festival prepašovať všeličo.

Po zhruba trištvrte hodine som sa dostala na rad a prešla kontrolou. Kamošky zatiaľ vybrali praktické miesto na stanovanie - hneď pri uličke. Doma som zistila, že stanové mestečko vytváralo symbol yin-yang, v ktorom sa najmä v noci bolo ťažké orientovať. Ľudia v komentároch písali, že im to okrem daného znaku pripomína aj Pepsi.

SkryťVypnúť reklamu

Dress code tohto ročníka znel kmene, totemy, amulety, symboly. Kým niektorí sa so svojimi outfitmi naozaj pohrali, iní mali tému na háku. Mnohým sa viac páčila tá minuloročná - nevinnosť a čistota znázornené bielou farbou. Vtedy sa však ozývali názory, že Grape bude vyzerať ako zraz Ku-Klux-Klanu. Vyhovieť sa jednoducho nedá všetkým, a aj preto kamoška navrhla, že v merch shope by sa malo predávať tričko "Nepáči sa mi tohtoročná téma". Určite by to bolo oveľa viac predávané ako iné, mierne predražené Grape tričká a mikiny.

Piatkový večer priniesol najlepšie koncerty a búrku

V piatok poobede ešte neboli veľmi atraktívne koncerty, no vystúpenie pre mňa dovtedy neznámej glamrockovej skupiny The Drain sa mi naozaj páčilo. Ich gitary, bicie a rockové hlasy ako prvé oživili menší stan stagu Mlyny Rádio_FM. Podvečer prilákala mnohých do Suzuki stanu kapela Cigarettes After Sex. Očakávania boli veľké, realita však o ničom. Na ich piesne sa veľmi tancovať nedá, najviac by som si teda užila koncert posediačky, a keby ostatní boli ticho. Názov kapely však spôsobil, že mnohí si zapálili cigarety, a hoci som stála v treťom rade, ruch sa mi zdal priveľký.

SkryťVypnúť reklamu

Po nie práve najlepšom zážitku začal v tom istom stane o hodinu a pol koncert, ktorý sa mi z celého Grapu páčil úplne najviac. Aurora. Nórska speváčka tancuje ako bohyňa a jej piesne majú úžasný text. Nadšení fanúšikovia jej potleskom dávali najavo, ako ju majú radi, a ona sa im za to odmeňovala čoraz bláznivejšími pohybmi a nezabudnuteľným vystúpením. Navyše, na rozdiel od členov Cigarettes komunikovala s publikom a aj táto vzájomná väzba ešte viac posilnila celkový dojem.

Mnohí si nevedeli predstaviť, ako Tom Odell dokáže so svojimi pomalšími piesňami zabaviť a roztancovať dav ľudí na hlavnom pódiu. Britský spevák však prekonal očakávania a na svojom klavíri sa priam vybúril. Silnejúci dážď mi spočiatku neprekážal, dokonca sa mi zdalo, že sa hodí k atmosfére Odellových skladieb. Potom však prišla poriadna búrka, koncert museli predčasne ukončiť a všetkým nezostávalo nič iné, než sa schovať do stanov.

SkryťVypnúť reklamu

Zhruba o hodinu koncerty pokračovali, ale na ten deň mi stačilo. Ľutujem akurát, že som nevidela vystúpenie slovenskej kapely Purist.

Každý si našiel svoj obľúbený druh jedla a zábavy

Noc bola hrozná, neustále ma budil dážď bubnujúci na strechu stanu, ktorý bol našťastie nepremokavý. Grape má s výnimkou minulého roka jednoducho smolu na počasie. Ráno sme sa s kamoškou zobudili už o štvrť na sedem, čo sa mi doma nikdy nestáva. Po chladnej noci sme potrebovali teplý čaj alebo kávu. Nechápem, prečo boli o takom čase už otvorené stánky s pivom, na ktoré vtedy nikto nemal chuť. Keď konečne prišlo malé autíčko s teplými nápojmi, vytvoril sa pred ním rad dlhý niekoľko metrov.

Čo sa týka jedla, každý si prišiel na svoje. Bohatý výber mali aj vegetariáni, vegáni či návštevníci s bezlepkovou diétou. Ceny však boli často poriadne vysoké a pre dlhé rady niektorí meškali na koncerty.

