1. Hrozivá byrokracia
Dlhodobí cestovatelia vedia, o čom je reč. Netušíte, kde sa budete nachádzať zajtra, nieto ešte o mesiac. Úrady v mnohých krajinách však vaša dobrodružná povaha a spontánnosť vôbec nezaujímajú. Víza sú časovo obmedzené a ak ich prešvihnete, budete čeliť následkom. V krajinách ako Thajsko či Indonézia sa zase môže stať, že vám nebude umožnený vstup do krajiny, lebo neviete zdokladovať svoj odchod. Snáď nemusíme pripomínať, že akceptované sú len letenky.
2. Choroby a zranenia
Ak chodíte neradi k lekárovi a z našich nemocníc máte traumu, modlite sa, aby sa vám na cestách nič nestalo. Ťažko tomu síce uveriť, ale naozaj existujú horšie nemocnice ako tie naše. Na druhej strane treba uznať, že zahraniční lekári vedia byť vynaliezaví. Tuto pán Armando z Mexika vám napríklad nielenže zaplombuje zub, ale vám aj opraví televízor.

3. Vaše pohodlie a bezpečnosť sú naša priorita
Z dlhodobého hľadiska je časté lietanie finančne náročné a väčšina cestovateľov využíva vlaky a autobusy. S takýmito presunmi však prichádzajú aj nevyhnutné problémy ako nekvalitné a deravé cesty, staré a prepchaté dopravné prostriedky, ktoré sa pravidelne kazia, a hlavne vodiči, pri ktorých sa pýtate, či vôbec majú vodičák. Po takýchto jazdách budete prekvapení, že ste to vôbec prežili.
4. Párty ubytovne
Pri ubytovaní platí jednoduché pravidlo: Za čo si zaplatíte, to aj dostanete. V snahe ušetriť si mnohí cestovatelia zvolia posteľ v hromadnej ubytovni či hostel. Pokiaľ máte ľahký spánok, pripravte sa na neustále prichádzajúcich a odchádzajúcich ľudí, opilcov, ktorí sa v noci snažia dotackať do postele, ohľaduplncov, čo nevedia potichu ani len dýchať, a pravdaže chrápajúcich medveďov a medvedice, ktorí zaspia zásadne prví. Pridajte arómu páchnucich niekoľkodňových ponožiek a o zábavu máte postarané.
5. Posteľní priatelia
S frekventovanými ubytovňami prichádza aj malá, ale o to horšia nočná mora: Ploštice. Paranoidné prehliadanie postelí vám môže ušetriť nepríjemné následky po týchto krvilačných potvorách. Aj keď zariadenie urobí všetko preto, aby problém odstránilo, s najväčšou pravdepodobnosťou sa skôr či neskôr vrátia späť.
6. Žalúdok naruby
Miestne špeciality ochutnať určite treba, ale treba myslieť aj na dôsledky. Naše rozmaznané tráviace systémy občas nezvládnu nápor exotiky a presedieť dni na záchodovej mise určite nie je potešujúce. Aj obyčajná voda môže narobiť šarapatu v žalúdku. Stačí sa jej nechtiac napiť počas sprchovania alebo si dať drink s pofidérnym ľadom.
7. Všetky cesty vedú do práčovne
Britskí vedci zistili, že na cesty sa neoplatí brať drahé oblečenie a vôbec veľké množstvo vecí. Častým praním sa ničia, občas sa scvrknú alebo v práčke záhadne zmenia farbu. Pripravte sa aj na situáciu, že vďaka jednému smradľavému tričku poputuje celý obsah batohu do práčky. Počas cestovania určite mnoho vecí poputuje do koša a naopak si určite nejaké kúpite.
8. Ach, tie peniaze
Pokiaľ vám prázdniny nefinancuje tato alebo ste rokmi nenaškrečkovali tisíce eur, viete, že sa počas ciest nemôžete tváriť ako Onassis. Ak sa omylom rozšupnete, nasledovné dni budete rátať každý cent a jesť suché keksy a instantné polievky. Mnoho cestovateľov si stanoví denný rozpočet, ale zabúda na povinnú rezervu v prípade nutnosti. Dajte si pozor, aby sa z vás nestali "begpackers", ktorých je v poslednej dobe hojne. Sú to cestovatelia, ktorí minuli všetky peniaze ešte počas cesty a teraz žobrú, aby sa mohli dostať domov.