SkryťVypnúť reklamu

Kapacita 20-tisíc návštevníkov sa odrazila aj inde. Toalety boli už v prvý večer v hroznom stave, slušné sa dali nájsť jedine pri Grape stagi. Že sú ľudia bordelári, je známe, ale to, ako si robili odpadkové koše aj z chodníkov, bolo na plač.

Oceňujem, že Grape prichystal pre návštevníkov aj iné aktivity ako len koncerty. Súťaž v cválaní na plyšových koňoch, skateboarding, kolotoč, umelecká inštalácia Aleša Vojtáška či nákupná zóna festival ešte viac spestrili. Pochvalu si zaslúži aj výzdoba. Pri strapci hrozna, stene s kmeňmi a platane sa odfotil hádam každý. Super bolo aj to, že sme mali k dispozícii cisternu s pitnou vodou, práčovňu a tiež stan, v ktorom sa dali nabiť mobily. Mať poruke vlastnú externú nabíjačku je však oveľa lepšie. Wi-fi bola o ničom, v mnohých častiach areálu vypadával signál.

SkryťVypnúť reklamu

Sobota patrila najmä slovenským skupinám

Ľudové tance ma nikdy nezaujímali, napriek tomu som sa nechala dotiahnuť na vystúpenie SĽUK-u. Očakávala som pre mňa nepočúvateľné ľudovky a tanečníkov v krojoch, no skutočnosť mi vyrazila dych. SĽUK nám rozpovedal príbeh o zrodení sveta a prvých ľuďoch. Za originálne kostýmy, synchronizáciu tanečníkov a niekedy až priam gymnastické prvky si vyslúžili viacero búrlivých aplauzov.

Ďalej som chcela ísť na Silné reči, ale do malého Mlyny stanu sa už jednoducho nedalo dostať. Budúci rok by mali organizátori dopriať stand-up komikom oveľa väčší stan. Zároveň však na Grape stage prebiehalo vystúpenie Medial Banana, a tí to teda roztočili! Z tribúny sa mi zdalo, že je tam dokonca viac ľudí ako na Odellovi.

(Ne)speváčku Katarziu sme s kamoškami vydržali počúvať pol pesničky, potom sme sa presunuli na Bad Karma Boy, ktorých vystúpenie bolo oveľa lepšie. Škoda, že kapela Fallgrapp z programu vypadla, zrazu pre nás dve hodiny nehralo nič zaujímavé. Na britskú skupinu Seafret sa však oplatilo čakať, pre mňa to bol druhý najlepší koncert na Grape.

SkryťVypnúť reklamu

So slovenskou skupinou Tolstoys som kedysi robila rozhovor a teraz som mala konečne príležitosť vidieť ich naživo. Kapela sa outfitmi dokázala vžiť do témy festivalu a navyše pritom nevybočila ani zo svojho dream štýlu. Teším sa na október, keď im vyjde album. Billy Barman medzitým stihli naplniť celý najväčší Suzuki stan, a tak sme boli úplne vzadu. Práve na jeho koncerte som si najviac uvedomila svoju "nížku". Keďže predo mnou stáli aj dvojmetroví ľudia, na speváka som ani raz nedovidela.

Pôjdem na Grape aj o rok?

V noci ma zaujímalo najmä vystúpenie nemeckej skupiny Moderat, ktorá si dáva pauzu na neurčito. Škoda, že nemali vystúpenie radšej v podvečerných hodinách, o jednej ráno ich hudba niektorých aj uspávala. Chcela som počuť aj B-Complex, ale to by som zrejme ráno nevstala. Snáď inokedy.

SkryťVypnúť reklamu

V ráno odchodu zachraňovalo rozospatých ľudí opäť červené autíčko s bielymi bodkami, ktoré doviezlo čaj aj kávu. Zbalenie stanu netrvalo dlho, oveľa dlhšie budú organizátori "baliť" ten neporiadok, čo po 20-tisíc návštevníkoch ostal.

Z tohtoročného Grapu som si odniesla viac pozitívnych zážitkov ako tých negatívnych. Bol to môj prvý festival, ale určite nie posledný. Či sa budúci rok znova rozhodnem pre Grape, alebo dám šancu iným festivalom, závisí čisto od mien interpretov, ktoré sa objavia v programoch.

Prečítajte si tiež: Cválajúci ľudia s plyšovými koňmi (sa) bavili na Grape. Pozrite si video z bizarnej súťaže Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu